Connect with us

Pääste

Lapsevanker võib olla oht majatäiele inimestele

Lääne päästekeskus
Lääne päästekeskus
Traagiliste taga­järgedega Kunda kortermaja põlengu valguses on õige aeg küsida, milline on olukord Hiiumaa kortermajade trepikodades – selgub, et kiita pole midagi.
Hiiu saarel on kokku 65 korter­maja, neist on päästeameti inspektorid kontrollinud 34. Peamine probleem, mida neil kontrollkäikudel leitud, on vana mööbli ja muude esemetega täidetud keldrikorruse vahekäigud, aga ka trepikotta pargitud lapsevankrid.
“Lapsevankrid trepikojas on hell teema ja tihti ei saada aru, miks see murekoht on,” nentis Lääne päästekeskuse ohutusjärelevalvebüroo juhtiv­inspektor Henry Lai. “Kui aga evakuatsiooniteed on suletud, tekib kohe oht tervele majatäiele inimestele, kelle evakuatsioonitee on tulekahju korral tõkestatud.”
Hiiumaa kortermajade olukord on inspektori sõnul sarnane mandri kortermajadega. See tähendab, et trepikodades kiputakse hoidma mööblit ja lapsevankreid, keldrikorruste bokside vahekäikudes hoiustatakse igasugust kraami – näiteks sõidukite rehve või vana mööblit. Tihtipeale puuduvad trepikoja evakuatsiooniustel ja keldriustel evakuatsiooni­sulused. Selgituseks, et evakuatsiooniukse avamiseks peab sel olema link nn liblikas või surunupp, mis avab riivistatud ja/või lukustatud ukse ühe käeliigutusega ehk ilma võtmeta.
“Võrreldes mandri korter­elamutega saab erandina välja tuua, et enamik keldriustest ei avane evakuatsioonitrepikotta ehk keldritesse pääseb õuest ja seega ei ole vaja paigaldada tuletõkkeust,” selgitas inspektor. Seepärast ongi Hiiumaal vähestes kortermajades keldril tuletõkkeuks.
Inspektor viitas, et samas on Hiiumaal ka korteri­ühistuid, mis endal elu mugavamaks teinud, vaheseina seest ära lõhkunud ja otsepääsu trepi­kojast keldrisse ehitanud. “Sellistel juhtudel tuleb ka tuletõkkeuks paigaldada,” kinnitas inspektor.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...