Connect with us

Uudised

Kuubikmajad pürgivad Põhjamaade turule

Soomlane, soome­rootslane, norrakas ja hiidlane asutasid ettevõtte – kõlab peaaegu nagu naljaloo algus, kuid asutajatel on tõsi taga ja valmis plaan hakata Põhjamaade turule valmistama clamping-stiilis puhkemajakesi.
Ettepaneku ühisfirma loomiseks tegid Hiiumaal resideeruva Norra riigi kodaniku Jørn Johanseni äripartnerid Jens Mahlberg ja Jonas Wrede.
Arhitekt Jonas on maja jooniste autor, Jens tegeleb turunduse ja edasimüügiga, äripartneriteks kutsuti Jørn Johansen ja Ly Kaups. Viimane on ühtlasi ka juhatuse liige.
“Eestis oli ettevõtet kõige lihtsam alustada,” selgitas Kaups, miks ettevõte siin loodi. Mullu augustis asutatud OÜ Cuuben Houses tegeleb 10ruutmeetrise põranda­pinnaga puhkemajade arendamisega. Põrandale lisanduvad veel terrass ja katusekorrus, mis sobib magamiskohaks.
Miks nii pisike?
Jørn Johansen ütles, et talle hakkas idee meeldima just sellepärast, et maja on nii väike. Ta selgitas, et alla 10ruutmeetrise põrandapinnaga ehitise jaoks pole Soomes, Rootsis ja Norras vaja ehitus­luba ning ehitada tohib ka veekogu lähedale.
“See kontseptsioon meeldib mulle väga ka sellepärast, et selle püstitamiseks kulub nii vähe aega ja see on loodus­sõbralik,” rääkis Johansen.
Kaups lisas, et Eestis saab ehitusloata püstitada kuni 20ruutmeetrise pindalaga hoone. Siiski usuvad arendajad, et autonoomne, ilma võrguühendusteta väikemaja võiks kaubaks minna ka Eesti turul.
Tükk aega otsiti, milline Eesti firma võiks maju ehitama hakata ja lõpuks leiti see Läänemaalt. “Kõige soodsama, kvaliteetsema ja parema pakkumise saime Eesti firmalt OÜ GreenCube, mis tegutseb Lihulas ja meile neid maju teeb,” selgitas Kaups, et väikemajade valmistamine on selle ettevõtte nišš ja selle­pärast nad alustavale ettevõttele ka partneriks sobisid.
Sobib ka majutuseks
Esimene näidismaja valmis mullu suvel ning seati tellijaile näitamiseks ja katsetamiseks üles Orjakusse. “Kui see üles sai, tuli kohe loogiliselt mõte, et saame seda pakkuda ka majutusasutusena,” rääkis Kaups. Nüüdseks täidabki majake ka Roose majutusasutuse rolli. Selle kõrvale on seatud nn paadisaun, mis tellitud Rakverest.
Maja mudelit aga on kavas edasi arendada nii, et sellesse saaks vajadusel sisustada ka sauna või midagi muud vajalikku. “Praegu ongi valmimas järgmine mudel, mis on Cuuben saunamaja,” teatas Kaups.
Maja katsetasid ka omanikud ise, et saada aru, mis on hästi ja mis vajab ümber­tegemist ja nii mõndagi detaili on juba natuke muudetud.
Majas peatunud külastajate hinnangul on see seest suurem kui väljast paistab. “Olemas on kõik, mis vaja – mõnus lai voodi, kuhu öösel paistavad tähed, päeval kadakad ja meri, all on köök, dušš, WC, telekas ja panipaigad,” loetles ta.
18 aastat Hiiumaa majutusturul tegutsenud Kaups ütleb, et meil ongi puudu majutusvõimalus, mis sobiks ka üksi või kahekesi rändajaile, kes ei taha suures hotellis teistega ühisruumi jagada, vaid ihaldavad privaatsust.
Clamping-stiilis majad
Cuuben House majad pole päris lihtsad kämpingud. “Need on lähedal luksusele,” täpsustas Kaups. “Sel on olemas kõik vajalik, et olla mõnus, mugav ja hubane.”
Tema sõnul ongi maailmas arenemas uus puhkamisviis glamuurne kämping ehk clamping. “Oled korraga glamuurses kohas ja metsikus looduses,” selgitas Kaups.
Johansen lisas, et üks, mis Cuuben House maju analoogidest eristab, ongi otstarbekas-nutikas sisustus – olemas on kraanikauss, külmkapp, gaasipliit ja muu vajalik. “Siin saab end tunda väga mugavalt ja samal ajal täielikult eraldatuna – see on hea tunne,” kinnitas ta. Moodulmaja, mille koos sama suure saunamajaga saab seada ühiseks kompleksiks, loob juba uusi võimalusi. Samas on maja ka lihtne kasutada ja sel ei ole loodusele mingit kahjulikku mõju.
Kolm mudelit
OÜ Cuuben Houses on seni välja töötanud kolm mudelit. Natura sisustuse saab omanik ise valida. See sobib inimesele, kelle maalapil ei ole ei elektrit, kanalisatsiooni ega veevärki. Elektrit toodab päikese­paneel, mida soovi korral toetab gaasiküte, majas on öko-WC ning veekonteiner, mida tuleb täita, on hoone seinal.
“Norras on sellise vee­varustusega majakesi mägedes palju ja sellises sa lihtsalt õpid puhkuse ajal teistmoodi elama, vett säästma ja elama loodusega kooskõlas,” selgitas Kaups.
Kõiki eelnimetatud süsteeme on väga kulukas rajada, ka liitumistasud pole väikesed.
Majakese eelis on ka see, et selle saab eelnevalt valmis seatud 12 vundamendipostile püsti panna kahe tunniga ning sisuliselt on see järgmisel hetkel kasutusvalmis.
Teine mudel, Natura+ on täielikult sisustatud ning tellija saab selle koos mööbli ja köögiga.
Kolmas variant Basic on sobilik siis, kui krundil on olemas nii vesi kui elekter.
“Ka meil Hiiumaal on võimalik osta maad ning maa ostja ei pea kolm aastat tegelema sellega, kuidas saada korda paberid, kuidas saada teed, elekter, vesi,” selgitas Kaups, et see laiendab märgatavalt võimalusi, kuhu Hiiumaa huviline saab oma majakese panna.
Kõige odavam mudel maksab 22 000 eurot, kõige kallim jääb alla 30 000 euro.
Aasta lõpul valmis Cuuben House koduleht http://www.cuuben.fi/en/who/, kus saab tellimusi juba esitada. Kaks kuud ootamist ja maja, mis komplekteeritakse vastavalt tellija soovile, on valmis.
Kõike ei pea ise oskama
“Maja ehitamine ei ole nii lihtne ja tänapäeva inimene ei pea oskama kõike ise teha ja selle maja suurus sobib kaasaja inimesele,” leidis Kaups.
Ta tõi näite, kuidas nii mõnigi soetab endale Hiiumaal suure suvemaja ja siis ühtäkki avastab, et kasutab seda puhkamiseks heal juhul kuu aega aastas ning ülejäänud aeg tuleb tegeleda selle korras­hoiuga.
Selles majakeses saab elada aastaringselt, aga selle saab talveks ka kinni panna, tõstes terrassipõranda esiseina suurte klaaspindade ette ja selle siis lukustades.
Kaups soovitab selliseid kämpinguid ka majutajaile, kel suur puhkemaja või hotell olemas, ka maad piisavalt, aga vaja oleks lisapindasid. Kogemustele tuginedes ütleb ta, et omaette olemisest huvitatuid leidub nii noorte kui vanemate seas.
Majja mahub neli inimest – ülakorrusel on kahekohaline voodi ja alumisel lahtikäiv diivanvoodi samuti kahele. “Kõige mõnusam on see siis, kui sa oled üksi ning reisid, et iseenda ja loodusega sõbraks saada. Või siis soovib paarike omaette olla. Või sul on näiteks doktoriväitekiri vaja lõpetada. Aga sinna mahub ka kahe lapsega pere,” tõi ta näiteid ja lisas, et majas leiduvad ka internetiühendus ja teler.

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Uudised

Viscosa kultuuritehase eestvedajad ostsid neljapäeval Kõrgessaare mõisa viinaköögi ning jätkavad seal majutusasutuse pidamist, lootes samas, et hoonest saab ka kogukonnakeskus. Hotell Utoopia hakkab omanike...