Jälgi meid

Uudised

Kutser peale pausi pjedestaalil PARANDATUD

Hiiumaa rattanädala­vahetusel näitasid taset omavahel mõõtu võtnud profiratturid Aksel Nõmmela ja Martin Laas, peale võistluspausi võitles rattamaratonil välja pronksi Karmo Kutser.
Aksel Nõmmela (23) oli esimene mõlema päeva arvestuses, nii 15kilomeetrisel Emmaste öösõidul kui 54kilomeetrisel MTB Kõpu rattamaratonil. Naiste arvestuses oli mõlemal distantsil võidukas Merili Metsalu, kes öösõidul oli üldarvestuses viies, rattamaratonil kaheksas.
Aja peale ei sõitnud
Nõmmela aeg maratonil oli 1.54,37. Hiiu Lehele ütles ta, et aja peale sõitma ta ei tulnud. “Tulin rohkem lõbu pärast ja aega ei vaadanud üldse,” tunnistas Nõmmela. “Juba üsna alguses saime koos Martiniga eest ära ja siis kahekesi sõitsime mõnusa tempoga ja nautisime Hiiumaad.”
Niipalju siiski kiirustati, et kell kolm pidi algama autasustamine ja selleks ajaks tahtsid mõlemad kohale jõuda. Nii leppisid nad kokku, et kulutavad ühele 18kilomeetrisele ringile umbes 38 minutit ja jõudsid kohale täpselt nii nagu plaanitud, kuus minutit enne kolme. Tõsi küll, autasustamine lükati pool tundi edasi, kuna suur hulk sportlasi oli veel rajal.
Teiseks jäi mõlemal distantsil Martin Laas (25), kes erinevalt rõõmsalt naeratavast Nõmmelast oli maratoni napi, vaid seitsmesekundilise kaotuse järel üsna tõsine.
Nõmmela rääkis, et Laas õnnestus selja taha jätta kolm kilomeetrit enne lõppu ühel kruusasel teelõigul: “Seal ründasin paar korda ja sain eest ära.”
Üks Hispaanias, teine Luxemburgis
Koos nad väga tihti sõita ei saa, kuna hooajal elavad eri kohtades: Laas Kataloonias Cironas ja tema ise Luxemburgis. “Aga niipalju, kui ma Tartusse satun, näiteks maanteesõidu Eesti meistri­võistlustel, siis ikka käime koos trennis,” selgitas Nõmmela. Ta lisas, et kohtutakse ka talvistes rattalaagrites Cironas.
Mõlema rattanädala­vahetuse raja kohta jagus võitjal vaid kiidusõnu. “Maratoni­rada oli natuke aeglasem, kui me arvasime,” ütles Nõmmela. “Metsas oli pinnas üsna pehme ja seetõttu ei veerenud nii kiiresti, palju oli ka liivaseid kohti, mis tõmbasid kinni, aga rada oli väga äge – mulle meeldis.”
Öösõitu küünalde valgel nimetas võitja uudseks ja ägedaks kogemuseks, mis samuti väga meeldis.
Kuigi korraldajate hinnangul võikski Hiiumaa ratta­nädalavahetus olla profiratturite jaoks n-ö meeldiv hooajalõpp, ei saa Nõmmela veel ratast nurka visata. Järgmisel laupäeval on Hollandis esimese kategooria maanteesõit profiratturitele.
Kutser võitles välja pronksi
MTB Kõpu rattamaratonil tõusis hiidlaste rõõmuks ajaga 1.59,58 kolmandaks Karmo Kutser (18), kes pidas maha lõpuduelli Toomas Eriksoniga (42), kelle aeg oli täpselt 2 tundi. Viies oli ajaga 2 tundi ja 8 minutit hiidlane Robin Pruul.
“Võrreldes sellega, et ees olid profiklubides sõitvad mehed, olen tänase päevaga täitsa rahul,” hindas Karmo Kutser. “See oli parim, mis täna oleks saanud tulla.”
Kõpu metsades sõitis ta rattaga esimest korda ja kogetu üllatas teda: “Poleks uskunudki, et Hiiumaal niisugused tõusud ja langused on – päris huvitav – minu jaoks täiesti uus koht.”
Rada nimetas ta raskeks, eriti raske oli lõputõus, kuna ta polnud pikka aega sõitnud. Emmaste öösõidul Kutser osaleda ei saanud, selle asemel sõitis ta Elvas Eesti CX karikasarja kolmandat etappi, kus oli kokkuvõttes neljas. “Jäin ka seal suhteliselt rahule, kuna üle pika aja tegelen esimest aastat rattaspordiga ja lähen vaikselt edasi kogu aeg,” hindas Kutser.
Võistluspaus kestis ligi kolm aastat, kuna suurte koormuste ja paljude võistluste tagajärjel tekkis tal põlvetrauma, mis takistas aktiivselt sportimast.
Järgmisel laupäeval stardib ta Sauel Eesti meistrivõistlustel tsüklokrossis. See on tänavu viimane start, siis saab hooajast kokkuvõtteid teha.
Osavõtjaid rõõmustavalt palju
“Nõmmela ja Laas ei ole ehk nii tuntud nimed kui Kangert ja Taaramäe, aga nad on ühed vähestest Eesti proffidest, keda on ju alla kümne,” ütles võistluse korraldaja Mihkel Reile maratoni finiši eel.
Eesti jalgpalliliidu kodulehel märgitakse, et tänavu tulemustes märkimisväärse sammu edasi astunud maan­teerattur Aksel Nõmmela suutis ka klubilisel tasemel hüppe edasi teha, kui sõlmis värskelt kaheaastase lepingu Belgia prokontinentaal­taseme meeskonnaga WB Aqua Protect Veranclassic.
Reile jäi väga rahule võistlustest osavõtuga. Eriti palju, 120 oli neid seekord õue­küünalde valgel läbitud öösõidul. Seejuures osales elamussõidul 77 sõitjat, valdavalt hiidlased – seda on märgatavalt rohkem kui eelmise aasta öösõidul. Laupäeva õhtuks, kui öösõit algas, lõppes vihm ja vaikis ka tuul. Lisaks oli sel päeval hulk laste­sõitudel osalenuid nii et kokku startis paarsada inimest.
Vihmasel pühapäeval Kõpus oli võistlussõitjaid 55, nii-öelda lõbusõitjaid vähem, kakskümmend. Reile ütles, et kohalikud jäid ilmselt nadi ilmaga koju. Mandri pealt võistlema tulnud tegid muidugi kaasa mõlema võistluspäeva sõidu, naastes Kõpu metsadesse-­mägedesse maha märgitud maratonirajalt üliporistena. “Ilm rattureid ei heiduta,” kinnitas Reile.
Kui Emmaste öösõit sõideti siledatel teedel keset küla, siis Kõpu maratonirada kulges metsas ning sõitjad hindasid selle raskeks, kuna vihm oli raja üsna pehmeks muutnud.
Seitse-kaheksa sõitjat läbisid mõlemad distantsid nn fatbike`del. Üks sellisega sõitjatest, Eesti rekordi­omanik jalgrattasprindis, Daniel Novikov ütles, et Kõpu raja ja tema kehakaalu puhul oli lai rattarehv plussiks. Kergekaaluliste võitjate valik oli muidugi kitsas rehv.

Veel lugemist:

Uudised

Pühapäeval selgitati Pärnumaal Jõulumäe tervisespordikeskuses Eesti meistrid maastikuratta teatekrossis, kokku osales 19 klubi 49 võistkonnaga. Meeste absoluutklassis oli stardis kolm meeskonda. Eesti meistriks krooniti...

Uudised

Õel ja vennal Kutseritel oli plaan, et Kõrgessaare rattasõidu üldvõidu võtab Indra Kutser, aga nende plaanidesse sekkus Robin Pruul. “Ma ise ei tahtnudki täna...

Uudised

EventRent Elamussõitude Sarja lõpetavad järgmisel nädalal Hiiumaal peetavad etapid. 7. oktoobril on kavas Busland Öösõit ja päev hiljem Emmaste 15. Rattamaraton. Öösõidu väiksema treenitusega...