Jälgi meid

UUDISED

Kumb jääb peale, Krokodill või Hüljes?

Sõru merekooli eelmisel hooajal soetatud RS Quest-tüüpi paadile, mille õpilased ristisid Hülgeks, jõudis seltsi teinegi samasugune purjekas, mis sai nimeks Krokodill.
Esmaspäev oli Sõru mere­koolis eriline päev, sest peeti uue paadi nimepidu. Mere­kooli eestvedaja Katrin Visnapuu sõnul ei valitud 1. juunit nimepeoks juhuslikult – täpselt kaks aastat tagasi toimus kooli esimene purjetamistrenn.
MTÜ Sõru Merekooli selts teine sünnipäev aga tuleb jaanipäeval, sest täpselt siis oli seltsi asutamiskoosolek. Võrreldes kahe aasta taguse ajaga, on mitu pikka sammu edasi liigutud. Nelja päevi­näinud ühemehepaadi Optimist asemel on koolil nüüd kaks tuliuut 4,29 meetri pikkust purjekat RS Quest – mullu soetatud Hüljes ja esmaspäeval noore õpilase Liisi ristitud Krokodill.
Mõlemad alused jõudsid Sõrule Inglismaalt RS Sailors tehasest, ühe paadi hind on 5700 eurot. Ostu toetas Emmaste osavald 2250 euroga. Oma panuse andsid ka Sõru  Merekooli seltsi liikmed, lapse­vanemad ja E-Drinks.
Purjetavad mõnuga
Uus paat on svertpaatidest üks merekindlamaid ja selle eeliseks on, et pardale mahub korraga rohkem sõitjaid – olenevalt kehakaalust üks kuni kolm last, pluss treener. Nii saab treener lastega koos merel olles lasta neil proovida erinevaid rolle.
“Kui nad purjekaga kuskil karidel on, siis peab koostööd tegema – meeskonnatöö on oluline,” kinnitas Visnapuu.
Paatide mahutavus on tähtis ka sellepärast, et huvi meresõidu vastu on suur – trennides käib paarkümmend noort. Oodatud on ka täis­kasvanud purjetamishuvilised, kes kogunevad esimest korda homme kell 11.
Sõru merekooli purjekad ei ole olümpiaklassi paadid, need on sobilikud treenimiseks või matkapurjetamiseks.
“Need suured paadid kajastavad meie eesmärki, mis ei ole niivõrd võidupurjetamine, vaid, et meil oleks lõbus ja huvitav,” rääkis Visnapuu, et on teisigi väikeseid klubisid, mis läinud sama teed ja peavad koospurjetamist võistlemisest vahvamaks.
Näiteks on Sõru merekooli õpilased purjetanud Saaremaale Panga panga juurde, sõit Soela sadamasse aga on nende jaoks juba tavapärane ja sel aastalgi on korra seal käidud.
Sõru sadam korda!
Osavallavanem Hergo Tasuja ütles, et Emmastes on ajalooliselt olnud tugevad mere­sõidutraditsioonid ja Sõru väikelaevasadama korrastamine peaks andma neile uut hoogu.
Eelmisest aastast kuulub sadam sihtasutusele Hiiumaa Sadamad. Sel aastal taotles sihtasutus  Euroopa Liidu Interreg programmi EstLat toetusmeetmest 600 000 eurot Sõru väikesadama renoveerimiseks. Praegu oodatakse pingsalt vastust, mis peaks tulema juunis. Kogusummast 80 000 eurot on valmis panustama Emmaste osavald.
“Kõige olulisem on küsimus, kellele me seda teeme,” püstitas Tasuja küsimuse ja ka vastas ise: “Praegused kalurid ja merelkäijad peavad siin veel paarkümmend aastat vastu, aga siis peab uus põlvkond peale kasvama.”
Osavallavanem kiitis mere­kooli peret, kes lisaks purjetamis­treeningutele on agaralt projekte kirjutanud ja leidnud toetajaid, kes aidanud varustust soetada.
Ain Tähiste tõi tervitused jahtklubi Dago poolt öeldes, et Sõru kandis kogub purjetamine järjest hoogu ja see teeb rõõmu: “Väiksematest paatidest saavad järjest suuremad ja nii see asi läheb.”
Ta avaldas lootust, et “loodus­seadused” toovad varem või hiljem nii mõnedki Sõru merekooli purjetajad sõitma ka jahtklubi Dago laevadele. Praegu on klubis koguni kolm alust: avamere­purjekad Olympic ja Postimees ST ning ajaloolise halulaeva koopia HiiuIngel.

Veel lugemist:

PÄÄSTE

Esmaspäeva varahommikul Tallinki laevalt Silja Europa vette hüpanud soomlase päästis purjeka Aurelia meeskond. Jahi kapten Teet Laja rääkis Postimehele, et nad olid lõpetamas 18tunnist...

TRANSPORT

Sõru merekool pakub sel hooajal purjetamisõpet kahes sadamas – Sõrul ja Orjakus. Lisaks jõuab nädala lõpus Inglismaalt kohale uhiuus neljakohaline svertpaat RS QUEST. “See...

UUDISED

Kolmapäeval jõudis Saare­maale Nasva sadamasse kapten Meelis Saarlaidi juhitud mootorpurjekas ST. Jean II, millega eestlased plaanivad juulis alustada populaarteaduslikku retke Antarktikasse. Saarlaid alustas purjekaga...

PERSOON

Üks Kanada pere võttis ümbermaailmareisi ette selleks, et nende lapsed näeks maailma päriselt, mitte läbi arvuti- või nutitelefoni ekraani. MarineTraffic näitas kolmapäeva hilisõhtul, et...