Connect with us

Transport

Külaelanike teemure saab lahenduse

Harda Roosna | Hiiu Leht
Metsavedu muutis Hirmuste külla viiva metsatee läbimatuks. Külaperede inimesed kardavad, et niisuguseks see tee jääbki, metsaostja aga kinnitab, et mure on asjatu ja tee tehakse korda peale seda, kui raiutud mets veetud.
Veel 5. oktoobri õhtul sõitsid Katrin Kallas ja Jüri Gurejev koju Hirmustesse tavalist, Kalana külla viiva ehk Runnumaa teed pidi. Järgmiseks päevaks olid rasked metsaveoautod jätnud nii sügavad rööpad, et tee, kus varem sai sõiduauto vabalt sõita kolmanda käiguga, oli läbimatu.
Külaelanikud teatasid tee lõhkumisest keskkonna­inspektsioonile. Selle peale helistas 6. oktoobril Katrin Kallasele Kaimo Kink metsa raie ja veo tellinud OÜst Eesti Metsnik. Kallas küsis talt garantiikirja, et tee peale metsaveo lõppu ka korda tehakse.
Kallas ütles Hiiu Lehele, et Kink sisuliselt naeruvääristas nende muret: “Ta ütles, et mida te arvate, et hakkame kõigi käest nõusolekut küsima ja ütles, et mitte mingisugust garantiikirja nad ei anna.”
Oktoobri algul pöördus metsa­vedajate poole ka Ludmilla Träder, kelle maale oli loata puitu ladustatud.
Träder ütles, et talle anti lubadus kõik korda teha ja ta usub seda lubadust.
Kõnealune tee läbib seitset kinnistut: kaks Taavi Kallase maatükki, OÜ Metsnik maa, RMK maa ja Marek Valguse kinnistu, millel raiet tehti. Edasi läheb tee üle Katrin Kallase ja Riina Leminsky maa, sealt algab ka tee teine haru, mis viib Kaleste külla.
Häbenevad keelusilte
Katrin Kallas ja Riina Leminsky panid oma maa piirile sildi “Eramaa”, teatega, et läbi võib sõita ainult omaniku loal. Kallase elukaaslane Jüri Gurejev ütles, et külainimestel endil on piinlik niisuguseid silte välja panna ja seda tehti viimases hädas, et vähemalt teist teed säästa. Nimelt sõitsid metsaveoautod langile Kalestesse viivat teed pidi ja koormaga välja Kalanasse viivat teed pidi.
Riina Leminsky õde Meeli Küttim rääkis, et õde, kes on kinnistu omanik, pöördus oktoobri algul lõhutud tee pärast politseisse, sealt saadeti ta keskkonnaametisse ja sealtkaudu sai ta ühenduse töö tellijaga. 18. oktoobril andis OÜ Eesti Metsnik Leminskyle garantiikirja, et tee tehakse korda.
Kutsus politsei
2. novembril kutsus Kalana küla elanik Valdu Kallas, kelle pojale kuuluval maal tee algab, metsavedajatele politsei. Kärdla politseijaoskonna juht Aare Allik kinnitas, et nad said teate, et üldkasutatav küladevaheline tee on metsaveokite poolt lõhutud ning auto ja jalgrattaga läbimatu.
Politsei käis kohapeal, fikseeris asjaolu, et tee on läbimatu ja võttis ühendust metsavedajaga. “Metsavedaja selgitas, et teostab vedu veel umbes paar nädalat, misjärel teeb ta tee korda,” lisas Allik. Ka ütles vedaja politseile, et on võtnud ühendust selle tee ääres elavate inimestega, et neile olukorda selgitada.
Valdu Kallas selgitas Hiiu Lehele, et maa, millel osa kõne­alusest teest asub, kuulus talle, kuid ta kinkis selle oma pojale. Mingit lepingut tee metsaveoks kasutamiseks pole eelnevalt tehtud ja juttu, et tema pojaga kontakti ei õnnestunud saada, ta lihtsalt ei uskunud. Ta tõi näiteks nelja aasta taguse kogemuse, kui RMK esindaja Indrek Pisa tegi tema maal asuva tee kasutamiseks metsaveoks lepingu ja hiljem korrastasid ka tee.
11. novembril käis ka loo autor teed vaatamas. Metsaautode poolt sisse sõidetud rööpaid oli silutud auto taha kinnitatud vundamendi­plokiga, kuid kohati olid rööpad sellegipoolest kuni 30 sentimeetri sügavused.
Gurejev avaldas kartust, et äkki loetaksegi tee taastamiseks seda, kui vundamendi­plokiga sellest üle lohistada.
Kink: Teeme tee korda
Peale küsimuste saatmist helistas Hiiu Lehele OÜ Eesti Metsnik töötaja Kaimo Kink, kes teatas, et nad on rääkinud Träderiga ja Leminskyga, ainult Taavi Kallasega ei saanud kontakti. Kink ütles, et see ei ole veel tee kordategemine, plokki veetakse sellepärast, et oleks metsaveoautodel natuke parem sõita. Tema soovitus oli praegu sinna tee peale mitte minna, vaid oodata, kuni mets veetud ja tee korda tehtud.
“Täidame teed, kus vaja, kavatseme kõik korda teha, aga mitte enne kui puit välja veetud, enne pole mõtet. Oleme arvestanud selle kulutusega,” kinnitas Kink.
OÜ Eesti Metsnik nimel vastas Hiiu Lehele ka advokaadibüroo Veso&Partnerid advokaat Martin Kirsipuu. Kirjas kinnitab Kirsipuu, et OÜ Eesti Metsnik on konsulteerinud tööde teostajatega ja jõudnud järeldusele, et tee tuleb tööde lõppemisel viia vähemalt samasse seisukorda, milles see oli enne tööde teostamist. Selleks otstarbeks on planeeritud pinnastee muuhulgas tasandada kruusaga. “OÜ Eesti Metsnik eesmärk ei ole olnud tee lõhkumine või kohalikele inimestele ebamugavuste valmistamine. Juhul kui tee sai aga lõhutud, siis kindlasti ei tehtud seda tahtlikult,” kirjutas Martin Kirsipuu.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...