Connect with us

Krimi

Kõrgepingeliinid tapavad luiki

AIN KOOR
Orjaku küla mees Ain Koor postitas Facebooki pildi hukkunud luigest. Tema kommentaar kõlas irooniliselt: “Esimene kevadekuulutaja kõrgepingeliini all Hiiumaal Orjaku külas.”
“Kui te kuskil õnnetundes kulutate rohelist energiat, siis mõelge kui palju mitmekülgsem võiks siiski olla mõiste “roheline energia” ja proovige ette kujutada selle elusolendi õnnetust ja agooniat, kes hukkus lihtsalt selle pärast, et teil oleks võimalik seda postitust lugeda. Nõme, või mis?” küsis ta postituses.
See, et suured linnud kõrgepingetraatidesse lennates hukkuvad, on üldteada. Koore sõnul pole tegu ka üksikjuhtumiga. Sel kevadel on Koor juba leidnud kaks hukkunud luike, neljapäeval ühe, reedel järgmise. Tavaline on kümme surnud lindu aasta jooksul. Rohkem saavad luiged hukka kevadise ja sügisese rände ajal. Koor oletas, et need kaks hukkusid udustel hommikutel kui liinitraate näha polnud.
Peamiselt on ta hukkunud linde või nende jäänuseid näinud Orjaku lahe kanalite vahelisel alal, RMK matkaraja lähedal või siis Orjaku mäe peal, st kohtades, kus kõrgepingeliin tee kõrval jookseb. Mujal inimesed neid lihtsalt ei näe ja rebased koristavad hukkunu kiiresti.
Koor ütles lehele, et ilmselt luigepopulatsioonile hukkunud linnud saatuslikuks ei saa, kuid eriti irooniliseks teeb asja see, et üle Euroopa tähtis Käina lahe–Kassari maastikukaitseala on kõrgepingeliinidest ümbritsetud.
Soov saada liin kaablisse
Käina vallavanem Omar Jõpiselg rääkis, et on tekkinud lootus õhuliinid kaablisse saada. Elektrilevi esitas vallale ligi aasta tagasi taotluse Orjakus kulgevate õhuliinide uuendusprojekti koostamiseks. Vald õhuliinide uuendamisega ei soostunud, vaid soovis nende kaablisseviimist. Elektrilevi lühendas seejärel  liiniosa, mis uuendamisele läheb, Luguse poolt tuleval liinil Puulaiu alajaamani.
Samal ajal tuli taotlus Eesti lairiba sihtasutuselt (ELASA) valguskaabli projekteerimiseks. “Juhtisime tähelepanu, et selline töö on algamas ja tegime ettepaneku, et ehk Elektrilevi kaaluks koostööd ja kaks liini pandaks maasse niiöelda käsikäes,” ütles vallavanem.
Ta avaldas lootust, et ehk saab sel moel kulusid alla ning Elektrilevil õnnestuks kõrgepingeliinid Kassarit Hiiumaaga ühendavatelt sildadelt, kus need luikedele kõige ohtlikumad, ära saada. Samasugust koostööd on ELASA ja Elektrilevi Jõpiselja sõnul teinud juba Vaemlas.
Maanteeamet ja keskkonnaamet on oma nõusoleku  ja soovituse tööd ühendada andnud, Elektrilevilt ja ELASAlt pole otsuseid veel laekunud.

Veel lugemist:

Juhtkiri

Miskipärast on eestlase kuvand selline, et tahab ikka ise hakkama saada. Ei lähe abi küsima enne, kui ikka juba viimane häda käes on. „Ah,...

Arvamus

Aja, võimaluste, raha, inimeste, usalduse, talendi ja loodusressursside raiskamisest. Meeleolud Euroopas on ärevad. Sõda Ukrainas on viinud rahu-illusiooni. Lisaks pole me täielikult ületanud koroona...

Muku

Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi (HMS) äsja ilmunud Toimetised V on justkui seiklusraamat, mis viib aastatetaguse maailma sündmuste keskele ja mida kätte võttes tahaks kõik korraga...

Ahto ilmajutud

Eeloleva nädala ilm tuleb selge ja kõrgrõhkkonna servas üha soojeneva loomuga. Põud näib jätkuvat. Nädalavahetusel on küll vihmahood võimalikud, kuid need on pigem kohatised....