Connect with us

Uudised

Komplimendimaagia ehk tunnustamise tähtsusest

Kuidas Sa ennast tunned, kui saad komplimendi hästi õnnestunud töö eest?
Või oled ostnud endale ammu ihaldatud riideeseme, keegi märkab seda Su seljas ning vaimustub koos Sinuga? Aga mis juhtub siis, kui keegi, kes on Sinu jaoks kõige olulisem inimene maailmas, Sind tunnustab? Väärtustatud olemine ja tunnustuse saamine on hädavajalikud komponendid eluterveks inimeseks kasvamise protsessis.
Tunnustamise harjumus ja esmane kogemus tekib perekonnas. Seetõttu võiksime ka hoida ja jagada kõige olulisemad komplimendid just oma pereliikmetele ja lähedastele. Vanemad, kes üksteist hindavad, märkavad ja tunnustavad, suudavad lapsele õpetada eneseväärtustamist, eluterveid hoiakuid ja arendada tundetarkust. Laps, kelle koduses keskkonnas on harjutud teineteist kiitma ja tunnustama, võib saavutada kõik, mis ta endale sihiks seab. Taolisest lapsest kasvab tasakaalukas inimene, kes oskab märgata ja leppida nii enda tugevuste kui vajaka­jäämistega, on valmis võtma vastu väljakutseid, mida elu pakub, jäädes seejuures iseendaks ja avatuks.
Psühholoogid väidavad, et lapsi motiveerib tunnustus hästi tehtud töö eest. Ka täiskasvanuid innustab see, kui märgatakse nende pingutust eesmärkide saavutamisel. Samas komplimente peaks jagama ka muude, palju argisemate asjade eest, mis võivad esialgu tunduda iseenesestmõistetavad.
Minu üleskutse on, leidke terve perekonnaga võimalusi teha teineteisele komplimente iga päev ja ma usun, päris paljud mured leiavad palju lihtsama lahenduse, kui esialgu arvata võiks. Toon siinkohal välja vaid mõningad ideed, mida saaksime kõik tunnustada või esile tõsta.
Tunnusta iseloomu
Me elame maailmas, kus positiivsust märgatakse vähem kui tehtud vigu.  Kui Sul on aega märgata, et Sinu lähedane on olnud aus, lahke, usaldusväärne, siis on äärmiselt mõistlik võtta aeg siiraks komplimendiks.
Tunnusta kuulekust ja austust
Sõnakuulmatust on lihtne märgata. Mõnikord tundub, et see on ainus võimalus, mille kaudu laps saab enda kohta tagasisidet. Tegelikult ei ole mõistlik oodata kokkupõrget või tüli. Enneta probleeme ja tunnusta näiteks seda, et laps on Sind kuulnud ning positiivselt reageerinud. Lapse enesehinnangule mõjuvad hästi tunnustavad sõnad: “Mul ei ole ehk alati olnud meeles Sulle seda öelda, aga ma leian, et Sa oled suurepärane ja ma imetlen seda, kuidas Sa oma vanemaid austad.”
Tunnusta lihtsalt selle eest, et need inimesed on osa Sinu perekonnast
“Iga kord kui ma Sinu peale mõtlen, on mul siiralt hea meel, et mul on õnn olla su ema/abikaasa/tädi/vanaonu.” Lastel on oluline teada, et neid väärtustatakse lihtsalt sellepärast, et nad on olemas.
Tunnusta panust pere­ellu
“Aitäh, et pühkisid laua / koristasid esiku / panid nõud kappi ära!” “Olen tänulik, et selle peale mõtlesid.” Laste jaoks on tähtis mõista, et nende panus on oluline ja et täiskasvanu on seda märganud.
Tunnusta töö kvaliteeti
“Küll on hästi puhastatud põrand!” “Nii tublisti ei niida muru keegi!” Kui inimene pingutab ja teeb oma tööd hästi, väärib see alati tunnustamist.
Tunnusta pingutust, isegi kui tulemus ei ole parim
“Sinu soov mind aidata rõõmustab mind väga! Luba ma näitan Sulle ka seda, kuidas klaasidelt veejäljed maha saada.” Tunnustamine on oluline osa meie “õpetajaks” olemise rollist.
Tunnusta millegi uue õppimist, omandamist
“Kohe näha, et sa oled palju pingutanud!” “Oo, kui hästi sa oskad arvutada!” Õigel ajal antud tunnustus võimaldab lapsel areneda eakohaselt.
Tunnusta lapse julgust olla omapärane, kasvõi riietusstiilis, isegi kui see ei lange kokku sinu omaga
Me ei peaks tahtma, et meie lapsed oleksid meie kloonid. “Sa oled päris palju vaeva näinud oma välimusega. Väga lahe!” Mitte kellelegi ei too kasu tunnustamise piiramine iseenda stiilitunnetuse raamidega.
Tunnusta liikumist pikaajaliste eesmärkide poole
“Sinu pingutused on kandnud vilja. Aitäh, et püüad!” Ebatõhus on oodata tunnustamisega kuni tulemus on perfektne, saavutatud, parim parimate seas. Üksnes tulemusele suunatud tunnustamine tõmbab maha sisemist motivatsiooni ja ei toeta arengut.
Tunnusta tema sõpru
Aga hoiatus – tee seda ainult siis, kui sa seda päriselt mõtled! “Mari on nii vahva tüdruk!” “Mul on hea meel, et sa oled osanud endale nii head sõbrad valida!”
Head tunnustamist!

Helena
Ehrenbusch
Hiiumaa Rajaleidja keskus
psühholoog

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...