Connect with us

Uudised

Komisjon toetas Vabadussõja mälestusmärgi rajamist

muinas.ee
Kolmapäeval esmakordselt kogunenud komisjon toetas ühehäälselt Vabadussõja mälestusmärgi rajamist Hiiumaale, ütles Hiiu maasekretär Piret Sedrik Hiiu Lehele.
Sedrik ütles, et komisjon toetas mälestusmärgi rajamist, jättes esialgu lahtiseks, kas mälestusmärk püstitatakse Vabadussõja võidu auks või langenute mälestuseks. “Komisjon pooldas pigem tänapäevast lahendust,” lisas Sedrik.
Enamus komisjoni liikmetest pakkus, et mälestusmärk võiks asuda väljaspool Kärdlat. Välja pakuti mitmeid kohti, muuhulgas näiteks ka Pühalepa kirikuesist.
Lähiajal tutvuvad komisjoni liikmed mälestusmärgi võimalike asupaikadega. “Võib-olla kutsume ka avalikkust üles selle üle arutama,” sõnas Sedrik.
Komisjoni esimene soov mälestusmärgi valmimiseks oleks 2018. aasta, kui tähistatakse Eesti riigi 100. aastapäeva. Samas lisas Sedrik, et komisjoni hinnangul ei ole see tähtaeg siduv ning kui parema tulemuse jaoks on vaja lisaaega, siis see ka võetakse.
Komisjoni kuuluvad mitmed Hiiumaaga seotud loomeinimesed, samuti kohalike omavalitsuste, muinsuskaitsjate, Kaitseliidu, muuseumi ja militaarseltsi esindajad.
Hiiumaa on ainus maakond, kus ei ole Vabadussõja mälestusmonumenti. Põhjuseks, et enne sõda kuulus saar Läänemaa koosseisu ja langenud hiidlaste nimed on kirjas Haapsalus asuval ausambal.
Hiiumaa muuseumi andmetel on Pühalepa kirikus asuval vabadussõjale pühendatud mälestustahvlil kirjas kaks nime, Kärdla kirikus on mälestustahvel, millel pole ühtegi nime ja Haapsalus asuval mälestusmärgil on kirjas 32 langenud hiidlase nimed.
Vabadussõja mälestusmärgi puudumine torkas silma mullu, kui võidupüha paraad toimus Kärdlas. Kaitseliidu korraldatava võidupüha paraadi üheks osaks on pärgade asetamine Vabadussõjas langenutele pühendatud mälestussamba juurde, kuid kuna Kärdlas sobivat kohta polnud, viidi pärg merre.
Eestis kokku on Vabadussõjale pühendatud mälestussambaid, -tahvleid ja –kivisid üle 200.

Veel lugemist:

Juhtkiri

Miskipärast on eestlase kuvand selline, et tahab ikka ise hakkama saada. Ei lähe abi küsima enne, kui ikka juba viimane häda käes on. „Ah,...

Arvamus

Aja, võimaluste, raha, inimeste, usalduse, talendi ja loodusressursside raiskamisest. Meeleolud Euroopas on ärevad. Sõda Ukrainas on viinud rahu-illusiooni. Lisaks pole me täielikult ületanud koroona...

Muku

Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi (HMS) äsja ilmunud Toimetised V on justkui seiklusraamat, mis viib aastatetaguse maailma sündmuste keskele ja mida kätte võttes tahaks kõik korraga...

Ahto ilmajutud

Eeloleva nädala ilm tuleb selge ja kõrgrõhkkonna servas üha soojeneva loomuga. Põud näib jätkuvat. Nädalavahetusel on küll vihmahood võimalikud, kuid need on pigem kohatised....