Connect with us

Krimi

Kohalike vargapoiste käekirjanäiteid

Selle aasta algul jõudsid kohtuotsuseni kahe pätikamba valgustkartvad teod, mille seas nii grupiviisilisi vargusi, omavolilisi sissetunge kui peksmisi. Korduvalt karistatud noormehed kasutasid ära nii lukustamata autode ja majade uksi, kui lõhkusid varale ligipääsemiseks uksi-aknaid.
Kahene kamp
Jaanuaris mõistis Pärnu maakohus süüdi kriminaalkorras karistamata, väärtegude eest 19(!) korral karistatud 18aastase noormehe ning kolm korda kriminaalkorras ja ka mitme väärteo eest karistatud 28aastase mehe.
Nooremat meest süüdistatakse mullu toime pandud üheksas varguses. Märtsis lõhkusid nad koos vanema kaaslasega ühe Kärdla turu kioski aknaluugid ja aknaklaasid ning varastasid botased ja tennised, teksapükse, meeste päevasärke, boksereid, sokke, rahakotte, lõhnavett. Kogukahju 395 eurot.
Mais kangutasid nad lahti teise turul asuva kioski ja lõhkusid aknad, loopisid laiali kaubad ja varastasid neli pusa. Tekitatud kahju 570 eurot.
Mais tungiti sisse elumajja ja sauna. Hoonete ukseklaasid lõhuti ja ukselukk avati seestpoolt. Kaasa võeti kaks muusikakeskust, kõlarid, CD-plaate, nuga, pudeli­avaja, alkohoolseid jooke jms. Kokku varaline kahju 331 eurot.
Juunis varastas noorem mees üksi ühe maja terrassilt ja hoovist jaanipeoks valmis pandud joogid ja -söögid, lisaks jäid talle näppu ketsid ja kirves.
Juunis tungis sama noormees ühel ööl Kärdlas asuva ettevõtte hoovi pargitud sõiduautosse, mille uksed polnud lukustatud ja võttis sealt kaasa autoraadio. Ühtlasi lõhkus ta magnetofoni esipaneeli lahti kangutades kojamehe- ja klaasipesuseadme lüliti. Kogukahju 92 eurot.
Juuni lõpus tungis ta kahte lukustamata ustega autosse, mis olid pargitud maja hoovi. Ühest varastas ta automagnetofoni esipaneeli, teisest mälupulga, mälupulga laadija ja USB-juhtme. Kogukahju 45 eurot.
Paar päeva hiljem tungis ta Kärdla linnapargis laada ajaks üles pandud telki, kust varastas paarkümmend T-särki, kaks dressipluusi, kaubakoti, meeste päevasärke ja lasteriideid. Samal ajal ja samas kohas tungis ta telgi lähedusse pargitud, kuid lukustamata ustega kaubikusse, kust varastas sokke, pesu, pükse, T-särke jms. Tekitatud kogukahju 434 eurot.
Augustis tungis seesama noormees ukseklaasi lõhkudes Kärdla Keskväljakul asuvasse kauplusesse, kust varastas ja lõhkus alkohoolse joogi purke. Kauplusele tekitatud kogukahju oli
55 eurot.
Samal kuul jõudis ta veel tungida keldrisse, kust võttis kümme veega täidetud erilise sildiga õllepudelit ja plastist õllekasti, mille omanik oli seadnud nii-öelda lõksuks, et korduvalt vargil käinud pätid kätte saada.
Nooremale mehele määrati ülesloetud tegude eest karistuseks ligi kümnekuuline vangistus 18kuulise katseajaga, vanemale kaheksa kuu pikkune vangistus samuti 18kuulise katseajaga.
Juba veebruaris, napilt kuu aega pärast süüdimõistmist, pani noorem mees toime uue varguse – ta  lõhkus öösel kaupluse ukseklaasi ja varastas alkohoolseid jooke. Süüdimõistev kohtuotsus tehti aprillis ja teda karistati seekord üldkasuliku tööga.
Teine grupp
Teises kuritegelikus grupis panid valgustkartvaid tegusid toime kolm noormeest, kes said süüdimõistva otsuse tänavu veebruaris.
Üks neist oli 2013. aastal toime pandud varguste ajal veel alaealine, 17aastane, ja varem kriminaalkorras karistatud, teine 19aastane ja kriminaalkorras karistamata, kuid väärtegude eest viiel korral karistatud, kolmas 18aastane kriminaalkorras karistamata, kuid väärtegude eest karistatud kaheksal korral.
Noormehed tungisid 2013. a detsembris kolmekesi omavoliliselt Kärdla linnas ühte eramusse.
Nädal hiljem tungisid kaks neist Tareste külas ettevõtte angaari, kust varastasid mootorsae, ketaslõikuri, kuus valgustit ja angaari pargitud metsaveokite kütusepaakidest 40 liitrit diislikütust. Kokku varaline kahju 344 eurot.
Kaks noormeest kolmest käisid 2013. a septembris vargil Kõrgessaare alevikus, kus hoone juures treileril seisvast kaatrist võtsid kaasa bensiinipaagi koos bensiiniga. Kahju 400 eurot.
Lisaks sellele avasid nad 2013. a detsembris ühe Kärdla elamu lukustamata ukse, tungisid ebaseaduslikult majja sisse ja üks neist ründas seal olnud inimest.
Kamba noorimale liikmele määrati liitkaristuseks aastane vangistus, mis asendati üldkasuliku töö tegemise kohustusega, teisele ligi kaheksa kuu pikkune vangistus 18kuulise katseajaga ja kolmandale kolme kuu pikkune vangistus 12kuulise katseajaga.
Üksiküritaja
Aprillis mõistis Pärnu maakohus varguste ja peksmiste eest ligi kaheaastase vangistuse kolmeaastase katseajaga mehele, keda on varem kriminaalkorras karistatud kuuel korral. Mees tungis täpselt tuvastamata ajal, mullu mais või juunis elumaja kõrvalhoonesse, kust varastas kompressori, mootorsae, elektrigeneraatori ja mootorpumba tekitades omanikule 1005eurose kahju.
Juulis läks ta lukustamata välisuksega majja, kus peidikust leitud võtmega tungis eluhoones asuvasse ateljeesse. Sealt varastas ta tööriistakasti, mikrofoni, mobiiltelefone ja suure hulga mitmesuguseid tööriistu. Lukustamata uksega kõrvalhoonest võttis ta kaasa pealambi, keevitusaparaadi, elektrihöövli, kreissae jm. Kokku varastas ta asju
640 euro väärtuses.
Veel käis ta vargil ühes garaažis, mille ukse lõhkus ja kust võttis kaasa silmusvõtmed, pussnoad, trimmeri, kütust ja tööriistu, kõik kokku 493 euro väärtuses.
Juulis tungis ta valdaja tahte vastaselt sisse eluhoone esikusse, mille uks oli suletud haagi ja nööriga.
Lisaks karistati meest samas süüasja raames mitme peksmise eest, aga ka mootorsõiduki joobeseisundis juhtimise eest.

Allikas: Pärnu maakohtu otsused

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...