Connect with us

Uudised

Kogu vanavanemate lugusid!

Septembri teisel pühapäeval tähistatava vanavanemate päeva eel on Eesti kirjandusmuuseumi Eesti rahvaluule arhiivil lastele ja noortele välja pakkuda üks tore ja vajalik tegevus: vanavanemate lugude kogumine.
Euroopa kultuuripärandi aasta raames on rahvaluule arhiivis käimas lastele ja noortele suunatud kogumis­võistlus “Püüa vana­ema lugu purki”. Võistluse eesmärgiks on koguda igalt Eesti vanemaealiselt inimeselt üks lugu või laul, mis on tema jaoks oluline. See võib olla näiteks ere mälestus või juhtum iseenda elust, kelleltki teiselt kuuldud lugu, mis on inimest elus saatnud, või hoopis õpetlik lugu, mis pannud kaasa mõtlema.
Eesti ja vene keeles loodud veebirakendus http://kratt.folklore.ee/vanaema juhendab noort läbi kogumis­töö etappide. Oma telefoniga filmitud või helisalvestatud loo saab hõlpsasti veebikeskkonda üles laadida.
Projekti juht, Eesti kirjandus­muuseumi vanem­teadur Mari Sarv ütleb, et
9. septembril saabuv vanavanemate päev on heaks ajendiks vanavanemate ja teiste vanemaealistega veidi teistmoodi suhtlusolukorra loomiseks. “Vanavanematele pakub kindlasti head meelt võimalus oma teadmisi noortele edasi anda,” ütleb Sarv. “Kuna vanavanemate päev on meie rahvakalendris võrdlemisi värske püha, siis on sellega seotud tavad alles välja kujunemas. Lugude kuulamine ja talletamine võiks tulevikus saada selle päeva üheks tavaks.”
Loomulikult on lisaks vana­emade lugudele oodatud ka vanaisade, teiste vanemate sugulaste, tuttavate või koguni täiesti võõraste vanema põlvkonna inimeste lood – oma lugu on rääkida igal elukogenud inimesel. Muidugi võib salvestada ja arhiivi saata ka rohkem lugusid. Juhul, kui rääkijad selleks loa annavad, avaldatakse lood internetis.
Täpsemat teavet saab Eesti rahvaluule arhiivist, telefonil 7377 730 ja meili­aadressilt era@folklore.ee
Lugusid oodatakse kuni 26. oktoobrini. Kogumisvõistlusel osalejate vahel jagatakse hulk auhindu. Parimad kutsutakse võistluse pidulikule lõpetamisele Eesti kirjandusmuuseumis, kus esineb üks kogumisvõistluse toetajatest, ansambel Trad.Attack!

Veel lugemist:

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...

Uudised

Neljapäeval lõpetati pidulikult Hiiumaa haigla uuendamine, mis läks kokku maksma 13 miljonit eurot, millest kaksteist tuli Euroopa Liidu toetustest. Haigla juhatuse liikme Riina Tamme...

Teema

Hiiumaa mees Sander Voitka saab tänavu pidada oma üheksandat sünnipäeva, sest sünnikuupäevaks on tal 29. veebruar. Ema Ene Reidma meenutas, et esimese lapse sündimise...

Uudised

Vallavalitsus määras sel nädalal ametist lahkuva Kõrgessaare osavallavanema Niels-Peter Rattiste kohusetäitjaks Pühalepa vallavanema Lilli Elleri, kes varemgi töötanud neil kahel ametikohal korraga. Kolmapäeval kogunesid...