Connect with us

Transport

Kodust koju – reisibuss viib suurde ilma

erakogu
Hiidlased on Kärdlast algavad ja siinsamas lõppevad turismireisid hästi vastu võtnud.
Saare ainsa reisibüroo Tiit Reisid tegevjuht ja omanik Tiit Randmaa kinnitab, et kohad müüakse ruttu läbi ja ostjateks on valdavalt saareelanikud ise. “See neile meeldib, et reisil käies saab kodust koju. Muidu peab hiidlane ju päev varem Tallinna sõitma ja üks päev hiljem saab koju ka,” selgitab ta. Vähe sellest, et see on tülikas, sellevõrra on ju turismireis hiidlase jaoks kulukam ka.
Pärast seda kui Tiit Reisid võttis plaani saarelt reisid, millel lisamärge “väljub Hiiumaalt”, on hiidlaste reissoov märgatavalt kasvanud: kõik Kärdlast väljuvad reisid ostetakse täis. Vahel jääb siiski kohti ka mõnele mandrilt tulijale. Näiteks mullused Peterburi reisid olid kõik valdavalt hiidlaste päralt.
Tänavu on ettevõttel pakkuda ka uued sihtkohad. Lisaks Peterburi reisidele viiakse tänavu hiidlasi Norra fjorde vaatama, Ahvenamaale, Lõuna-Soomet avastama ja Rootsi Kolmårdeni loomaaeda.
Kolmården pole mingi tavaline loomaaed, pigem teemapark, lõbustuspark, loomaaed ja okeanaarium kõik ühekoos. Loomad pole seal puurides, hoopis inimene pannakse puuri ja veetakse teda siis köisraudteel loomade, lõvide, elevantide jt elupaikade kohal.
Norra reis viib riigi keskosa kõige kaunimatesse paikadesse: Bergenisse, Tvindefossi kose juurde ja Briksdali liustikule, laevasõidule fjordidesse ja Trollide teele, aga ka Oslosse ja Vigelandi skulptuurideparki.
Kokku on algaval turismihooajal kavas viis reisi väljumisega Kärdlast.
Lisaks teeb ettevõte tänuväärset tööd tuues eestlasi Hiiumaad vaatama. Need reisid algavad Tallinnast ja tulevad saarele tavaliselt siis kui hiidlased mingi vahva sündmuse korraldavad: Tuulekala festivalile, Käsitöölaadale, Kärdla kohvikutepäevale ja Lestafestile. Üks reis “Ilus suvi Hiiumaal” tehakse peale jaanipäeva. Ka need reisid on aastaid olnud hästi populaar­sed ja üsna varakult välja müüdud. Lisaks tehakse päris palju reise kollektiivide tellimusel, kes tahavad paariks päevaks Hiiu saarele aega veetma tulla – aastas on neid kümmekond.
Neile paneb Tiit Reisid reisikorraldaja kokku kogu paketi, giididest-vaatamiväärsustest alates toitlustamise-majutuseni välja.
Siit ka mured, mis Tiit Randmaa välja ütleb: “Hiiumaa kõige suurem probleem on söögikohad, ka suvel. Neid lihtsalt ei ole, ehk kohti, kus ekskursioonibussitäis, 50 inimest, süüa saaks, on vähe. Rannapaargu ja Viiger on ainukesed. Mõned on veel, aga hind ei sobi: Eesti inimene peab kalliks kui ta peab lõuna eest välja käima kümme eurot.”
Randmaa on toitlustajatele soovitanud: tehke lihtsalt, ei pea olema kolm käiku, üks korralik praad ja jook, aga talle väidetakse vastu, et alla 10 euro pole üldse võimalik mingit sööki teha. “Näiteks Praha hotell annab õpilasele majutuse koos hommikusöögiga 12 euro eest,” toob ta positiivse näite.
Suvel on probleeme ka majutuskohtadega, sest soovijad ei mahu ära. “On ju ainult kaks hotelli, kuhu bussitäie reisijaid saab ööbima panna: Sõnajala ja Lõoke,” ütleb Randmaa. Sestap leiab ta, et oleks väga hea kui Andrus Ilumets oma Rannapaargule hotelli juurde ehitaks – ärgu ainult liiga väikest tehku. “Kärdlasse oleks vaja spaad ja korralikku hotelli, kuhu vähemalt kaks bussitäit turiste saaks ära mahutada,” ütleb reisiettevõtja lõpetuseks välja oma unistuse.

Veel lugemist:

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Reedel anti Käinas toimunud Eesti Vabariigi 106. sünnipäeva pidulikul aktusel üle Hiiumaa valla teenetemärgid ja tänukirjad. Teenetemärgid said Aili Kibuspuu, Tõnu Otsason, Helle Nittim...

Külalugu

Kassarit on Hiiumaast eraldiseisev, mis siis, et suure saare küljes kinni. Veel rootsi ajal, 17. sajandil oli kahe saare ja laidude (Orjaku, Puulaid jt)...

Juhtkiri

Mönikord juhtub sedavisi, et oma laps vöi möni teina kallis inimene aab so närvi na mustaks, et tahaks taale üsna sandisti ütelda. Ütledkid ja...