Connect with us

Uudised

Koduaed nagu Tallinna linn, mis kunagi valmis ei saa

facebook
facebook
Kaks Hiiumaa kodu pälvisid tänavu juba teist korda tunnustuse kauni kodu eest.
Perekond Nigu pälvis tunnustuse esmakordselt 2008.aastal ja Kaia Põtter ja Tarmo Mikk 2010. aastal.
Kaia Põtteri sõnul on nende koduaed nagu Tallinna linn, mis kunagi valmis ei saa ja on pidevas muutumises: “Kogu aeg tulevad uued mõtted, ideed ja vajadused millegi uue teostamiseks või vana muutmiseks.” Pere­naine lisas, et aed on kujunenud ja muutunud koos pere vahvate tütardega ning nende rõõmuks, sest igas eas peab lapsel kodus tore olema.
Aia kujundamine on peamiselt Kaia projekt: “Mees on õnneks alati toeks ja abiks ning tuleb minu algul teostamatutena tunduvate ideede ja mõtetega kaasa ning aitab neid ellu viia.”
Nende kaunis kodu, mis asub Käina osavallas, pälvis žürii tähelepanu kaunilt pügatud hariliku kuuse kera­vormidest hekiga. Elumaja sügavas varjus asuva esi­külje on nad kaunistanud leidlikult värviliste hostadega. Päikese­poolne iluaed aga on hea näide lille­rohkest koduaiast. Oskuslikult planeeritud suveterrassilt paistab kogu värvikirev ilu varakevadest hilissügiseni. Kirjakandjat aga ootab majaväravas humoorikalt kujundatud postkast.
Kokku pälvisid kauni kodu tunnustuse kolm Hiiumaa kodu: lisaks veel Reelika ja Arvu Kasteini Lõõtsa talu Emmaste osavalla Reheselja külas ning Kaie ja Aarne Nigu Kärdlas asuv kodu.
Žürii kokkuvõttes on kirjas, et Kasteinide terviklik ja hästi läbi mõeldud detailidega koduaed on rajatud nii, et hoonest ning selle juures asuvalt terrassilt vaadates jäävad esiplaanil oleva muru­platsi piirdeks ühelt poolt ilupõõsad, teisalt püüab pilku tugevakasvuliste püsililledega istutusala. Visuaalselt sulab aed kokku ümbritseva metsaga. Meeleolukas ja pilku­püüdev on ka elamu kõrval asuv veskikivist ehitatud minipurskkaev.
Perekond Nigu kauni kodu­aia kohta kirjutas žürii, et see on kahe väikelapse käsutuses – suur liivakast, batuut, kiik, mängumaja, pehme muru jalgade all. Küllatulijat tervitab õitsev rododendron ja kaunid lillepeenrad raamivad aeda. Peenramaa on kujundatud kõrgpeenrana ja aianurgas on tore kujundus­element – pooleks lõigatud paadi kujuline õuekemps.
Kokku esitati Kauni kodu maakonnakonkursile tänavu 12 kaunist kodu. Neist valiti välja viis, mida hindas juuni algul komisjon koosseisus Hiiumaa vallavanem Reili Rand, Hiiumaa ametikooli maastikuehitaja eriala juht­õpetaja Loona Pallase, Eesti kodukaunistamise ühenduse liige Ülle Näksi, aiandushuviline Merle Kääri, valla avalike suhete spetsialist Liina Siniveer ja keskkonnaspetsialist Raina Smill.
Siniveere sõnul on tore, et leidub peresid, kes on valmis oma väravad avama ja armastusega kujundatud aeda ka teistele näitama. “Aiad olid omanäolised ja igas oli vahvaid meeldejäävaid detaile,” lisas ta. Avalike suhete spetsialist märkis ka, et kõiki aedu ühendas see, et neis oli näha pererahva suur pühendumine ja järjekindlus aia rajamisel ja hooldamisel.
“Vaatasin eriti huviga, millised põnevad lahendused on tarbeaedades kasutusel. Väga muljetavaldav oli pere­kond Nigu tõstetud ja puiduga ääristatud tarbeaed,” ütles Siniveer.
Vallavanem Reili Ranna sõnul jätkatakse ka tulevikus koostööd MTÜ Eesti kodukaunistamise ühendusega üldrahvalikus liikumises Kodu kauniks.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...