Connect with us

Uudised

Klaasikunstniku vaade Veneetsiast koju

Kalli Sein
Harda Roosna | Hiiu Leht
Kunstnikepaar Kalli ja Valev Sein on praegu Itaalias osa saamas Veneetsia kunstibiennaali klaasinädalast. Oma teoseid aga loovad nad kevadel Heltermaa maanteel avatud KlaasiPangas. Nende pealinna
kliendid ei pruugi teadagi, et tuntud kunstnikepaar Hiiumaal tegutseb. Interneti ja kullerteenuse olemasolul suurt vahet ju pole, kus tööd teha.
Stuudio KlaasiPank on otse­kui näide siinse klaasi­kunsti järjepidevusest. Kuidas on esimesed pool aastat sujunud?
Klaasikunstnik Kalli Sein: KlaasiPank on meie perefirma Ideeklaas Kärdla stuudio pesaks. Naabrid ja külastajad on meil suurepärased. Minu ja Valevi mikrofirma Ideeklaas vajas uusi ruume selleks, et klaasitöö inimestele lähemale tuua. Tegutsesime siiani kodus, kuhu hiidlane ju teadu­pärast külalisi ligi ei lase, kuigi soovijaid oli. Kodustuudio on meil puumaja, kuhu ei saanud paigutada Hiidlaste Koostöökogu ja MAK meetme abil soetatud leekpõleteid. Põletid töötavad kahe gaasi seguga ja tekitavad ligi 1000kraadise leegi. Otsisime sobivaid ruume Kärdlas peaaegu aasta. Lootsime tasa­hilju ka valimis­lubadustele, kus valitsuse moodustanud poliitikud lubasid väikefirmade töö soodustamiseks valla ruume kasutada anda, kuid sealt paraku suurt midagi ei sündinud. Rendi­turult leidsime vägagi sobivad ruumid Heltermaa mnt. 6. Hoone oli kunagi panga jaoks ehitatud ja seetõttu saigi nimeks KlaasiPank. Natuke pangana oleme ka toimima hakanud. Meile tuuakse klaasi, jagame klaasiinfot ning pakume n-ö klaasipanga teenuseid-tooteid.
Kas kõik kunstilembesed hiidlased on juba KlaasiPanga kliendid?
Iga päev tuleb mõni rõõmus külastaja juurde. Küll kingitusi otsima või siis helmetegemist vaatama. Aknaklaasi küsima või siis vihma eest varju. Igapäevaselt on kohal meie praktikant Kaja Hiis-Rinne, kes on ühtlasi suurepärane stuudio tuntuse suurendaja. Kevadel alustasime kursusega kooliõpilastele, tuli palju huvilisi ja ka väga tublisid õpilasi. Klaasiring alustab taas oktoobrist,  kord nädalas kaks tundi korraga ja kahes vanuseastmes – põhikooliõpilastele ja gümnaasiumi­astmele. Kui kellelgi tekkis soov klaasiringiga liituda, siis olete väga oodatud.
Alguse raskused on juba seljatatud?
Esimeste kuude jooksul meil eriti külastajaid polnud, kuid viimasel ajal on meid hakatud üles leidma. Esialgu on veel majanduslikult veidi raske, sest uued ruumid nõuavad oma ja nii palju on tegevusi-tellimusi juurde tulnud, et vabamalt hingata saaks. Tegeleme praegu kõvasti enese- ja toodete arendusega. Küllap saame peagi õige hoo sisse, sest meile endale meeldib see asukoht ja stuudio väga. Sel nädalal peaks Kärdla osavalla­valitsusest selguma ka, kas Nelja Nurga Galerii jätkata suudab. On oht, et peame selle sulgema ja siis kandub ka kunstiinfo kajastamine osaliselt meie juurde.
Kolm märksõna teie loomingu iseloomustamiseks?
Niimoodi on raske öelda. Mina klaasikunstnikuna tahaksin kogu aeg uusi asju proovida. Vanu traditsioone alles hoides. Armastan ajaloolist sidet, vanu asju, aga ka uusi tehnikaid ja trende ning neid kombineerida. Mulle meeldib olla pigem disainer kui kunstnik. Tahan teha tarbeesemeid, mida saaks kasutada. Samuti meeldib taaskasutus. Klaas materjalina on ju lõputult taaskasutatav. Samas ei ole ma siiani näiteks aru saanud, kuhu saab Hiiumaal akna­klaasi anda nii, et see taas­kasutusse jõuaks.
Milliseid elamusi pakub Veneetsia biennaal?
Veneetsiasse ei tulnud me mitte niivõrd biennaali pärast kui klaasinädala Venice Glass Week pärast. Näidatakse maailmakuulsa Veneetsia klaasi ajalugu ja kõike, mida siin, klaasikunsti Mekaks kutsutavas linnas klaasikunsti valdkonnas tehakse. Toimub üle saja näituse galeriides, kohvikutes, paleedes ja linna­ruumis. Saab osa erinevatest töötubadest ja loengutest. Meie tulimegi siia peamiselt õppereisile, sest helme­tehnika, mida saab teha Klaasi­Panga leekpõletitega, on minu jaoks uus. Seni tegelesin peamiselt lehtklaasi sulatusega, aga klaasikunstis on erinevaid tehnikaid väga palju. Selleks, et ennast maailma parimate meistrite tööga kurssi viia ja uusi võimalusi õppida, saigi tuldud vaatama. Külastan õppetubasid, et saada uusi töövõtteid ja -vahendeid – on mida naastes Hiiumaal näidata ja oma stiili raames edasi arendada. Klaasinädalal läheme ka klaasikunstnike kodusaarele Muranole sealseid klaasi­tehaseid ja klaasikodasid külastama. Veneetsias pakub elamust siinne kultuurikiht, söök, inimesed ja muidugi kunstirohkus.
Kes on KlaasiPanga kunde ja keda ootate oma töötubadesse?
KlaasiPanga peamine sissetulek on siiski veel Ideeklaasi põhitellijad. Isemajandavaks pole see veel kujunenud ja praegu maksame oma varasemate püsitellijate töödest sellele veel peale. Töötubadesse tuleb huvilisi nii mandrilt kui ka saare pealt ja oodatud on kõik, kes proovida tahavad.
Milline töö praegu käsil on?
Valmistame suuri valgusteid-lühtreid ühele eratellijale. Samuti on töös mõned firma­kingitused ja auhinnad. KlaasiPangas aga valmistume jõuluhooajaks. Veneetsiast saadud kogemustega saab pakkuda tõenäoliselt uusi ja põnevaid kingiideid ja jõuluehteid.
Mis on klaasikunsti suurim väljakutse?
Suurim väljakutse, nagu kõigil Hiiumaa väikeettevõtjatel on majanduslik toimetulek. Kunsti valdkonnas on keeruline ka tööjõuküsimus. Keeruline on saarelt suurema tellimuse täitmiseks kedagi appi leida. Loomingulise poole pealt on ideid ja tahtmisi seevastu küll ja veel.

Õpitoad KlaasiPangas
Laupäeval, 14. septembril
sulatustehnikas klaasist ehete õpituba. Osalejad saavad omale luua unikaalse klaasist ehte, juhendab klaasikunstnik Mari-Liis Makus
Pühapäeval, 15.septembril
Tiffany-tehnikas minivitraaž
valmib mitmevärviline vitraaž koduaknale riputamiseks
juhendab klaasikunstnik Mari-Liis Makus
Töötoad toimuvad toidu- ja kunstinädala raames.
Osalemiseks vajalik eelregistreerimine mari.makus@gmail.com
Allikas: KlaasiPank

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...