Connect with us

Uudised

Käsitöölaada korralik käibenumber

15. Hiiumaa käsitöö ja omatoodangu suvelaadal oli sama palju müüjaid kui mullugi suvel – sadakond. Kui oletada, et igaühe päevane kassa oli keskmiselt 500 eurot, võiks  kuus tundi kestnud laada kogukäibe hinnata 50 000 eurole.
Esimest korda suvisel Hiiumaa käsitöö- ja omatoodangu laadal käinud Heler ütles, et müük läks keskmiselt: “Jõudsime päris hilja, kaks tundi hiljem kui laat algas tulime kohale, võib olla sellega kaotasime, aga meel on hea ja sõiduraha saime tagasi,” rääkis Saaremaalt tulnud naine, kes koos kaaslastega tõi müüki muhutriibulisi seelikuid ja mobiilikotte, kadakajahukotikesi ning seepe ja huulepulki, mida ostetigi kõige rohkem.
Lätimaalt pärit Janis, kes ise oli laadal esimest korda, rääkis, et nende ettevõte on varemgi käinud suvelaadal oma kaupa pakkumas. Ta kinnitas, et keraamiliste nime- või tähemärgiga kruuside müük läks hästi, kaasavõetud tuhandest kruusist läks 7 euroga kaubaks 120-130 tükki. See teeb päevateenistuseks 800-900 eurot.
Vetsi Talli perenaine Ester Tammis, kes käinud kõikidel Hiiumaa käsitööseltsi korraldatud suvistel laatadel, ütles, et müük läks normaalselt. Kõige paremini läksid kaubaks omaküpsetatud leivad-saiad ja Toivo Platovi suitsutatud kodusink – päevaga teenisid nad 450 eurot.
Padise kandist laadale tulnud Tiia ja Toivo Toompuu müüsid laadal puidust, klaasist ja savist omavalmistatud meeneid ja tarbeesemeid, eriti hästi läks nende uudistoodang – keraamika. Mõlemad olid müügiga rahul. “Müük läks väga-väga hästi – nagu alati Hiiumaal. Meie ei kurda, rahvast oli megapalju ja kõik olid väga lahked. Ostjad olid rõõmsad ja hästi positiivsed. Väga palju osteti – kõiki oli hüper-super,” polnud Tiia kiidusõnadega kitsi. Ta ütles, et päevane läbimüük jäi pisut alla 500 euro. “Üks mandrisant jääb sellega väga rahule,” naeris ta.
Keraamikamüüjad, Kristel ja Raivi Raplamaal asuvast Atla mõisast pakkisid parajasti ilusaid kalaga kruuse ajalehepaberisse ja ütlesid, et on hiidlaste ostuhuviga rahul. Ka nemad polnud päevateenistust veel kokku arvutanud, kuid hindasid, et läbimüük oli tunduvalt suurem kui 500 eurot. Järgmine koht, kus neid oma kaupa pakkumas näeb, on Tallinna merepäevad.
Mõlemad on kümme aastat järjest käinud igal Hiiumaa käsitööseltsi suve- ja jõululaadal müümas oma keraamikat. Raivi täheldas, et tema meelest oli vanasti ostjate seas turiste rohkem – nüüd on ostjateks rohkem hiidlased.
“Äri läks väga hästi,” ütles ka Eneli Bergmann, kes tuli Maardust Hiiumaa laadale esmakordselt oma käsitööd pakkuma. “Ostuhuvi oli väga suur ja kõik kinnitasid, et sellist kaupa Hiiumaal varem nähtud pole,” rääkis Bergmann. Ta ütles, et tahab ka järgmisel aastal laadale tulla ega pidanud teekonda pikaks.
Kuigi päevakassa oli veel kokku löömata, oli ta müügiga rahul ja hindas müügitulemuse päris arvestatavaks. “Sellised väiksed laadad on teinekord palju kasulikumad käia kui kahe-kolmepäevased – sama raha tuleb mõne tunniga,” ütles Bergmann. Tema abikaasa lisas selgituseks, et inimesed teavad, et mõtlemiseks pikalt aega pole, tulevad ja teevad oma ostud kiiresti ära. Mõlemad kiitsid  laadakorraldust ning tegid enne ärasõitu Hiiumaal tiiru, et vaadata Kärdla sadamat ja ronida mõnda tuletorni.
Rahvas tuli hiljem?
Hiiu Gourmet leti taga kaupa pakkunud Ly Kaups ütles, et tema arvates oli tänavusel laadal ostjaid vähem kui varasematel. “Tavaliselt kui laat algab, on kohe plats rahvast täis, aga seekord võttis tund aega enne kui rahvas hakkas liikuma,” ütles Kaups. Müük läks siiski enam-vähem ja kõige meelsamini osteti Hiiu Gourmet maitsesoolasid. Müüjaid oli tema arvates rohkem kui varasematel aastatel ja korraldajad müügiletid väga hästi paigutanud.
“Esimese korra läks väga hästi!” ütles Heli Faifruk, kes oli tulnud käsitööd müüma koos käsitööhuvilise sõbranna Aime Uustaluga. Abiks oli ta oma peregi: abikaasa, minia ja lapselaps. “Väga huvitavaid pakkumisi saime, huvitavaid inimesi kohtasime ja väga häid emotsioone saime – selles suhtes läks väga hästi,” rääkis Heli. Ka tema meelest oli rahvast laadal vähevõitu.
Hiiumaa ettevõtja Peeter Lindre, kes koos abikaasa Terjega müüsid tavalist laadakaupa: jahutatud mahlu, suhkruvatti, õhupalle ja muudki, ütles, et järjekord oli hommikust peale kogu aeg leti taga ja neil polnud aega vaadata, kas rahvast oli vähe või palju.
Otse laadaplatsi kõrval asuvas Baabade poes oli laada ajal avatud kohvik, kus pakuti omatehtud küpsetisi, kohvi ja teed. Müüjad, Aet ja Ave Vohu rääkisid, et päev oli väga kiire – käis palju rahvast ja kõik letid müüdi kella neljaks täitsa tühjaks. Päris lõpus tuli mõnele ostjale juba käsigi laiutada – pole enam midagi pakkuda.
Sadakond kauplejat
Laada peakorraldaja, Tiia Laanejõe Hiiumaa käsitööseltsist ütles, et müüjaid oli sadakond nagu mullugi, kuid seekord olid paljudel tellitud suuremad platsid, et lett ja varjualune püsti panna. Natuke üle poolte kauplejatest olid hiidlased, viis-kuus saarlast, üks lätlane ja ülejäänud mandrilt: Tallinnast, Avinurmest, Valgast ja mujalt.
“Läbimüüki ütelda ei oska. Ei olnud nii palju aega kellegagi hüvasti jätta – püüdsin isiklikult head aega ütelda neile, kes esimest korda Hiiumaal laadal. Nende muljed olid väga positiivsed,” rääkis Laanejõe, kelle kanda oli korralduse põhitöö. Korraldustoimkonda kuulusid veel Sirje Eller, Nele Eller, Ain Jepišov ja Ille Savioja. Laadapäeval olid suureks abiks päevajuht Kristjan Arunurm, helimees Heino Veanes, elektrik Boris Ignahhin, transpordipoisid ja kaks vabatahtlikku, kelle saatis abiks töötukassa. Meeleolu lisasid Pühalepa Lustilised, tantsurühm Rõõmus Ring Tallinnast, naiskoor Anna, Valdek Elmi lõõtspilliga ja kõhutantsutrupp Sukar.
Laada korraldamist toetasid kohaliku omaalgatuse programm ja Hiiu vald.

Veel lugemist:

Küsitlus

Statistika järgi on Eestis 1000 elaniku kohta alkoholi ostmise võimalusi kõige rohkem Hiiumaal. Kuidas te sellesse suhtute?

Uudised

Ministeeriumi järelevalve tõi Hiiumaa Vabakooli tegevuses välja hulga puudusi ning juhtis tähelepanu õpilaste prognoosi mittetäitumisele. Ettekirjutuste täitmatajätmine võib kooli uuest tegevusloast ilma jätta. Haridus-...

Galerii

Laupäeval tulid lauljad ja linnarahvas kokku tähistamaks tütarlastekoori ja poistekoori sünnipäeva.