Connect with us

Krimi

Kas lõhkus või hoopis kolis?

Sellel küsimusele otsivad kuus aastat Kärdla sadama paadikuuris söögikohta pidanud Heimar Kuuskler ja paadikuuri välja rentinud sihtasutuse Hiiumaa sadamad juhataja Liina Härm vastust advokaatide vahendusel.
Kuna vaidlus käib osapoolte palgatud advokaatide vahendusel, siis Liina Härm küsimustele vastama nõus polnud. “Meie nägime seda olukorda vägagi erinevalt ja selle üle vaidlus ju käibki. Kui me nüüd vastakski ajalehe vahendusel tema [Heimar Kuuskleri – toim] väidetele, ei aita see kuidagi tõele lähemale jõuda, ärgitaks ainult jätkuvat sõnalist kähmlust, mis ei tee au kellelegi,” ütles Härm. “Kinnitan uuesti, et peale vaidluse lahenemist, millal ja kuidas see siis ka sünnib, oleme valmis olukorda omalt poolt kommenteerima.”
Kuuskler nõuab oma advokaatide kaudu sihtasutuselt Hiiumaa Sadamad kehtiva rendilepingu jätkamist ja kahjude hüvitamist ning on valmis Resto Kuuri 1. juunist uuesti avama.
Enne seda, kui Kuuskleri advokaadid avastasid, et väidetavalt pole sihtasutuse juhataja lepingut juriidiliselt korrektselt lõpetanud ja see kehtib jätkuvalt, läks olukord teravaks 12. ja 13. märtsil, kui Kuuskler hakkas oma viimaseid asju Kuurist välja kolima.
Mis siis juhtus?
Sellest, mis tookord juhtus, kirjutas Härm pikalt ja põhjalikult 15. märtsil Hiiu Lehele saadetud meilis ja seda kajastasime ka lehes: “Olukord kulmineerus reedel,
12. märtsil, mil eelmine rentnik saabus koos töömeeste ja tööriistadega, viis enda vara hoonest välja ning asus lõhkuma hoone põrandat.” Härm lisas, et eelmine rentnik teatas, et kuna tema sai muldpõrandaga hoone, lõhub ta ehitatud põranda hoonest välja, see olevat tema oma.
Oma versiooniga täiendas neli nädalat tagasi toimunut Heimar Kuuskler, kes nüüd põhjendab Härmile öeldut sellega, et tema emotsioonid keesid üle.
Siiski ütles Kuuskler ka loo autorile pühapäeval, 14. märtsil peale konflikti, et restoranil ei olnud algselt aknaid ja uksi ja tema soov oli taastada algne olukord. Ühtlasi saatis pildi paadikuurist nagu see oli enne Resto Kuur rajamist.
Teeme filmi
12. märtsil tuli Kuuskler koos töömeestega veel Kuuri jäänud asju ära viima, välja­kolimise tähtaeg oli 31. märts. Üks abiline hakkas kuuri maalingutega põrandalaudu üles võtma, et saada kätte basskõlarit, mis oli pandud hoone põranda alla. “Töömees ütles mulle, et kaks äärmist põrandalauda peame ära lõhkuma, muidu ei saa kõlarit kätte – ülejäänud lauad kruvisime lahti nii, et need saab lihtsalt tagasi panna,” rääkis Kuuskler.
Kui töö parajasti käis, tulid kohale Liina Härm ja SA Hiiumaa Sadamad nõukogu esimees Margus Kastein koos saatjatega ja püüdsid toimuvat takistada.
Kuuskler rääkis, et Kastein sisenes koos saatjatega ja ilma luba küsimata tema rendi­pinnale, kus tal kolimiseks oli õigus viibida 31. märtsini, ning teatas, et nüüd hakkame filmima.
Toimunu kohta saatis Kuuskler Hiiu Lehele tõendus­materjalina video. “Filmime, milline on olukord, mida härra Kuuskler on korduvalt siin…,” ütleb Kastein videos.
Märganud, et ka Kuuskler toimuvat mobiiliga filmib, katkestab ta jutu poolelt sõnalt, liigub Kuuskleri poole ja küsib, miks tema filmib. “Me teeme ühe filmi,” ütleb Kastein ja Kuuskler vastab: “Teemegi ühe filmi, teie teete ja mina teen – kõik on hästi”.
Kokkulepe ei pidanud?
Kuuskler rääkis, et tol päeval mindi laiali ja jäi kokkulepe, et laupäeval kell 10 tuleb ta koos töömeestega ja jätkab talle kuuluvate asjade äraviimist. Kui Kuuskler järgmisel päeval pool tundi varem kohale tuli, et töid planeerida ja ette valmistada, avastas ta, et kaks Kuuri kolmest uksest olid väljastpoolt tabalukkudega suletud ja vaid ühel oli endine lukk. Selle ukse kaudu sisenes ta hoonesse, et viimased asjad kokku pakkida ja ära viia. Ühtlasi tõstis ta ühe uksepoole eest ära ja viis äraveoks tellitud konteinerisse selleks, et keegi ust päriselt sulgeda ei saaks.
Tuli Kastein ja ütles Kuusklerile, et ta lahkuks, Kuuri uks suletakse ja rohkem tal sinna asja pole. Seejärel veetis Kuuskler hoones söömata-­joomata kümme ja pool tundi, kella poole kümnest kuni õhtul kella kaheksani, takistades nii ukse sulgemist.
Laupäeval kutsusid sadama esindajad ka politsei kohale, politseinikud saabusid sündmus­kohale, aga kuna tegu oli tsiviilvaidlusega ja Kuuskler oli oma rendipinnal, siis nad lahkusid. Seejärel sulges sihtasutuse juhataja Kuuri uksed tabalukkudega ja laskis eemaldada Kuuskleri paigaldatud ukselukud, lahtine uks löödi vineertahvliga kinni ja terrassile pandi kohe samal päeval piirdelindid. Peale seda pöördusid osapooled advokaatide poole. Sihtasutus aga palkas lukustatud, vineeritahvlite ja piirdelintidega suletud Kuuri valvama turvafirma.
Pant ja kahjunõue
30. märtsil sai Kuuskler teate, et konteiner, milles temale kuuluvad asjad ja Kuuri uks, on kahjude katteks panditud. Samal päeval helistas ka konteineri omaniku, OÜ Mullaabi esindaja Liina Härmile ja teatas, et viib konteineri ära 31. märtsil nagu tellijaga kokku lepitud oli. Härm keeldus konteinerit välja andmast, öeldes, et konteiner on panditud ning seda ei tohi ära viia.
Kuuskler rääkis Hiiu Lehele, et kolimiseks vajaliku konteineri toomine ja paigaldamine oli Härmiga eelnevalt kooskõlastatud. Ka ei kuulunud konteiner talle, kuigi selles olid OÜle Bright solution kuuluvad esemed. Samuti ei asunud konteiner rendipinnal ja lõpuks viis omanik konteineri ikkagi ära.
SA Hiiumaa Sadamad palgatud advokaat Alar Urm aga saatis Kuuskleri ettevõttele OÜ Bright solution kahju­nõude, mille summa üle 13 000 euro. Ligi kolmandiku sellest moodustab turvafirma arve. Kahjunõude tasumise tähtaeg oli 5. aprill.
Kuidas kujunes selline kahju­summa, Härm ei öelnud. “Eelmine üürnik lahkus hoonest ja lõhkus seda, vaatamata sadamatöötajate keelule ja kohalviibinud politseile. Üürnik ei ole nõus tekitatud kahju hüvitama. Sadam kasutab eelmise üürniku vastu seadusega sätestatud õiguskaitsevahendeid, esitades kuriteo­teate kõigi isikute vastutusele võtmiseks, kes hoonet lõhkusid ning sadamale kahju tekitasid. Edasi tegelevad asjaga õiguskaitseorganid,” vastas juhataja vahendusel sihtasutuse palgatud advokaat Alar Urm.
Kuuskler: Ei lõhkunud, vaid kolisin
Kuuskler väidab, et kuigi tema lahkumist rendipinnalt püüti näidata Resto Kuur lõhkumisena, siis nii see ei olnud ja ta tahtis talle kuuluvad esemed, kõlari, külmkapi, kardinad jms, mis veel ruumi jäänud olid, ära viia.
Lõhutud põranda aga saab tema sõnul lihtsalt taastada, kuid seda ta teha ei saanud, kuna politseinikud ja Liina Härm keelasid tema töömeestel rendipinnal viibimise ja nii ei olnud tal võimalik ei taastada põrandat ega ust tagasi panna. Ka olevat ta öelnud nii Kasteinile kui Härmile, et uued põrandalauad on tal olemas ja need ta asendab.
Tema räägitut kinnitab ka appi kolima palgatud Allard Kerves, kes ütles, et kõlari kättesaamiseks tuli algul lõhkuda kaks seinaäärset lauda ja lahti kruvida veel viis-kuus lauarida, et saada kätte ka kõlari vaskkaablid. Uued põranda­lauad aga olid juba valmis, värvitud ja olemas. “Eeltöö oli tehtud ja need lauad on mul nüüd hoovi peal siiamaani,” ütles Kerves.
Üks sündmuskohal olnu, kes oma nimel rääkida ei tahtnud, väitis Hiiu Lehele, et lauad võisid olla kaasa võetud hoopis selleks, et viia ära Kuuri aknad ja lüüa aknaavad laudadega kinni. Kerves ütles, et sellist tööülesannet, hoone aknad ära võtta, ta Kuusklerilt pole saanud.
Küll aga rääkis Kerves, et ka hoone juurde rajatud terrassi oleks vaja nii-öelda lõhkuda, et saada kätte selle all olevad päikesevarjude betoonalused. “Neid ei saa teistmoodi kätte, kui peab terrassi lahti lõikama,” selgitas Kerves.
Heimar Kuuskler pakkus sihtasutuse vahendusel kogu terrassi koos päevavarjude, lillekastide ja muuga uuele omanikule, kuid vastus oli, et too seda ei soovi.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...