Connect with us

Uudised

Kärdlas alustas Laste teaduskool

ANNELY VEEVO
Kaks hakkajat lapse­vanemat, Annely Veevo ja Anneli Valk avasid veebruarist Laste teaduskooli, mis teadmisi reaal­ainetes pakub põnevalt ja mänguliselt. “Meie endi lastel on reaalainete vastu suurem huvi, kui üldhariduskool suudab pakkuda, samuti vajadus praktilise tegevuse järele,” rääkis Veevo.
Teaduskoolis pakutakse lastele MATIK-õpet – see tähistab viiele valdkonnale tuginevat praktilise kallakuga õpet ehk matemaatika, teaduse, tehnoloogia, inseneeria ning kunstide ühendamist.
Inglisekeelses maailmas tähistatakse sellist õpet akronüümiga STEAM ehk Science, Technology, Engineering ning Art & Mathematics. “Selliseid ühisteadmisi jagatakse juba lasteaias,” selgitas Veevo. “Lapse jaoks peavad õpitegevused ja -ülesanded lähtuma päriselust ja olema praktilised, et neil tekkiks seos päriseluga – nii kasvab ka huvi saada uusi teadmisi.”
Esimestel kuudel on juhendajad koos lastega ehitanud Gravitraxi mängus teid ja sildu, et õppida koostööd, üksteisega arvestamist, inseneri­mõtlemist, tundma gravitatsiooni ja füüsikat laiemalt. Gravitrax on interaktiivne konstruktor rajasüsteem, millel saab panna veerema metallkuulid, uurida ja tunnetada raskusjõu ning füüsika­seaduste toimimist. Lapsed on olnud väga põnevil.
LEGO klotside õppekava
Laste kriitilise mõtlemise ja probleemilahendamise oskuse arendamiseks kasutatakse LEGO hariduslikku STEAM komplekti LEGO® Education SPIKE™. “Legoklotsid on paljudele tuttavad, kuid LEGO hariduslikud komplektid mitte nii väga – need on palju enamat kui lihtsalt klotsid,” selgitas Veevo. Nende klotsidega käib kaasas õppekava, mille läbimiseks kulub teatud arv tunde, et uusi teadmisi ja oskusi omandada.
LittleBits on elektroonikakomplekt, mis loodud uurimise, katsetamise ja loovuse ergutamiseks. Komplektis on magnetite abil ühenduvad elektroonilised komponendid, mille abil saavad lapsed arendada oskusi nagu probleemide lahendamine, loov mõtlemine ja koostöö. Komponentide abil saab luua vooluringi, panna põlema tulesid, käivitada mootoreid, kasutada lüliteid ja teha muud põnevat.
Teeme teadusteatrit!
Veel on kavas teha teadusteatrit, mille üks etendus keskendub kindlale teemale või seob omavahel erinevaid. “Teadusteater on lõbus ja kaasahaarav,” kinnitas Veevo. “Lapsed saavad seal ise katseid teha ja oluline ongi see, et lapsed saaksid ise katsetada, mil moel üks või teine asi siin maailmas toimib.”
Teaduskooli õpilastega koos on kavas külastada näiteks Rakett69 teadusstuudiot Ülemiste Citys. Minna võib ka Tartusse AHHAA teadus­keskusesse, kus saab vaadata ja järgi proovida eksponaate, osaleda unikaalses kerakujulises planetaariumis toimuvatel filmiseanssidel, meisterdada töötubades ja vaadata teadusteatri etendusi.
Natuke rahatarkust ka
Kavas on õppida ka rahatarkust lasteraamatu “Tom õpib rahamängu” abil. Raamatu autor on Riin Tuttelberg ning tegelasteks on Tom ja Ellu. Raamat jutustab sellest, kuidas Tom saab oma natuke vanema õe käe all uusi teadmisi raha ja rahaga seotud harjumuste kohta. “Loomulikult on kõik põnevad tarkuseterad mängulises võtmes ning lastele lihtsas ja arusaadavas keeles,” kinnitas ta.
Koos Tomiga saavad lugejad teada, et raha ei tee kedagi rikkaks, kuid teadmised võivad teha. Lisaks õpib laps vahet tegema vajadustel ja tahtmistel, kuidas mõistlikult kulutada ja hindu võrrelda. “Lisaks räägime teemadel nagu raha teenimine, eelarve, säästmine, annetamine, raha kasvatamine, laenamine, ametid ning ettevõtlikkus,” rääkis Veevo, mis teaduskooli tööplaanis on.
Lisanduvad lastevanemate töökohtade külastused, toidutegemise õpetus jms.
Laste teaduskooli oodatakse põhikooli esimese ja teise astme õpilasi. Koos käiakse reedeti ja praegu õpib koolis seitse-kaheksa last, kuid ruumi oleks rohkematele. Neil, kes tunnevad huvi ja soovivad oma lapse kooli tuua või ise vabatahtlikuks juhendajaks tulla, paluvad korraldajad võtta ühendust aadressil laste­teaduskool@gmail.com
Teaduskooli korraldatakse koostöös Hiiumaa Arenduskeskusega, rahastab Euroopa Regionaalarengu fond.

Toimetaja
HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Persoon

Elmar Holmann tähistas 30. mail oma sajandat sünnipäeva. Kassaris sündinud, saksa sõjaväes teeninud, aastaid Kärdlas elanud mees hindab oma tervist nii heaks, et näeb...