Jälgi meid

UUDISED

Kärdla põhikooli uue hoone põhiprojekt valmis

repro
Kärdla põhikooli 4,5 miljonit eurot maksma mineva uue maja põhiprojekt on valmis ja läbib ekspertiisi, sel ja järgmisel õppeaastal jätkub õppetöö veel vanas hoones.
Hiiumaa vallavalitsus ehitab põhikooli jaoks Kärdla õppelinnakusse uue hoone, mis rajatakse Uus tänav 4 kinnistu kaguserva, praegusele muruplatsile. Aasta lõpus kuulutatakse välja ehitushange, ehituse algus on plaanitud järgmiseks kevadeks.
“Loodame, et ehituse perioodiks kool asenduspinnale kolima ei pea ning saab õppe­tööd jätkata vanas hoones kuni ülejärgmise aasta kevadeni,” ütles valla arhitekt Kaire Nõmm.
1975. aastal valminud kooli­hoone lammutatakse peale uue valmimist, seejärel ehitatakse valmis sissepääsu varikatus, taastatakse võimla sein ja rajatakse lipuväljak.
Alles jääb olemasolev spordi­hoone, millel saab olema otseühendus uue õppe­hoonega.
Uus, 2500ruutmeetrine kaasaegse ruumiplaneeringuga ja energiatõhus koolihoone on vanast väiksem ja vastab laste arvu prognoosile. 340 õpilasele ja 60 töötajale mõeldud koolimajas peaks õppetöö algama 2022. aasta sügisel.
Väliruum kutsub liikuma
Uue põhikoolihoone, 2016 valminud gümnaasiumi­hoone ja 90 aastat tagasi kooli­majaks ehitatud, praeguse Kärdla muusikakooli hoone seob ühiseks õppelinnakuks väli­ruum.
Valla arhitekt Kaire Nõmm ütles, et uue koolimaja ümbruses olevad välialad pakuvad mängu- ja sportimis­võimalusi, toetades nii Kärdla põhikooli liikuma kutsuva kooli põhimõtet. Nii on tänavani ulatuval lipuväljakul ka õpilastele mõeldud mängu- ja spordivahendid ning suur batuut. Nuutri jõe äärsesse kooliparki aga paigutatakse pingid ja võrkkiiged ning rajatakse mänguline maa­kividest jõeületuskoht.
Õppetööks on õues astmeline väliklass, osaliselt varikatusega kaetud sisehoovid, algklasside mänguväljak ja taimedega eksperimenteerimiseks mõeldud katseaed. Haridusliku erivajadusega õpilastele on eraldatud oma mänguväljak, kus jookseb põnev tegevusrada batuudi, viskeseina, liivakasti jm taolisega.
Märksõnadeks avar, valge ja hubane
Peasissepääsust koolimajja sisenedes võtab tulija vastu valgusküllane fuajee koos info­leti, söökla ja garde­roobiga. Fuajeega külgneb aula, mida saab suuremate sündmuste korral liita nii muusikaklassi kui fuajeega üheks suuremaks ruumiks. Fuajeest viib teisele korrusele moodne trepp-istumisala.
Koolimaja on õppeainete järgi jaotatud kobarateks – reaal-ja loodusained, keeled ja sotsiaalained, kunst ja käsitöö, LÕK1 ja TÕK2 ning algklasside kobar.
“Iga kobar pakub piisavalt hubasust, olles samal ajal avalike alade kaudu seotud kooli keskse südamega,” märkis Nõmm. “Lihtsustatud õppekavaga ja toime­tuleku õppekavaga õpilastel on enda ruumikobar, mis pakub rahulikku õpikesk­konda, samas suhtleb mõistlikul määral ülejäänud kooliga,” selgitas arhitekt. Selles kobaras on õpilaste koduklassid, puhkeruum, muusika- ja loovteraapia ruum, tunnetustuba, õpetajate tuba, pesu- ja tualettruum. “Tunnetustuba ja teraapiaklassi saavad vajadusel kasutada ka teised kooliõpilased,” lisas Nõmm.
Algklasside kobaras olevatel koduklassidel on igasse klassi eraldi sissepääs koos oma garderoobiga. Teise korruse keskel on suur avatud raamatukogu-lugemissaal, mis pakub tingimusi vaiksemaks tegevuseks ja iseõppimiseks. Lisaks tavapärastele klassiruumidele on seal nn projektiruum, näiteks vabaajaüritusteks ja kino­õhtuteks. Töötajatele on kavandatud hubane puhke­ruum, töö- ja koosolekuteruum, kabinetid administratsioonile ning tugitiimile.
Valgusküllase, avara ja hubase koolimaja sisemus on väärindatud naturaalse puiduga. Kergelt merelist hõngu annavad sinakas-rohelised mööblidetailid ja põrandad.

Veel lugemist: