Jälgi meid

UUDISED

Kalana sadama arengud

Eelmisest aastast on Kõpu poolsaare tipus asuval ja aastaid lagunenud Kalana kala­sadamal uued tegusad omanikud Jüri Tamm ja Viljar Raidmets, kes juba alustasid koristustöödega ja lammutasid vana lagunenud paadikuuri.
Teisipäeval tõstis spetskraana maha Kalana sadamas seisnud vana kalatraaleri Kaavi tekiehitise ja laev viiakse sadamast minema.
Viljar Raidmets ütles, et Kaavi ei ole nende oma ja laeva nemad ei teisalda.
“Kaavi müüs selle omanik Margo Purru edasi ja uus omanik viib laeva minema,” selgitas Raidmets, et kui Kaavi oleks sadamasse edasi jäänud, siis nemad oleks seda lihtsalt natuke mujale nihutanud.
Kaavit mäletavad paljud, kes sadamat külastanud ja laevatekile roninud.
2012. aastal Kalana sadamas etendunud lastelavastuses “Väike Tjorven ja Pootsman” täitis laev Soolavares I rolli.
Kalana sadama uued omanikud on lainelaudurid, kes Kalana kõrgeid surfilaineid nautimas käinud juba üle kümne aasta, kirjutas Jaano Martin Ots Postimehes.
Kalana sadama eelmine omanik, Venemaa investor Dmitri Morozov varisemisohtliku kai korrastamisse ei investeerinud ning mullu oktoobris müüs ta sadama koos kaldal asuvate kinnistutega edasi. Eelmisel aastal käis Kalana sadamate arengu­plaanidega tutvumas ka vabariigi president Kersti Kaljulaid.
Raidmets ütles, et on sadama arenguplaanidest valmis pikemalt rääkima aprillis, siis kui edasised sammud teada ja paigas kuupäev, mil Kalana sadamarestoran suveks avatakse.
Vald muudab sadamanimesid
Hiiumaa vallavalitsus algatas Sõru väikelaevasadama ja Ristna jahisadama nimede muutmise menetluse ning teatas, et Sõru väikelaevasadama uus nimi on Sõru jahisadam ja Ristna jahisadama uus nimi on Kalana jahisadam.
Mõlemad jahisadamad kuuluvad valla sihtasutusele Hiiumaa Sadamad, mis Euroopa Liidu programmi Interreg EstLat toel kavandab sel aastal sadamates suuri arendustöid.
Sõru jahisadamas viis OÜ REI Geotehnika talvel läbi geoloogilised uuringud ning kavas on sadamat süvendada ja rajada uus kai. Endel Evertil pooleli jäänud Kalana jahisadam aga on kavas valmis ehitada.
Miks Ristna?
Aastatel 1959–1975 Kaleste lahte rajatud kunagise Kalana kalasadama akvatooriumi rajas ettevõtja Endel Evert (OÜ Ewent) 2011. aastal kaks väikesadamat. Millegipärast nimetas Evert need Ristna lõunasadamaks ja Ristna jahisadamaks. Ometi asuvad Ristna lõunaneem ehk nina ja Ristna põhjanina Kalana küla maadest eemal. Everti valitud nimedega nõustus ka tollane Kõrgessaare vallavolikogu, mille liige Evert ise oli.
Tollane majandusminister Juhan Parts allkirjastas taotluse Ristna lõunasadama ja Ristna jahisadama akvatooriumi piiride määramiseks 2011. aasta novembris.

Veel lugemist: