Jälgi meid

UUDISED

Kakspäkapikk käis festivalil

ANTS VAHTRAS
Noorel Kakspäkapikul oli seemnesõltuvus ja ta käis linnumajasid rüüstamas – just seepärast pani Must Haldjas talle needuse peale.
Ja kuna kõigi päkapikkude tegude eest vastutas Vanapäkapikk, moondas Must Haldjas ta igal keskööl rongaks. Tüdruk Mari, kellel olid eelmisest jõulust alles Esimese Ingli tiivad, sai aga nende abil jagu oma jonnituuridest…
Niisuguse loo “Kakspäkapikk, unemaa ja esimese ingli tiivad” kirjutas kaks aastat tagasi valmis näitejuht ja näitleja Kristjan Arunurm. Loo esimest osa etendati paar aastat tagasi menuka jõuluetendusena Soera talumuuseumis. Kuna nukumeistri Mart Aia tehtud nukud said nii ilusad, kirjutas Arunurm loole järje, mida sel jõuluajal näidati Kärdla nukuteatris.
Veebruaris viisid Kärdla nukuteatri näitlejad selle UNIMA nukuteatrite talveetenduste festivalile “Valge muinasjutt”.
12.–13. veebruarini Tallinnas toimunud festivalil astus kahel päeval üles 12 truppi, kolm truppi oli kohal vaatlejatena. Avapäeva etendused olid eestikeelsed, teisel päeval valdavalt venekeelsed. Esimese päeva õhtul ootas festivalil osalejaid nende majutuskohas, hotellis Bern üllatus – marionettnukkudega mängisid Rauf Havšarov ja tema abikaasa Khatirä Avšarova, aserbaidžaanlased, kes aastaid Eestis elanud.
Kärdla nukuteatri juht Kersti Ojasalu ütles, et festivalil võeti hiidlaste tükk hästi vastu. Veel olulisemaks aga nimetas ta teiste lavastusi vaadates saadud kogemusi ja kontakte.
“Näha teiste etendusi, seda, kui oskuslikult on lavastatud, millised detailid, millised efektid on tõeliselt mõjusad, need üllatusmomendid – aah! – mismoodi mõni tuntud lugu on lahendatud,” jagas Ojasalu festivalilt saadud muljeid.
Kõige enam meeldinud lavastajad-lavastused õnnestus tal ka Hiiumaale kutsuda. Üheks oma lemmikuks selt festivalilt nimetas ta suure NUKU näitleja Aare Uderi monolavastust “Jäljed lumel”.
“Oleme ka varem Aarega vestelnud ja seekord veeres jutt sinnamaani, et ta on meile nukuteatrisse ühe oma etendusega külla tulemas,” teatas Ojasalu hea uudise.
Veel meeldis talle Vana Vabriku Kinoteatri lavastus “Sokisööjad”. Selles tükis mängis hulk põhikooliõpilasi. Ojasalu oletas, et olid nad ehk 6.–7. klassi õpilased, juhendajateks olid Liia Sakkos ja Rober Kikas. “Need sokid, laste mäng ja kõik need kinoefektid – kui särav ja muljetavaldav see kõik oli,” nappis Ojasalul sõnu nähtu kirjeldamiseks.
“Ka nemad tahavad Hiiumaale esinema tulla. Juhendajad on siin kunagi käinud, eelmisel sajandil, aga nüüd pole käinud ja tahavad uuesti tulla, nüüd koos õpilastega, kellega nad päris palju ringi rändavad,” rääkis Ojasalu.
Nii tuleb Vana Vabriku Kinoteatri trupp suvel saarele laagrisse ja siis saavad kahe teatri lapsed omavahel tuttavaks.
Kärdla nukuteatris õpib nukunäitlemist kolm lastetruppi, juhendajateks on Kersti Ojasalu ja Mari-Liis Leivalt. Lähim eesmärk on osalemine 12. märtsil toimuval Hiiumaa kooliteatrite päeval, kuhu minnakse kolme lavalooga.
Nukuteatri ruumides harjutab ka Kristjan Arunurme asutatud Naaditeatri trupp Koit Randuse juhendamisel.

Veel lugemist: