Jälgi meid

UUDISED

Kaitseliidu ülem: Liit nooreneb

Hiiumaa malevkonna pealikuvahetuse pidulikul rivistusel osalenud kaitseliidu ülem ütles, et põlvkondade vahetus toimub ja kaitseliidu koosseis nooreneb.
Pealik Mart Reino (73), andis esmaspäeval kaitseliidu Hiiumaa malevkonna staabis juhtimise üle 53aastasele Roman Lukasele.
Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi autasustas Mart Reinot teenete eest Kaitseliidu Valge Risti teise klassi teenetemärgiga.
Seejärel võttis Mart Reino lippurilt vastu Hiiumaa malev­konna lipu ja ulatas selle kaitse­liidu ülemale, kes omakorda andis lipu üle uuele pealikule Roman Lukasele.
Seejärel sammus Reino auvalvesse rivistunud kaitseliitlaste eest läbi defileel ehk pidulikul möödamarsil.
Õhtu jätkus tervituste ja õnnitlustega staabi teise korruse koosolekuruumis, kus kingitusi, tänu- ja tervitussõnu jagus nii senisele kui uuele pealikule.
Hiiu Lehele antud intervjuus ütles kaitseliidu ülem Riho Ühtegi, et allkirjastab enam-vähem iga nädal mõne ameti üleandmise käskkirja: “Seekordne siin oli võib-olla natuke pidulikum kui mõnes teises kohas, aga see sõltub kõik pealikest, kuidas nad otsustavad seda teha.”
“Kaitseliit tervikuna praegu nooreneb,” tõdes brigaadikindral. “Kui mõni aasta tagasi oli kaitseliitlase keskmine vanus 46–47 aastat, siis nüüd on see 40 piiri peale jõudmas juba. Nii et järjest läheb nooremaks ja see on iseenesest hea märk.”
10 aastat stabiilsust
Mart Reino suurimaks teeneks nimetas ülem siinse malev­konna stabiilsust, lugupidavat suhtumist kolleegidesse ja tööd noortega.
“Kümme aastat stabiilsust on see, millega Mart silma paistis. Ka on Hiiumaa malevkonnast väga tublid ohvitserid välja kasvanud, olgu kasvõi näiteks leitnant Luik, kes on puhtalt kaitseliidu kasvandik. Sven Luik on väga eesrindlik ohvitser, keda ootab ees ohvitserikarjäär tervikuna. Jah, siit on tulnud häid mehi ja Hiiumaa kaitseliit on olnud suhteliselt stabiilne. Mart on väga hästi hoidnud seda, mis on, ta on olnud tasakaalukas, mis on hea – siin on sama­moodi austatud nii vanu kaitse­liitlasi, kes väärivad asutust, kui ka neid noori, kes tahaksid üht-teist teha. Sellepärast ongi Sven Luige ja Mart Reino kooslus olnud päris hea.”
Küsimusele, mida ta ootab uuelt pealikult Roman Lukaselt, vastas brigaadikindral, et ootab uusi ideid ja mõtteid, kuidas Hiiumaa malevkonda laiendada ja kasvatada.
Tooge mulle 500 kaitseliitlast
Vastates küsimusele, millal võiks Hiiumaa malevkond uuesti malevaks saada, ütles brigaadikindral Ühtegi, et kuna rahvast on Hiiumaal nii vähe, langes malev ühel hetkel malevkonna staatusesse. “Malevkond on samuti territoriaalne organisatsioon, aga kui me võrdleme näiteks meie malevatega, siis räägime ikkagi tuhandetest inimestest,” ütles Ühtegi. “Malevkond on küll väike, aga Läänemaa maleva koosseisus on Hiiumaal oma eristaatus,” märkis ta.
“Kas nüüd võiks Hiiumaast saada malev?” küsis ta ise ja ise ka vastas: “Tooge mulle viissada liiget kaitseliitu ja siis hakkame vaatama.”

 

Mereväekapten Roman Lukas 

Kaptenleitnant Roman Lukas on teeninud mereväe staabi tagalaosakonna ülemana ning eri ametikohtadel kaitseväe peastaabi tagala- ja operatiivosakondades, kaitseväe logistikakeskuse allüksuste ülemana ja arendanud kaitsealast koostööd Eesti kaitseatašeena Saksamaa Liitvabariigis.
2014. aastast teenis Lukas toetuse väejuhatuse staabiülemana ja 2016. aastast ülendati väejuhatuse ülemaks.

Viimati oli Lukas Eesti vabariigi kaitseatašee Poolas ja Rumeenias, asukohaga Eesti suursaatkonnas Varssavis 2020. aastal andis Poola relvajõudude ülem kindral Andrzejczak kaitseministri nimel Eesti vabariigi kaitseatašeele Roman Lukasele üle Poola armee kuldmedali. Mereväekapten Roman Lukast autasustati eriliste teenete eest kahepoolsete suhete arendamisel. Samuti Varssavi kaitseatašeede assotsiatsiooni eduka juhtimise eest.

Roman Lukas on lõpetanud Tallinna merekooli ja Tallinna polütehnilise instituudi, samuti on ta õppinud Saksamaal juhtimis- ja staabikolledžis admiralstaabi kursusel. Lisaks on ta end täiendanud erinevatel logistikaalastel kursustel.

Lukast on autasustatud erinevate Eesti ja välisriikide autasudega, mh Eesti mereväe teenetemärgi “Usk ja tahe” III klassi “Raudankru”, Bundeswheri ristiga hõbedas, Saksa armee tulemusliku teenistuse kotka, Soome sinise risti, Saksa relvajõudude kutsemärgi ja Prantsuse Vabariigi kaitsemedaliga.

 

Leitnant Mart Reino on kaitseliidu keskkogu ja vanematekogu liige. 37 aastat Hiiumaal advokaadi ja kohtunikuna töötanud Reino jäi pensionile 2011. aastal, aasta hiljem sai temast Hiiumaa malevkonna pealik. Ametialaseid tunnustusi nii kohtunikutöös kui Hiiumaa malevkonna pealikuna pälvinud Mart Reinot autasustati 2019. aastal Vabaduse Tammepärja aumärgiga, mullu sai ta kaitseministeeriumi kuldrinnamärgi pikaajalise panuse eest Kaitseliidu Hiiumaa malevkonna arendamisel. Nüüd lisandus sellele veel üks Eesti riigi kõrge autasu, Kaitseliidu Valge Risti teise klassi teenetemärk.

Veel lugemist:

UUDISED

Kas Kaitseliidu Lääne maleva pealik major Andres Välli valetas, kui ütles pressiteates, et Hiiumaa malevkonna pealik Roman Lukas astus tagasi perekondlikel põhjustel? Ja mis...

UUDISED

Kaitseliitlased tervitasid Eesti riigi iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva piduliku rivistusega Kärdla Keskväljaku lipuväljakul. Tänukirjaga peeti meeles neid 12 meest, kes olid Hiiumaal Kaitseliidu maleva...