Jälgi meid

SUVI

Käina vaimukants – riidest raamatukotid ja lasteparv

Kristel Algvere

Kristel Algvere
Mäletan aega, mil raamatukogu asus praeguse Käina Huvikooli ja Kultuuri­keskuse majas, olles küllalt väiksele pinnale kokku surutud. Õnneks on aastast 2007 ruumi palju rohkem. Juba 15 aastat asub Käina raamatukogu aadressil Hiiu maantee 28 ehk suure maakivist endise valla­maja, nüüdse osavallamaja teisel korrusel. Tee ääres on roheline silt, mis juhatab otsijat maja taga asuva sissepääsu juurde. Autot on hõlbus parkida nii majast vasakule kui ka paremale poole.
Enne majja sisseastumist tasub uudistada ka maja taga olevat ööpäevaringselt avatud laenutus­kappi, mis oma suurusega iseloomustab juba Käina raamatukogu teenindamisulatust. Muidugi on ukse kõrval seina küljes ka tagastuskast. Uksest sisse ja mõnusast laiast trepist teisele korrusele – seal ongi Käina vaimukants.
Sirutades kätt raamatukogu ust avama, kostusid juba kõrva rõõmsad laste hääled. Sisse astudes sain raamatukogudele ebatüüpilise, aga väga meeldiva melu osaliseks. Raamatukogus oli parv lapsi! Ühed olid nurgas arvuti ees kobaras koos, teised hakkasid jalanõusid jalga panema ja raamatu­kogust just ära minema. Sain veel küsida, mis nad laenutasid. Ja üks lahke laps näitas juba kotti ära pandud Katarina Mazetti raamatuid „Isad ja piraadid“ ning „Metslased ja vombatid“, lisades, et ta on sellelt autorilt juba kaht raamatut lugenud. Aga mitte ainult! Ta lisas veel: „Mul on kodus ka endal siit laenutatud raamatuid hästi palju,“ ütles lugeja Krisette. Uurisin, et kui raamatuid nii palju on, kas siis mõnikord unustab ta neid ka tagastada ja kas ta on pidanud viivist maksma. Aga ei, sellist asja õnneks veel juhtunud ei olnud.
Raamatukoguhoidja Liisu Orav rääkis, et lastele on raamatukogu uksed alati valla ja läbisaamine on hea. See ei ole ainult jutt, see paistis kohe ruumi astudes ju silma! Aga kui Liisu võttis välja mapi, kus kõikide sündmuste plakatid, sai selgeks, kui palju erinevaid asju nad korraldanud on. „Sel nädalal tegime lastega näiteks jäätist,“ rääkis Liisu ja jätkas: „Nad ise tahtsid midagi teha, mina siis mõtlesin, et teeks veel teisel päeval näiteks keemiakatseid. Tegime siis laava­lampe koduste vahenditega.“ Liisu telefonist pilte vaadates ei olnud kahtlust, et selline kraam lastele ei meeldiks. Ja mõni leiab nii laavalambi tagant ka raamatud üles …
Raamatukogu juhataja Maili Uibo on koostanud lugemissuve kava. Lapsed saavad iga loetud raamatu eest kleepse koguda. Kui suvi läbi, loositakse osalejate vahel välja raamatuid ja muud head paremat veel. Ka programmi lõpureis on plaanis!
Aga täiskasvanud? Meie jutuajamise ajal astus sisse proua, kes tagastas kõrge virna raamatuid. Laenutas samuti mõned. Liisu ütles pärast, et neil on isegi olemas riidest kotid, millega raamatuid vahetatakse – ühe kotiga tuuakse tagasi ja uued on juba uue koti sees valmis ootamas. „See kottidevahetus on tavaline asi,“ ütles ta. Käinas loetakse palju!
Käinas on ka viis avalikku arvutit, printimine, skaneerimine, koopiate tegemine, kohvimasin ja kaugtööruum-lugemistuba. Sealt leidsingi ühe daami, kes oli sellises tööhoos, et tema segamine tundus kriminaalne. Siiski küsisin, kuidas seal kaugtööd teha on, ja vastus oli, et ta on seal mitmendat korda, sest on meeldiv tööpaik, ja teisi käib seal veel. Kohapeal on kiire internet.
Hooaja jooksul toimub Käina raamatu­kogus ohtralt sündmusi, visake pilk peale Facebooki lehele ja kodulehele:
kainaraamatukogu.ee. Laenutuskapi kaudu saab hõlpsalt laenutada helistades telefonil 463 6232 või kirjutades aadressil
kojulaenutus@kainaraamatukogu.ee. Käina raamatukogu on suviti avatud E–R 10–17.30.

Veel lugemist: