Connect with us

Uudised

Käina otsib lahendust lasteaiakohtade nappusele

Käina vallal jääb sügisest puudu lasteaiakohti ja vallavalitsus on lahendusena välja pakkunud kolm varianti, mille kohta oodatakse tagasisidet.
Kui 2010. aastal käis Käina lasteaias 74 last, siis tänavu juba 94. Ka sündivus on viimastel aastatel stabiilne – aastas sünnib keskmiselt 18 last. Kui kolm-neli aastat tagasi oli nende hulgas peaaegu kolmandik lapsi, kes küll valla hingekirjas, kuid tegelikult elasid linnas, siis nüüd on see muutumas – enamus lapsi elabki Käina vallas. “Sündide arv pole tõusnud, aga lapsed, kes sünnivad, sünnivad koha­peal,” selgitas vallavanem Omar Jõpiselg.
Lasteaiakohti napib
Vallavanem on rõõmus, et laste arv vallas kasvab, kuid paraku hakkab koos sellega nappima lasteaiakohti. Nimelt läheb lasteaiast kooli lend, kus 2008 ja 2009 sündinud lapsed mahtusid ühte rühma. Selle arvelt oli lasteaias siiani kaks sõimerühma, nüüd aga saab sügisel avada vaid ühe, sest ülejäänud rühmad on täis.
Lasteaia direktor Aire Nurk küsitles lapsevanemaid, kelle laps saab 1. septembriks pooleteiseaastaseks. 29 lapse vanematest 20 teatasid, et soovivad sügisest lasteaiakohta. Sõimerühmas tohib olla 14 last, seega on juba praegu teada, et kuuele lapsele kohti ei jätku.
1. aprilliks 2016 aga on sõimeealisi juba 35. Praegu pole veel teada kui paljud neist lasteaiakohta vajavad.
Aastaid tagasi oli Käina valla lasteaias kuus rühma, kuid laste arv vähenes ja üks rühm suleti. 2011. aastal ehitati rühmaruum ümber: ühest poolest sai spordisaal, teisest beebiringi kooskäimiskoht. Viimastel aastatel on seal hoitud õppevahendeid. Sinna saaks teha hoiurühma viiele-kuuele lapsele.
Teine, mis lasteaia täituvust mõjutab, on asjaolu, et lapsi tuuakse aina nooremalt lasteaeda, tavaliselt kohe, kui poolteist aastat vanemahüvitist lõpeb.
Kolmandaks tuleb Käina valla lasteaiarühmadesse mitte ainult päris pisikesi, vaid tulijaid on ka vanematesse rühmadesse. Nii on üsna tavaline, et 16 lapsega alustanud rühm kasvab koolimineku ajaks kolme-nelja lapse võrra. “Meile tuleb uusi lastega peresid juurde,” selgitas Jõpiselg.
Kolm lahendust
Käina vallavalitsus arutas teemat eelmisel nädalal ning paneb neljapäeval volikogule arutamiseks kolm lahendust, millest 18. juuni volikogus tuleks teha valik.
Esiteks saaks lasteaia hoones sõimerühmaga paralleelselt avada hoiurühma viiele-kuuele lapsele. Päris rühma avamiseks ruumi ei jätku, aga hoiurühmas saaks lapsed mängida, süüa ja magada nagu teisedki, vaid õppetööd ei toimuks.
Teiseks võiks vald hakata lapsevanemale, kelle laps laste­aiakohast ilma jääb, maksma kompensatsiooni. “Riigikogul on kavas niisugune kohustus ka seadusesse kirja panna. Seaduses seda veel pole, aga oleme valmis seda tegema,” ütles Jõpiselg.
Kolmandaks võiks vald kehtestada koduse lapse toetuse. See tähendaks, et vald maksaks pooleteise- kuni kaheaastase lasteaias mittekäiva lapse vanemale toetust 150 eurot kuus. “Sellist toetust oleks õigus taotleda ja lapsevanem saakski lapsega kauem kodus olla,” selgitas vallavanem.

Veel lugemist:

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...