Jälgi meid

Uudised

Hiiumaal elabki karu, päris viisakas teine

Rajakaamera
Karu käis Viiri külas asuval söödaplatsil samal õhtul kahel korral ja jäi siis raja­kaamerasse, rohkem pole teda praegu nähtud, ka mesipuid pole ta (veel) puutunud.  Esmaspäeva, 5. septembri hilisõhtul ehk kuu aega peale seda, kui Emmaste kandis karujälgi nähti, tuli toimetusele teade, et karu olemasolu Hiiumaal on leidnud kinnitust. Hiiumaa jahiseltsi tegevjuht Anu Sarapuu ütles, et Emmaste mehed said mõmmiku pildile sama päeva õhtul Viiri kandi söödaplatsi rajakaamerasse.
“Ilus, kena loom! Elab ilusasti karu rahulikku metsaelu, sest kuuldused olid, aga pildile saime alles nüüd,” ütles
Sarapuu ja soovis õnnelikku elu meie saare mõmmikule. “Eks aeg näitab, kas ta peatub meil kauem või rändab edasi.”
Kaamera, kuhu mõmmiku liikumine sigade söödaplatsil pildile jäi, kuulub Emmaste jahi­seltsile ja seda haldab Marko Pruul. Tema ütles, et esimest korda jäi uustulnuk kaamerapildile 5. septembril kusagil kella 19 paiku. “Samal õhtul tuli tagasi kella 21 paiku, viskas kõhuli ja siis läks minema,” rääkis Pruul. Rohkem pole karu sealkandis näha olnud. “Eks ta liigub, ta ju metsloom, kogub talve­varusid,” kommenteeris Pruul.
Emmaste jahiseltsi maadel leiti karujäljed 8. augustil, see andis vihje, et üle paljude aastate on karu Hiiumaale ujunud. Tookord ütles Tiit Reha, et plaanis on asja edasi uurida ja piirkonda rajakaamerad paigaldada, et täpsemaid kinnitusi saada.
Küsisime nüüd, kas karu on veel nähtud. Reha, kes on nii osavallavanem kui jahimees, ütles, et rohkem ei ole nähtud. “Ausalt öeldes, ei tea, pole poistega rääkinud, aga kui oleks nähtud, siis ilmselt oleks mulle ka teatatud,” ütles ta.
Karu on kindlasti noorema­poolne, aga kas emane või isane, ei osanud ta öelda: “Keegi pole teda lähedalt näppinud ja kaugelt on seda raske määrata.”
Reha rääkis, et mesinikke on sealkandis küll, aga keegi pole veel karukahjustuste üle kurtnud. “Loodame, et ta ei lähe mett noolima. Karujälgi oli Hiiumaal nähtud esmalt augusti algul ja küllalt mesipuude lähedal, kuid need olid puutumata,” rääkis Reha.
Selle kohta, millal karu viimati Hiiumaal käis, kindlat teavet pole. 2003. aastal, kui küla­mehed ning Kärdla-Suure­mõisa vahelisel teel liikunud autojuhid väidetavalt karu nägid, kindlat kinnitust ei saadud. Hiiumaa jahiseltsi tollane juhataja Arvo Maivel ütles tookord, et 17 aastat tagasi ehk siis aastal 1986 oli karu kindlasti saarel ja tegi siin ka natuke paha. Kui 2003. aasta juhtum välja jätta, oli karu tõendatud külaskäik Hiiu saarele tõesti 36 aastat tagasi.

Veel lugemist: