Connect with us

Uudised

Hiiumaa piirivalve lõpetas tegevuse nüüd ka vormiliselt

twitter
Kuigi piirivalve on Hiiumaal sisuliselt likvideeritud juba varem, siis 1. oktoobrist ei ole siin enam ka Kärdla piirivalvekordonit, on Kärdla politseijaoskond.
Kolm nädalat enne seda kui Rootsi skäärides algas jaht salapärasele allveelaevale ja otsitakse tundmatut musta seljakotiga meest, likvideeriti Hiiumaa piirivalve lõplikult st ka vormiliselt.
Viimased töötajad, kes Hiiumaal veel piiri valvamisega tegelevad, radarvaatlejad, jäid esialgu küll ametisse, kuid viidi üle Tallinna alluvusse. Piiri valvamise kohustust politseinike tööülesannete loetelust ei leia.
Tööl 40 politseiametnikku
Kärdla politseijaoskonnas on tööl 40 inimest, kes ametis patrullitalituses ning ennetus- ja menetlustalituses. Patrullitalitus on nn reageeriv üksus, mis korraldab väljakutsete teenindamist, patrulltegevust ja liiklusjärelevalvet. Ennetus- ja menetlustalitus tegeleb kõigi menetluste, ennetus- ja piirkonnatööga ning klienditeenindusega.
“Kadus küll kordoni nimetus, kuid see ei too kaasa seda, et senised ülesande täitmata jääks,” ütles Kärdla politseijaoskonna juht Aare Allik. Hiiumaal on tema sõnul jätkuvalt endises mahus olemas merepäästevõimekus, ametnikud paiknevad lihtsalt teises struktuuriüksuses ja kuuluvad patrullitalituse koosseisu. Säilivad ka muud senised funktsioonid, näiteks merel patrullimine jms.
“Ilmselt on mõistetav, et me ei saa endale lubada seda, et oleme töö ootel. Kui parasjagu merel patrullida ei ole otstarbekas, sest liikumist seal praktiliselt ei toimu, ja ka keegi ei ole ka hätta sattunud, siis toimetatakse kuival maal. See tähendab, et tegeletakse nii liikluse rahustamise kui ka avaliku korra tagamisega. Loodetavasti on selle üle kõigil hiidlastel hea meel, sest politseipatrulle on rohkem liikvel,” rääkis Allik.
Allik: Võimekuse säilitamine ebaotstarbekas
Maakonna politseijuht viitas, et radarivaatlejate töö seisneb eelkõige radaripildi jälgimises ja info vahendamises ning vahetult päästetöödes nad ise ei osale. “Suund on võetud sellele, et Eestis toimuks see ühes kohas, sest spetsiifiliste oskustega inimeste koolitamine ja kogu mereseire haldamine on kulukas ning mitmes kohas võimekuse senises mahus säilitamine on pikemas perspektiivis ebaotstarbekas,” leiab Allik.
Kas viimased piiri valvamisega tegelevad töötajad ükskord ka reaalselt Hiiumaalt ära viiakse, pole veel teada. Allik ütles, et radaripildi üleviimisega Tallinna seonduvad võimalikud kulutused on kalkuleerimisel ja sellele lõplikku vastust veel ei ole.
Mõned numbrid
Hiiumaa piirivalvepiirkond likvideeriti 2004. aastal ja keskus viidi Kuressaarde. Samal aastal värskelt valminud mereäärsesse Kärdla piirivalvekordoni hoonesse jäi piirivalve Hiiumaa rajoonistaap, hiljem Kärdla piirivalvekordon. 2005. aastal suleti Tahkuna kordon, 2006. aastal Kõpu ja 2007. aastal Sõru kordon. Tänavu 1. oktoobrist sai Kärdla kordonist politseijaoskond.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...