Jälgi meid

ARVAMUS

Hiiu noor, õpi ettevõtjaks!

Sa loed seda lugu tõenäoliselt praegu ühel Läänemere kõige ettevõtlikumal saarel. Selles pole mul mingit kahtlust. Ja sellega seoses on mul arenenud üks mõte, mida sinuga jagada tahan. Olen Hiiumaal suviti käinud viimased kolm aastat ja niisugust algatusvõimet, ettevõtlikkust ja nutikust pole ma kohanud kuskil mujal.

Minu suhe Hiiumaaga algas sellest, et mind kutsuti ühel suvepäeval Kassari seltsimajja rääkima sellest, kuidas Hiiumaa oma tooteid nutikalt turundada. Ja sellest hetkest alates olen mõistnud, kui kaasaegselt ja kui õiges suunas selle saare rahvas mõtleb.
Hiiumaa on koht, kus igast hoovist, kuurist või mahajäetud pesumajast tehakse ka kõige nõudlikumale gurmaanile elamusi pakkuv söögikoht. See on ka koht, kus on kõige rohkem meresõidukõlbulikke aluseid elaniku kohta, millega tundmatuid maid avastada. Ja see on ka koht, kuhu kohvikusse jõudmiseks on minusugused nõus terve tööpäeva praamijärjekorras seisma. Kui Hiiumaa ei vääri kõige ettevõtlikuma saare tiitlit, ei vääri seda ükski teine.
Aga nüüd asja juurde. Et see aastasadadega tekkinud elujõuline Hiiu ettevõtlik ja julge vaim kuhugi kaduma ei läheks, on vaja astuda samm kaugemale. Üks väga nutikas samm. Hiiumaa noored, kes te täna kodusaarel oma tulevikule mõtlete, reisida tahate ja ehk unistate ka sellest, kuidas kusagil mujal paremini hakkama saada – mul on teile üks ettepanek.
Kui mina lõpetasin kunagi 15 aastat tagasi Tartus keskkooli, siis polnud mul muud soovi, kui kirjutada. Raamatuid, mida muud. Ma tahtsin kirjutada häid, mõjuvaid, tavapärasuse piire nihutavaid ja hingekriipivalt tugevaid romaane. Ma ei teadnud siis veel, et üsna pea, kui mu esimesed raamatud lettidele jõuavad, hakkan puudust tundma oskusest kirjutada äriplaane, turundus-
plaane, reklaamikampaaniaid ja eelarveid, mis aitaks minu loomingul paremini lugejateni jõuda. Ma ei teadnud siis, kui väga ma hakkan puudust tundma teadmistest, mis aitaksid lisaks lugejate kiidusõnadele ka rahal minuni jõuda.
Ma tean, et mitmed Hiiu noored, kes praegu seda artiklit loevad, on samas olukorras, kus mina siis. Tunne, et tahaks minna kuhugi laia maailma või naaberriiki suure raha järele, on arusaadav. Selles soovis pole midagi imelikku, aga see vaatab maailma ainult ühelt kaldalt ja näitab ainult poolikut pilti. Sellepärast ütlengi – palju parem, kui ise suure raha järele minna, on mõelda välja, kuidas suur raha sinu juurde tuleks. Ja Hiiumaal on see lihtsam kui kusagil mujal. Kes ei usu?
Sel sügisel avatakse mu suvise peatuspaiga kõrval, kohe mu ühe vana lemmiku, Allika hosteli kõrval, Suuremõisas, Hiiumaa ametikoolis väikeettevõtluse eriala. See on täiesti enneolematult hea tasuta võimalus omandada kõik teadmised siinsamas kodusaarel, mis suure raha koju meelitamiseks vajalikud on. See on võimalus õppida üles ehitama omaenda unistusi, sinu enda äri, omaenda tulevikku siinsamas, sinu kodusaarel. Õppida leiutama, looma, mõtlema välja plaane, mille peale keegi peale sinu ei tule. Ja kui talvest saab kevad, ei ole sul olnud tunnet, et talvel pole siin saarel midagi teha. Sul on tunne, et see on olnud tõenäoliselt su senise elu kõige põnevamate mõtete talv.
Kui sa tahad teada, kuidas just sina saad hoida hiidlaste kui kõige ettevõtlikumate eestlaste lippu, siis astu see samm. Väikeettevõtja eriala Hiiumaa ametikoolis ootab sinu avaldust järgmise nädala lõpuni. Kahe aastaga saad sa kõik teadmised, kuidas oma unistusi kasumlikult teoks teha. Ilma koolita võid kahe aastaga Austraalias arbuuse korjata, aga peale tugeva parema käe ja pooliku päevituse sealt kuigi palju võita ei ole.
Kui sul praegu neid ridu lugedes tuleb pähe keegi, kellel on siin saarel ettevõtjaks hakkamiseks olemas kõik eeldused, aga kes pole seda sammu veel astunud, siis lõika see artikkel välja ja kleebi see talle otsaette, koduuksele või auto tuuleklaasile.
Saagu sellest meie panus sellesse, et Hiiumaa võidaks juurde mitte ainult häid ideid, vaid ka häid, õppinud inimesi, kes suudavad neid ideid igas asendis ja igal aastaajal ellu viia.

Sass Henno
Kirjanik, ettevõtja,
suvehiidlane

Veel lugemist: