Connect with us

Uudised

Hiiu Kaluri ajaleht raamatukogus

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kalurikolhoosi Hiiu Kalur ja ka samanimelist kontserni juhtinud Peeter Vohu andis Kärdla raamatukogule üle ajalehe Hiiu Kalur kümne aasta jooksul ilmunud numbrid.
“Praegu on tekkinud situatsioon, et olukord, mil kalurikolhoos oli üks osa Hiiumaa kogukonnast ja hiidlaste huve teeniv ettevõte, on järsult muutnud. Seetõttu on paljud inimesed võib-olla unustanud, mis toimus kaheksakümnendatel ja kuidas siis elati, töötati ja millistes oludes,” põhjendas Vohu, miks ta ajalehed enda käest hoiult rahvale lugeda ja uurida annab. “Tahaksin, et inimesed saaksid selgema pildi sellest ajast, mil tootmissuhted hakkasid muutuma kapitalismiks, sisuliselt oli tol ajal tegemist röövkapitalismiga,” hindas Vohu toonast olukorda.
Vohu rääkis, et lehte hakati välja andma selleks, et informeerida Eesti taasiseseisvumise järel kolhoosist aktsiaseltsiks muudetud Hiiu Kaluri 1200 aktsionäri sellest, mis ettevõttes toimub.
“Üleminekuperiood oli üks raskemaid, siis kui plaanimajandus hakkas üle minema kapitalismiks ja tekkis eraomand. Inimesed läksid tülli ega suutnud aru saada, mis toimub. See leht oli väga tähtis informatsiooniallikas – me poleks muidu suutnud teha neid muudatusi, mida tegime ja plaanisime. Katsusime neist kogu aeg läbi lehe ette kanda, ei õnnestunud,” tunnistas Vohu, et 1200 aktsionäri on liiga palju.
Samas püüdis Vohu hoida endist kalurikolhoosi koos – nii moodustati Eesti esimene kontsern, kuhu kuulusid kõik Hiiu Kaluri Dago-liitelised tütarettevõtted. Kunagine Hiiu Kaluri kuulus kapten Valdek Tossmann tunnustas Vohut selle püüdluse eest ja märkis, et Eesti teised suured kalurikolhoosid kanti ruttu laiali ja lõpetasid tegevuse. “See oli meie missioon tol ajal,” kinnitas ka Vohu, kes Hiiu kalurist lahkus omanike soovil 1996. a detsembris.
Millised muudatused toimusid, kuidas neid tehti, millised probleemid kaasnesid, kõigest sellest kirjutas ka Hiiu Kalur. Lehte toimetas Arne Tursk, see hakkas ilmuma 1985. aasta juunis ja lõpetas ilmumise koos lehetoimetaja ootamatu surmaga 1995. aastal. Eelviimane number ilmus 20. detsembril 1995. Arne Tursk suri otse tööpostil, kui oli lehe jaoks Lehtmas kalalaevu pildistamas. Pärast seda ilmus veel üks number, milles Peeter Vohu kirjutatud järelhüüe toimetajale.
Raamatukogu juhataja Marika Võsamaa ütles, et lehed pannakse välja raamatukogu kodulootuppa, kus on väljas Hiiumaaga seotud materjalid ning neid saab lugeda vaid kohapeal.
Peeter Vohu arvates on tegemist huvitava materjaliga ühe Hiiumaa ettevõtte saatusest ajaloo muutuste tuules, mis vääriks ehk ka teadustööd.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...