Jälgi meid

UUDISED

Hiiu autori raamat ilmus Kambodžas

erakogu
Hiiumaal elava publitsisti Oleg Samorodni raamat “Pol Poti diplomaatia saladused” anti äsja venekeelsena välja Kambodža kuningriigis.
See on raamatu teine, parandatud ja täiendatud trükk. Esimene ilmus Tallinnas, aastal 2009, samuti vene keeles, ja läks müüki Eestis, Lätis, Saksamaal, Kambodžas ja mõnedes teistes riikides.
Raamatus kirjeldatakse ultra-kommunistliku liikumise “Punased khmeerid” rahvusvahelisi suhteid. Aastatel 1975–1978 ehitasid punased khmeerid Kambodžas ehtsa kommunistliku ühiskonna. Selles protsessis sai ÜRO mitteametlikel andmetel surma umbes poolteist miljonit khmeeri. Hiljuti määras spetsiaalne rahvusvaheline tribunal Phnom Penhis eluaegse karistuse vanglas nendele punaste khmeeride liidritele, kes on veel elus.
Raamatu “Pol Poti diplomaatia saladused” teise trüki kirjastajaks on Kambodža ettevõtja Nikolai Dorošenko, endine Uzbekistani kodanik, kes mitu aastat tagasi võttis Kambodža kuningriigi kodakondsuse. Dorošenko tegeleb kinnisvaraprojektide arendamisega kuurortlinnas Sihanoukville, mis on ka suur sadamalinn.
Samorodni raamat, tiraažiga 2000 eksemplari, on mõeldud venekeelsetele turistidele, kes külastavad Kambodžat.
Oleg Samorodni sõitis spetsiaalselt raamatu teise trüki esitlusele Kambodžasse koos abikaasa Kalli Samorodniga, kes töötab uurijana Kärdla politseis.
Külaliste hulgas oli ka Sihanoukville´i linnapea Chin Sarin, kes esitluse järel andis piduliku õhtusöögi Oleg Samorodni ja tema abikaasa auks. Samorodni ja Chin Sarin on ammused tuttavad ajast kui Samorodni töötas Phnom Penhis nõukogude saatkonnas tõlgina.
Õhtusöögil osales ka Sihanoukville´i linnapea abikaasa Thavy Sopheak, kes on Kambodža valitsuse liige, riigisekretär, kes teostab kontrolli Kambodza kohalike võimuorganite tegevuse üle. Teda peetakse üheks mõjukamaks naiseks Kambodžas.
Madam Sopheak palus Oleg Samorodnil anda mitmele raamatule khmeerikeelne pühendus ja autogramm, et anda need Kambodža kõrgetele juhtidele: peaministrile Hun Senile, Rahvusliku Assamblee st parlamendi esimehele Heng Samrinile ja senati, mis on kõrgeim seadusandlik organ, presidendile Chea Simile. Kõigi kolmega on Samorodni korduvalt kohtunud omal ajal, kui töötas tõlgina Phnom Penhis.
Samorodni rääkis, et sai hiljem teada, et ühele khmeeri ametnikule, kes valdab vene keelt, anti ülesanne koostada Samorodni raamatu khmeerikeelne resümee Kambodža juhtide jaoks. “Võimalik, et niimoodi valmistatakse ette raamatu väljaandmist khmeeri keeles,” oletas Samorodni.
Oleg Samorodni lõpetas Moskva rahvusvaheliste suhete instituudi ida osakonna, kus spetsialiseerus Indohiina riikidele ja eriti Kambodzale. Õppis samas khmeeri keelt, mida valdab vabalt. Peale instituudi lõpetamist töötas Samorodni aastatel 1985–1988 Kambodža pealinnas.
Samorodni külastab tihti Kambodzat, kus tal senini on palju sõpru. Mullu ilmus Moskvas Oleg Samorodnil veel üks raamat punastest khmeeridest mis leidis laialdast kajastust Venemaa massimeedias.

Veel lugemist: