Connect with us

Transport

Hiidlased ei vääri kuuendat parvlaevaväljumist päevas?

KÄROLYN KIVISTIK
Juba kuid on kestnud erinevate ametkondade häma ümber kuuenda parvlaevaväljumise Hiiumaa liinil. Volikogu esimees Aivar Viidik tegi Meelis Telliskivi poolt talle saadetud kirja põhjal lihtsa järelduse – hiidlased lihtsalt ei vääri lisaväljumist.
Hiiumaa valla ja ettevõtjate ümarlauale Kassari puhke­keskuses olid seekord kutsutud TS Laevad juhatuse esimees Jaak Kaabel ja teenindusjuht Terje Kaibald, maanteeametist peadirektori asetäitja Meelis Telliskivi ja hooldevaldkonna juht Hannes Vaidla.
Nagu oli oodata, tõusis põletavaimaks teemaks talvine Hiiumaa hõredam parvlaevaühendus mandriga. Hiidlastel on see teist talve pinnuks silmas, eriti teravalt päevakorral olnud aga viimased kolm ja pool kuud.
Palju pole maanteeametil ja vedajal enam vaielda-venitada vaja. Märts saab kohe otsa, aprillist aga on tööpäeviti liinil tagasi hiidlaste soovitud kuues reis, mis taas nihutab parvlaevade päevaseid väljumisaegu.
Kaabel: Kuus reisi võimalik
TS Laevad juhatuse esimees Jaak Kaabel ütles reedel, et avalikus ruumis on parvlaevade sõiduplaani kohta palju segadust. Tema sõnul pole selge, kas hiidlased soovivad talviti kuut reisi mõlemast sadamast suvise või praeguse sõiduplaani järgi.
Ta lisas, et kui lisaväljumine ei ole päris päeva keskel, oleks kuus väljumist päevas kummastki sadamast tehtav: “Teine laev, mis seisab Rohukülas, teeks siis päeva peale ühe lisareisi vahele.”
Viidik küsis, miks siis seni pole lahendust leitud ja Kaabel väitis, et Hiiumaa vald on soovinud, et aastaringselt toimiks suvine graafik, mis on hoopis teine asi.
Viidik lükkas selle väite ümber: “Me soovime, et oleks aastaringne põhigraafik, mis tagab kuus väljumist mõlemast sadamast, meil on vaja kuue väljumisega graafikut ka argipäeviti ja oleme selle väga selgelt välja öelnud.”
Telliskivi: Kust tuleb raha?
Kaabeli entusiasmi jahutas Meelis Telliskivi, kes ütles, et isegi kui tehniliselt on kuus reisi mõlemast sadamast võimalik, peab ka rahaline pool seda võimaldama.
Telliskivi väitis, et raha on maanteeametil juba kõik paika pandud ja nüüd on valikute küsimus. “Praegu on Hiiumaa vald andnud selge sisendi, et neid reise ei tohiks teha suve arvelt,” ütles ta.
Viidik tuletas meelde, et maanteeamet ja vald on sama teemaga ühe laua taga istunud juba 2017. aasta lõpust ja mitte kordagi varem pole küsimus olnud rahas. “Rahast tulid sina rääkima esimest korda eelmise aasta novembris ja selle aasta jaanuaris tuli meile sinu al­lkirjaga kiri, mis jõudis põhimõtteliselt selleni, et hiidlased ei vääri kuut reisi päevas mõlemast sadamast,” ütles Viidik Telliskivile.
Johansen: Määrab hiidlaste elukvaliteeti
Viidik tsiteeris Telliskivi saadetud kirja, milles seisis, et Hiiumaa liini lisareis tööpäeviti pole majanduslikult põhjendatud, kuna veovõimsuse defitsiiti pole.
“Kui vaatame täna nõudlust ja täituvust, kui palju autosid üle sõidab, siis tõesti ei ole lisaväljumise järele vajadust,” pareeris Telliskivi.
Hiiumaa ettevõtja Ly Johansen ütles, et parvlaevade sõiduplaani ei saa suhtuda kui lihtsalt Exceli tabelisse, lähtudes ainult reiside täituvusest, sest tegemist on ka inimeste sõiduvõimaluste ja elukvaliteediga.
“Ilmselt on paljudel hiidlastel sellest talvest võtta vähemalt kolm näidet, kui nad ei saanud kella neljase parvlaevaga koju, sest seda sõiduplaanis lihtsalt ei ole,” ütles Johansen.
Vald küsib 120 reisi juurde
Hiiumaa vallavanem Reili Rand saatis neljapäeval majandus- ja kommunikatsiooni­minister Kadri Simsonile kirja, milles soovis, et riik suurendaks sellest aastast Heltermaa–Rohuküla liinil tellimust 120 reisi võrra. Lisareiside hinnanguline maksumus valla arvestuste kohaselt on 78 600 eurot. Põhjenduseks tõi ta, et Hiiumaal on vajadus aastaringselt kuue väljumise järele. Samuti on parvlaevaühenduse kvaliteet paranenud ning kasvanud reisijate hulk.
Milleks selleks aastaks veel aga lisaväljumisi, kui kriitiline talvehooaeg saab kohe-kohe läbi. “Kiri läks teele, et taotleda riigieelarve­strateegiasse täiendavaid vahendeid järgmiseks talveks,” selgitas Rand. Tema sõnul on vald omalt poolt sammu teinud, et ei saaks tagasi tulla raha puuduse argumendi juurde. “Seda aastat meil enam kahjuks muuta ei saa, aga uue osas ehk veel õnnestub,” ütles vallavanem.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...