Connect with us

Uudised

Helkur jope küljes efektiivsem kui puu otsas

 

Kärolyn Kivistik
Kärdla põhikooli huvijuhi Eliisa Liiase sõnul on viimasel ajal populaarseks saanud helkuripuud küll toredad, aga reaalselt jope külge riputatud helkur jällegi tõhusam.
Käes on sügis ja hommikud, mil lapsed kooli tulevad, pimedad. Selleks, et Kärdla põhikooli õpilased liikluses silma paistaksid ja autojuhtidele nähtavad oleksid, jagati neljapäeva hommikul kooli tulnuile ligi 300 helkurit.
Iga põhikooli sissepääsu juures ootasid tulijaid politsei- ja piirivalveameti (PPA) esindajad ja abilised nii õpilaste kui kooli meeskonna hulgast, kes ilma helkurita lastele selle kohe jope külge kinnitasid.
“Nabisime kõik õpilased, kes uksest sisse tulid, kinni ja küsisime, kas neil on helkur olemas,” rääkis Liias. Neile, kel helkurit polnud, kinnitati see jope külge, et ta edaspidi autojuhtidele liikluses nähtav oleks. Liiase sõnul oli oluline, et uus helkur lapsele kohe jope külge saaks, mitte taskusse ei rändaks, kus sellest kasu pole.
Ka need lapsed, kellel helkur olemas, ei jäänud tähelepanuta. “PPA pakkus kõigile kommi ja kui õpilased soovisid, siis andsime neile teise helkuri veel lisaks.” Huvijuht märkis, et eelmisel aastal oli väga palju lapsi, kes soovisid endale lisahelkurit. Mida rohkem helkureid, seda nähtavam sa autojuhtidele oled, kinnitas Liias. Lisaks kipuvad haaknõelaga jope külge kinnitatud helkurid kergesti kaduma.
Neljapäeva hommikul Kärdlas kontrollitud lastest suuremal osal polnud helkur kinnitatud nähtavale kohale. Leidus ka lapsevanemaid ja õpetajaid, kes polnud end liikluses autojuhtidele nähtavaks teinud. Korraldajad loodavad, et ehk on kooli algatatud kampaaniast kasu ja see tuletas nii lastele kui ka täiskasvanutele taas meelde, kui oluline on kanda pimedal ajal helkurit.
Kärdla põhikoolis jagati helkureid juba teist aastat. Lisaks jagatakse helkurid ka Vabaduse tänava ja Kõpu õppekoha lastele.
Ettevõtted toetasid
Helkuritega toetasid kooli erinevad ettevõtted. “Uurisime, kas nad on nõus meile helkureid andma,” selgitas Liias, kelle sõnul polnud helkurite kokkukogumine keeruline. “Saatsime kirja küll rohkematele, kui need, kes meid toetasid, aga vajaliku arvu helkurite kokkusaamiseks korduskirju saatma ei pidanud.”
Tänavu aitasid põhikooli õpilastel säravaks saada Salva, Coop, Dagöplast, IKT ning politsei- ja piirivalveamet.
Helkurkõnd “Helkuriga sõbraks”
Selleks, et helkuri kandmise olulisusele veel rohkem tähelepanu pöörata, leiab
26. novembril kogu vallas aset noortevolikogu eest­vedamisel helkurkõnd “Helkuriga sõbraks”. Erinevates Hiiumaa asulates kogunetakse kell 18. Kohaletulnuile räägitakse helkuri vajalikkusest ja seejärel liigutakse kõik koos eelnevalt kokku lepitud marsruuti mööda jalutuskäigule. Kõigile vastu­tulijatele, kel helkurit pole, kinnitatakse see. Algatusega on oodatud osalema kõik.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...