Connect with us

Uudised

ETTEVAATUST: Tundmatu aine reostas Kõpu põhjaranda

Hiiumaa rannikul avastati teisipäeval Kõpu poolsaare põhja­rannikul umbes 20 kilomeetri ulatuses rusikasuuruseid või väiksemaid hallika värvusega, määrivaid ja kleepuvaid ning kerge rasvalõhnaga klompe. Reostust on leitud Kõpu poolsaare põhjarannikul Ristna otsast kuni Palli rannani; vähesel määral ka poolsaare lõunaküljel RMK Kaleste puhkeala rannast.
“Millega tegu, me veel ei tea, ootame laborist vastust,” ütles keskkonnaameti avalike suhete peaspetsialist Liivi Reinhold eile Hiiu Lehele. “Kohe kui saame vastuse, millega tegu, teavitame ka avalikkust.”
“Rannal tasub olla tähelepanelik, sest hallikad klombid kleepuvad ja määrivad tugevalt, ning seep või nõudepesuvahend selle vastu hästi ei aita,” hoiatas keskkonnaameti Hiiumaa järelevalvebüroo juht Marek Põld. Seega ei ole soovitatav Kõpu poolsaare põhjarannikul mere äärde minna väikeste laste või lemmikloomadega.
Mis reostusest edasi saab, otsustatakse Hiiumaa valla­valitsuse, keskkonnaameti ja päästeameti koostöös pärast seda, kui laborist on saabunud analüüsi vastused.
Alates aprillikuust on iga kuu Hiiumaa rannikult leitud mingit laadi reostust.
11. aprillil leiti rannajoonel Ristna Põhjaneeme tipust Kalesteni nädalavahetusel väiksemate laikudena masuuti. 19. maist leiti Vormsi ja alates 22. maist Hiiumaa rannikult masuuditükikesi. Laborianalüüsist selgus, et randu reostanud raskekütteõli väävlisisaldus on sarnane väljaspool Läänemerd kasutada lubatud laevakütusele.
8. juunil avastati, et Liivalaukast Kaleste rannani on meri ligi 45 kilomeetril randa uhtunud valgeid tükke, mis sarnanevad mõne nädala eest Saaremaal leitud rasvareostusega. Laborianalüüsidest selgus, et tegu on tahke rasvaga, mis keskkonnale ja elusloodusele ohtlik ei ole. 12. juulil teavitati, et Kõpu poolsaare põhjarannikule on umbes 20 kilomeetri ulatuses uhutud rusikasuurused või väiksemad hallika värvusega, määrivad ja kleepuvad ning kerge rasva­lõhnaga klombid. Järgmisel päeval avastasid keskkonnaameti ja päästeameti töötajad hallikaid kleepuvaid klompe ka Saaremaal, paarisaja meetri pikkusel rannaribal Tagalahe piirkonnas.
Keskkonnaameti Hiiumaa järelevalvebüroo juht Marek Põld hindas toimuva mingiks anomaaliaks. Suur reostuste hulk ei ole tema hinnangul seotud ameti seiretegevusega, sest inimesi, kes reostust märkavad ja sellest teavitavad liigub ringi aastaringselt. Kuigi mitu reostust on avastatud, siis reostuse allikaid on tema sõnul lõppkokkuvõttes kindlaks teha väga keeruline, tõdes Põld.

KATRIN KIVIVUORI

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...