Eile tunnustati Suuremõisa lossis 2017. aasta parimaid ettevõtteid. Tiitleid anti välja kolmes kategoorias ja nominentide seas oli nii tuntud tegijaid kui huvitavaid alustajaid, sh üks edukas kaugtööettevõte.
Üks Hiiumaa jaoks väga uudne ettevõte OÜ GianTapes alustas jaanuaris 2016 Emmastes. Hiiumaa majandusülevaates 2017 on kirjas, et nüüdseks on umbes pool Rain Ventselile ja Greete Lihtile kuuluva firma tegevusest Tallinnas ja pool Hiiumaal. Peamiseks põhjuseks Tallinna parem internetikiirus. Nimelt tegeleb ettevõte helisalvestiste ja muusika kirjastamisega. Muusikat toodetakse filmitreileritele ning peamised sihtturud on Suurbritannia ja USA.
Krediidiinfo andmetel oli ettevõtte müügitulu 2017. aastal 493 700 eurot, kasum 340 000 eurot. Hiiumaa majandusülevaate koostajad märgivad, et OÜ GianTapes on hea näide rahvusvahelise kaugtöö tegemise võimalikkusest Hiiumaal, kuid näitab ka ilmekalt kiire interneti vajalikkust selliste ettevõtete saarele meelitamisel.
Alustajaid jätkub
Põnevaid ettevõtteid leiab ka aasta alustajate hulgas. Nende seas on mullu märtsis asutatud OÜ Hiiu Betoon, mis toodab kasutusvalmis valubetoonisegu. Ettevõtte juhatuse liige ja üks omanikke on Rasmus Põial, partnerid Allan Pärn ja Taivo Velling.
OÜ Lossi Catering on Suuremõisa lossis aastaringselt tegutseva restorani Padakonn operaator. Ettevõte toitlustab Hiiumaa ametikooli peret ja pakub Hiiumaa piires cateringi koos vajaliku inventariga. Omanikeks ja tegelikeks kasusaajateks Kai Teras, Helle Voolaid ja Kristel Voolaid.
Laura Valtingu ettevõte OÜ Iweld asutati mullu septembris ning tegeleb keevitus- ja metallitöödega, aga ka metallimaterjali müügiga. Kliendile pakutakse terviklahendusi alates projekteerimisest kuni paigalduseni. Majandusülevaate koostajad tõstavad esile, et ettevõte on kõige kiirema müügitulu kasvuga ettevõte, mis Hiiumaal eelmisel aastal loodud. Pikemalt kajastasime eile aasta alustaja 2017 tiitliga tunnustatud OÜ Iweld tegemisi ettevõtlusnädalale pühendatud 5. oktoobri Hiiu Lehes.
Ülejäänud viis positsiooni üheksast hõivasid tuntud tegijad, kes aastaid ettevõtlusvaldkonna tublimate tiitleid noppinud.
Võimekad investeerijad
Aasta investeerija tiitliga tunnustati metsafirmat OÜ HMPK, mis erinevate nimede all saarel toimetanud kaks kümnendit. Ettevõtte põhitegevusala on metsavarumine ja müük, tegelikeks kasusaajateks Andrus Ilumets ja Tarmo Põllu. Majandusaasta koostajad märgivad, et enamus 2017. aastal Hiiumaal raiutud puidust liikus läbi OÜ HMPK. Muuhulgas investeeris ettevõte metsatehnika uuendamisse ja soetas uue puiduhakkuri.
Teine aasta investeerija nominent on ligi 30 aastat plasttooteid valmistanud AS Dale LD. Ettevõte, mille toodang müüakse valdavalt Eestist väljapoole, tegi investeeringu tehase võimsuse suurendamiseks – ehitati tootmishoone laiendus ja soetati uusi seadmeid. Krediidiinfo andmetel on ettevõtte tegelikud kasusaajad Tiit Asumets, Anita Kaerma, Mare Kuslap, Ülo Muda ja Mati Nurs.
Kolmas aasta investeerija nominent oli OÜ Hiiumaa Agro, mille põhitegevusala piimakarjakasvatus. 2000. aastal asutatud ettevõtte omanikud on 2008. aastast alates perekond Matto, Isa Sulev, ema Hanneli ning tütred
Johanna ja Anette. 2017. aastal tehti investeering lüpsifarmi moderniseerimiseks, selleks soetati olemasolevale lisaks veel kaks lüpsirobotit.
Tuntud tegijad
Aasta tegija 2017 on AS M ja P Nurst, kes erilist tutvustamist ei vaja. Märkimist väärib, et elektrimaterjalide, plasttoodete, elektroonikaseadmete ja kaabliköidikute valmistamisega tegeleva ettevõtte 2017. aasta müügitulu oli 12,8 miljonit eurot, kasv 66 protsenti võrreldes aasta varasemaga. Eelmise aasta puhaskasum oli 500 000 eurot. Eelmise aasta lõpuks kasvas töötajate arv 183ni, aasta varem oli 143 töötajat. Ettevõte on tegutsenud 27 aastat ja selle tegelikud kasusaajad on ema ja isa Moonika ja Mati Nurs ning pojad Agur, Argo ja Andres Nurs.
Aasta tegija nominent on ka 1996. aastal kolme tegusa mehe – Tanel Malk, Hanno Kiil ja Kalvi Pink – asutatud kaubandusettevõte OÜ Faasion. Ettevõte on pidevalt suurendanud kaupade sortimenti ja aastatega kasvanud Hiiumaa suurimaks ehitusmaterjalide müüjaks. “Tegemist on hiidlaste jaoks väga vajaliku ettevõttega, milleta ei saa läbi, kui mõni ehitustöö käsil,” tõdevad 2017. aasta majandusülevaate koostajad. Aastal 2017 oli Faasioni müügitulu 4,8 miljonit eurot ja see näitaja kasvas
8 protsenti, kasum 300 000.
