Jälgi meid

Uudised

Erkki-Sven Tüür pälvis muusika aastapreemia

Kaja Hiis-Rinne
Erkki-Sven Tüüri tunnustati erakordse loomingulise aasta, flöödikontserdi “Lux Stellarum” ja X sümfoonia eest.
Erakordne oli see aasta Tüüri sõnul selle poolest, et mitmete asjaolude tõttu sattusid kevadaega neli maailma­esiettekannet – Teine klaverisonaat Eesti Muusikapäevade raames, Deep Darak Shine keelpillidele Glasgow’s, X sümfoonia German Hornsoundi ning Bochumi Sümfoonikutega ja Flöödi­kontsert “Lux Stellarum” Emmanuel Pahud’ ja Berliini Filharmoonikutega.
“23. oktoobril tuleb Casa da Musica suures saalis Portos esiettekandele ka ulatuslik helitöö bigbändile ja suurele ansamblile “Mare Lacrimarum” (Pisarate meri) Olari Eltsi juhatusel – see on pühendatud vene vägede sõjakuritegude ohvritele Ukrainas,” nimetas helilooja veel üht teost, mis sama aastanumbri sisse jääb.
Kultuurikapitali auhinnad
Helikunsti sihkapitali esimees Marje Loharu märkis, et vaatamata koroona­viiruse pandeemiale ja ärevatele aegadele, on Eesti muusikaelu erakordselt tihe ja dünaamiline ning omab tähendust kõigile, ka rahvusvaheliselt. Nii Erkki-Sven Tüüri X sümfoonia kui Flöödikontsert on kirjutatud kahe järjestikuse pandeemia-aasta jooksul.
Tüüri enda sõnul pandeemia tema loomingut suurel määral ei mõjutanud: “Mu elurütm sügisel-talvel-varakevadel on enamasti ikka üks ja seesama, ainult neil aastatel ei liigendanud seda ka mitte ükski kontsertidega seotud reis – ses mõttes ei kahjustanud see koroonaaeg mu loomingulist tegevust, aga ei andnud midagi ka juurde…”
Kultuurkapitali helikunsti sih­kapitali preemiatele esitati tänavu üle 70 nominendi. Loharu sõnul katavad 12 preemiat ainult murdosa nendest loojatest, keda sooviks tunnustada. Välja anti kümme aastapreemiat ja kaks tunnustus­preemiat. Ühe preemia suurus on 5000 eurot.
Muusikanõukogu auhinnad
Samal sündmusel jagati ka Eesti Muusika­nõukogu aastapreemiaid, kus muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest pälvis Muusikaelu tegelase preemia džässmuusik Villu Veski, kui põnevate ideede generaator ja elluviija ning üle veerandsaja aasta festivali Juu Jääb korraldaja. Veski astus üles käesoleva aasta suvel ka Hiiu Folgil ning teda on aasta lõpus taas Kärdlasse oodata – 28. detsembril esineb ta koos Tiit Kalluste ja Laura Põldverega šampanja­baaris Kork.
“Muusikanõukogu preemiad tunnustavad pikaajalist olulist panustamist meie muusikavaldkonna arengusse, väljendavad tänu ja tunnustust seni tehtu eest, samas kätkedes endas ka innustavat impulssi tulevikuks,” märkis muusikanõukogu president Ivari Ilja. Kõik selle aasta preemiate laureaadid on tema sõnul omanäolised isiksused, kes kõrge professionaalse ja kunstilise haardega meie muusikakultuuri oluliselt mõjutanud.
Muusikapreemiate pidulik üle­andmine toimus rahvusvahelisel muusika­päeval, 1. oktoobril Viimsi Artiumis. Preemiagala lavastaja ja stsenarist oli Veiko Tubin ning kunstiline juht ja dirigent Risto Joost. Koos on preemiaid välja antud 15 aastat järjest.

Veel lugemist: