Jälgi meid

UUDISED

Eriolukorras hakkas kasvama… rahvaarv

Juba mõnda aega langustrendis olnud Hiiumaa elanike arv hakkas koos eriolukorra väljakuulutamisega kasvama. Mobiilsideandmed tõestavad, et kriisiolukorras liiguvadki inimesed maale.
Tänavu 1. jaanuaril oli Hiiumaa elanike arv 9455, veebruaris juba kolme võrra väiksem 9452. Langus jätkus ka märtsis, mil saare rahvaarv oli 9446 ehk koguni 9 inimest vähem kui aasta alguses.
Saare elanike arv on vähenenud juba aastaid. Nii oli 2018. aasta 1. jaanuari seisuga Hiiumaa elanikeregistris 9575 inimest, mullu 1. jaanuaril aga 9558 ehk aastaga vähenes inimeste arv 17 elaniku võrra.
Olukord muutus koos 12. märtsil kehtestatud eriolukorraga. Valla perekonna­seisutoimingute ja personali­juht Riina Lilleõis ütles, et 1. aprilli seisuga on elanikke Hiiumaal 9462 ehk 16 rohkem kui märtsis. Saarele saabujaid oli märtsis Lilleõie sõnul 46, lahkujaid 25, sündis 8 last ja suri 13 inimest.
Lisaks neile, kes end Hiiumaa püsielanikuks registreerisid, et eriolukorras saarele pääseda, on ka neid, kellel õnnestus jääda siia enne, kui mandri ja saarte vahelised liikumispiirangud kehtestati. Seega võib eeldada, et Hiiumaa rahvaarv on tavapärasest veelgi suurem.
Mobiilside näitab sama
Näiteks Telia pani kasutajate anonüümsete andmete põhjal kõrvuti kaks Eesti kaarti, kus visualiseeritud mobiilse andme­side kasutamise aktiivsus kahel perioodil. Näha on, et kriisi tõttu on märgatavalt kasvanud mobiilse interneti tarbimine linnade äärealadel ja maapiirkondades. Esimene kaart on 10. märtsist, mil Eestis polnud veel eriolukorda välja kuulutatud. Sellel on näha, et aktiivsemalt kasutatakse mobiilset andmesidet Käina piirkonnas. Teine kaart aga on täpselt nädal hilisemast ajast ehk teisipäevast, 17. märtsist, mil riigis kehtis juba valitsuse väljakuulutatud eriolukord. Kaardil on näha, et aktiivne mobiilside kasutamine on laienenud üle Hiiumaa.
Telia tehnoloogia juht Andre Visse ütles, et mahtusid suurendas kindlasti kaugtöö ja e-õpe, sest need mõjutavad ka mobiilse interneti kasutamist, aga oma osa on ka sellel, et inimesed on kriisi tõttu liikunud linnast maa- ja suvekodudesse.
Kas püsitakse kodus?
Mobiilside operaatorid analüüsivad oma võrgus toimuvat liikumist pidevalt, et aru saada võrgu koormusest ja arendusvajadustest.
Statistikaameti peadirektor Mart Mägi ütles, et praegusel kriisiajal on liikumisuuringu eesmärgiks saada ülevaade, kuivõrd on inimesed austanud ühiskondlikku kokkulepet püsida võimalikult palju kodus.
Võrguandmetel põhineva analüüsi koostavad mobiilioperaatorid ehk Elisa, Tele2 ja Telia.
Telia Eesti kliendi- ja ärianalüüsi osakonna juhataja Erki Pogoretski ütles, et Eesti seadused annavad telekommunikatsiooni operaatoritele väga selged suunised ja neid ka järgitakse. “Analüüsid või väljundid, mida me praegu ka statistikaametiga teeme, on anonüümsed ja isiku või ka isiku liikumismustritega ei ole võimalik neid siduda,” kinnitas Pogoretski.
Koostatud analüüs põhineb võrguandmetel, mitte telefonide GPSide ehk asukoha määramise süsteemi abil kogutud andmetel.

Veel lugemist:

UUDISED

1. aprilli seisuga lõi Hiiumaa valla rahva­arv uue rekordi, elanikeregistris on 9626 inimest. Kõige suurem juurdekasv tuli märtsis sisserände arvelt. Vallavanem Hergo Tasuja märkis,...

UUDISED

Hiiumaa valla andmetel kanti eelmise aasta jooksul Hiiumaa elanikeregistrisse 83 vastsündinut. Valla avalike suhete osakonna juhataja Liina Sniveer märkis, et tegu on esialgsete andmetega,...

VARESE LOOD

Misasi meil siin Eestis siis tegelikult valitseb? Autoritaarse kuninga võim? Valitsus näib justnimelt seesamune olevat. Kehtestab ukaase, ehkki riigis pole eriolukorda ega midagi. Prantsusmaal...

TRANSPORT

Parvlaevaga Piret Kuivastust Virtsu sõitnud reisija tegi reedel, 18. juunil ajalugu, olles TS Laevade läbi aegade 10miljones reisija. Uhke tiitli puhul tulid reisijat õnnitlema...