Jälgi meid

UUDISED

Erakonnad võtavad valimisliitudele järgi

Hiiumaa valimisliitude arv vähenes kolm korda, valimisliidus kandideerijate arv jäi sisuliselt samaks. Erakondadest on nimekirja kasvatanud ainult sotsiaal­demokraadid.
Esialgsete nimekirjade järgi kandideerib kolmes valimisliidus 104 ja nelja erakonna nimekirjades 92 kandidaati. 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimistel osales üheksa valimisliitu 107 kandidaadiga, erakonnad kokku 77 kandidaadiga.
Pikima nimekirjaga, 52 kandidaati, tulevad välja n-ö valdade ühinemise vastased valimisliidus Kodusaar. Teatavasti on nii Emmaste kui Püha­lepa vald soovinud jätkata iseseisva omavalitsusena ning vaidlustanud sundliitmise ka riigikohtus. Valimisliidu esinumbriks Pühalepas ongi praegune volikogu esimees Toomas Remmelkoor ja Emmastes praegune vallavanem Tiit Paulus. Kärdlas on esinumber endine riigikogu liige, Hiiumaa esimene maavanem Tarmo Mänd, kes samuti oli ühinemise vastu. Hiiu vallas on esinumber Jaan Harak ja Käinas Maia Jõpiselg.
Peaaegu sama pika nimekirjaga, 41 kandidaati, osalevad, võiks öelda, et Hiiumaa valdade ühinemise toetajad, valimisliidus Ühine Hiiumaa. Nimekirjast leiab mitme kogenud vallajuhi kõrval ka endise Hiiu maavanema Hannes Maaseli kandidatuuri.
Ühine Hiiumaa pole põhimõtteliselt oma esinumbreid välja toonud, keskendudes pigem programmile, kuid valimisliidu kõneisik on olnud Margit Kagadze.
Sotsiaaldemokraatide jõuline kasv
Erakondadest on erakordse tõusu teinud Sotsiaaldemokraatliku erakonna Hiiumaa piirkond oma noore juhi Reili Ranna eestvedamisel. Kui 2013. aasta kohaliku omavalitsuse valimistel oli SDE nimekirjas vaid seitse kandidaati, siis seekord 32.
Nimekirja esinumber ja valla­vanema kandidaat on Reili Rand. Tuntud kohalike tegijate kõrval leiab nimekirjast ka riigikogu liikme Hannes Rummu.
26 kandidaati paneb neil valimistel välja Isamaa ja Res Publica liit, seda on mõne­võrra vähem kui 2013. aastal – siis oli neil 33 kandidaati. Nimekirja esinumber ja valla­vanema kandidaat on Georg Linkov.
Erinevalt teistest on IRLil nimekiri välja pandud vaid ringkonnas number üks ehk Kärdlas. See võib vähendada nende šansse ületada 5protsendiline valimiskünnis. Hiiu maavalitsuse kantselei nõunik Monika Paljasma, kes tänases lehes Hiiumaa vallavolikogu valimispõhimõtteid selgitab, ütles, et erakondadel ja valimis­liitudel on mõistlik esitada oma kandideerijate nimekirjad mitmes ringkonnas, et kindlustada 5 protsendi künnise ületamine. “Ainult ühes ringkonnas kandideerides ei pruugi nimekiri nii palju hääli saada,” ütles Paljasma.
Keskerakonna nimekirjas on neil valimistel 18, eelmisel korral 21 kandidaati. Nimekirja esinumber ja Hiiumaa vallavanema kandidaat on Ants Vahtras.
Väikseim nimekiri on erakondadest Eesti Reformi­erakonnal – 16 kandidaati. Sama palju kandideeris Reformierakonna nimekirjas ka 2013. aastal. Nimekirja esinumber ja Hiiumaa vallavanema kandidaat on Hiiumaa viimane maavanem Riho Rahuoja.
Väikseima nimekirjaga, 11 liiget tuleb välja valimisliit Ei Tuugenitele. Valimisliidu esinumber, ettevõtja Paap Kõlar selgitas, et tegelikult oleks õige nimetada seda EKRE nimekirjaks, kuna koostööd tehakse just selle erakonnaga.
Veel lisas ta, et kuigi on nime­kirja esinumber, ei ole ta valla­vanema kandidaat.
Üksikkandidaate seekordsetel valimistel ei osale, 2013. aasta valimistel oli neid kaks, mõlemad kandideerisid Pühalepa vallas.
Artikli koostamisel kasutas autor kandidaatide esitajatelt saadud andmeid, seetõttu võib neis arvudes pärast valimiskomisjoni kinnitavat otsust olla mõningaid muutusi.

Veel lugemist:

UUDISED

Eelmise aasta sügisel valisime oma kohalikesse volikogudesse kokku 1717 inimest. Milline on see keskmine saadik, kellele Eesti inimeste poolt usaldati tulevaks neljaks aastaks kohaliku...

UUDISED

Erakonnale uue juhi valimiseks valmistuvad sotsiaaldemokraadid korraldasid üleeestilise kandidaatide esitlustuuri – esmaspäeval jõudis see ka Hiiumaale. Kõikides teistes maakondades juhtis nelja kandidaadi debatti europarlamendi...

UUDISED

Mänd ja Valk lahkusid erakonnast Reformierakonna Hiiumaa piirkonnaorganisatsiooni (PKO) juhatus arutas 5. jaanuari laiendatud istungil kahe erakonna liikme, Artur Valgu ja Tarmo Männi väljaheitmist erakonnast. Kohal...