Jälgi meid

MAJANDUS

EDUKAS ETTEVÕTE | Saare omad ehitajad murravad jõuliselt ehitusturule

Talvel suuremahulise Hiiu konsumi uuendamise läbi viinud OÜ Vilton Hiiu osales nüüd edukalt ka Käina huvi- ja kultuurikeskuse renoveerimisel. 

OÜ Vilton Hiiu võitis 2,4 miljoni eurose Käina huvi- ja kultuurikeskuse riigihanke, mis aastavanuse ettevõtte jaoks oli juba neljas edukas pakkumine.

Teine pakkuja oli Hiiumaa spordikeskuse, Kärdla koolimaja ja Hiiumaa haigla ehitaja, Tallinna ettevõte Ehitus5ECO koos kauaaegse partneriga Wolkar OÜ.

Kahe nädala jooksul on veel õigus otsus vaidlustada. Kui seda ei juhtu, on Vilton Hiiul peagi töös korraga kaks ehitusobjekti, üks Palukülas, teine Käinas.

Vilton Hiiu juhataja Tõnis Villmäe ütleb, et tööjõu taha asi ei jää: „Eks me katsume võimalikult palju kohalikku tööjõudu kasutada, kui kohalikest jääb puudu, siis tulevad mandri pealt.“

Villmäel on oma kindlad koostööpartnerid, kaks-kolm firmat. Samas nõustub ta mandri ettevõtjatega, et Hiiumaal ongi raskem ehitada kui mandril. Keerulisem on leida alltöövõtjaid, kuna mandri pakkujatel tuleb leida Hiiumaal töömeestele majutus ja see pole lihtne. Villmäe üritab igati oma koostööpartnereid majutuse küsimustes aidata.

Hiiumaal ehitamine on siiski 10–15 protsenti kulukam, sest meretagune asukoht tähendab ka transpordikulu ja aegade klapitamist. Kui näiteks sügisel on vaja betooni valada, tuleb põhjalikult planeerida, et ilm, laevaühendus ja betoonitarne kõik kokku klapiks. „See ei ole nii lihtne nagu kuskil Harjumaal,“ tõdeb Villmäe.

Ehitustööd on graafikus ja kõik läheb nii nagu planeeritud.

Hiiumaal polnud aastaid olnud kohalikku ehitusettevõtet, mis teeks riigihangetel pakkumisi. 

„Siin ei ole viimasel ajal olnud sellist peatööettevõtet, mis tegeleks projektijuhtimise poolega, et kõik eriosad objektidel kokku võtta,“ räägib Villmäe. On küll olemas elektrikud, kütte- ja ventilatsioonisüsteemide paigaldajad ning üldehitajad, kuid ei ole kedagi, kes kõik need osad kokku võtaks ja pakkumise teeks.

Tõnis Villmäe tegeles mandril teedeehituse järelevalvega, aga kolis siis tagasi Hiiumaale. 2023. aasta aprillis asutasid nad koos venna Taneliga ehitusettevõtte OÜ Vilton Hiiu.

Käina huvi- ja kultuurikeskuse 3. etapi ehitus on nende ettevõtte jaoks juba neljas hankevõit. Eelmisel aastal sai Vilton Hiiu enam kui 600 000-eurose Palade spordihoone remondilepingu. Aastavahetuse eel ja järel ehitas ettevõte põhjalikult ümber tarbijate ühistu Kärdla Keskväljaku Konsumi, töö maksumus oli üle miljoni euro. 

Sel aastal võitis Vilton Hiiu Paluküla terviseraja olme- ja teenindushoone 582 000-eurose projekteerimis- ja ehitushanke. 

Esmaspäeval võis Palukülas oma silmaga veenduda, et maja seinad kerkivad jõudsalt, katusefermidki on juba kohal. 

„Ehitustööd on graafikus ja kõik läheb nii nagu planeeritud,“ kinnitas Villmäe, et jõuavad hoone valmis tähtajaks, tänavu detsembriks. 

 

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.Veskimäe talu lambateraapia

Tosin väikest, mõned suuremad

Selleks, et saada ettekujutust, kui palju ehitusettevõtjaid Hiiumaal tegevad on, küsisime Cramo Estonia Kärdla osakonna juhatajalt Andreas Kingult, kui paljud ehitusel vajalikke töövahendeid laenutamas käivad. Andreas Kink pakkus, et Hiiumaal on umbes 15 aktiivset ehitusettevõtet, kellest viis suuremad.

Kui sisestada Google otsingumootorisse „Hiiumaa ehitusettevõtjad“ saab otsija vastuseks mitmekümnest ettevõttest koosneva nimekirja, mis päriselt tegelikkusele ei vasta. Mitmed neist on tegevuse lõpetanud ja osa on puudu. Enamasti on tegu väiksemate nn ühe-kahemehe ettevõtetega, mis suurtel riigihangetel osalema ei kipu. 

„Hiiumaa majandusülevaates 2022“ on kirjas, et Hiiumaa ehitussektori ettevõtted on suhteliselt võrdsed, puuduvad teistest oluliselt suurema käibega üks-kaks ettevõtet. Eraldi on tabelina välja toodud kuus suurema käibega ehitusettevõtet. Neist nelja, OÜ Dagöstrand OÜ, OÜ Des Akt, OÜ Berku Eritööd ja OÜ Riburada käive ületab maagilise miljoni euro piiri.

Veel lugemist:

SUVI

Nii ääretult armas on Hiiumaa sel korral. Olen Käina tüdruk. Kõik saare rajad peaksid olema justkui tuttavad, kohati ehk isegi kulunud. Siiski tasub aeg-ajalt...

KIRI SAARELT

Pole ammu trehvanud. Ega see pole ka ime. Külla tulla – minna on päris pikk tee. Meie saared on linnulennult teineteisest nii sajaviiekümne kilomeetri...

GALERIID

Täna, 13. juulil toimus Kärdlas Vabrikuväljakul suvine käsitö- ja omatoodangu laat.

GALERIID

Reedel, 12. juulil, toimus traditsiooniline Hiiumaa Kalurite päev, kus said kokku maitsvad toiduelamused, huvitav meelelahtus, kui ka kodumaa parima muusika!