Connect with us

Uudised

Avatud pansionaat ootab veel elanikke

Harda Roosna
Laupäeval käis Kõpus avatud eakate pansionaadiga tutvumas kümmekond inimest, majulisi pole veel ühtki.
Kui tuli teade, et Hiiu vald hakkab Kõpu kooli ühes kõrval­hoones eakatele pansionaaditeenust pakkuma, oli huvi suur – 40 helistajat ja kolm kindlat klienti.
Nüüd, kui pansionaat oleks valmis elanikke vastu võtma, selgus, et need kolm kindlat soovijat vajaksid ikkagi sisuliselt hooldekodu. Hiiu valla sotsiaalkeskuse juhataja Madis Roosimaa rääkis, et üks kolmest kohasoovijast vajas järelevalvet ja kaks hooldust.
“Meie pakutav pansionaadi­teenus vajab selgitamist, mida selle all mõistetakse,” lisas Roosimaa. “Saja neljakümne euro eest kuus saame pakkuda sooja tuba, elektrit, vett, kööki, telerivaatamise võimalust ja siia ootame me neid, kes iseenese eest hoolitsemisega saavad veel hakkama,” selgitas Roosi­maa. “On arusaadav, kui iseenesega toimetulev inimene ei taha ära tulla oma kodust.”
Roosimaa: Tulge proovige!
Samas ei peagi kohe oma kodust ära tulema. “Teeme esimesel aastal sotsiaalse eluruumi lepingu näiteks novembrist maini, teisel aastal ka, aga siis võib-olla juba pikemaks ajaks,” pakkus Roosimaa. “Tulge algul kasvõi kuu-kahe kaupa, selleks raskeks perioodiks, kui on talv, vaja ahju kütta või tuiskab või on libe.”
Pansionaadi perenaine Mariina Gital rääkis, et laupäeval käis maja vaatamas kahesuguseid külastajaid, ühed, kes ütlesid, et tuleks kasvõi kohe, aga leidus ka mõni, kes oli väga tõrges.
Pansionaati uudistama tulnud Ene ja Riho Reidma siitsamast kõrvalt Pihla talust leidsid, et maja on ilus ja avar.
“Minu meelest on siin väga head tingimused loodud ja inimesed on ka ümberringi – ilus koht oma elusügist veeta,” ütles Ene Reidma.
Pansionaadi plussid
Pansionaadi kuu üür on 140 eurot. Kes soovib, saab kooli­päeviti osta koolisööklast kasvõi neli korda päevas sooja toitu – see maksab
u 6 eurot päev. Nädala­vahetustel ja koolivahe­aegadel on sooja toitu valmis pakkuma Pihla turismitalu. Pansionaadis on olemas ka kööginurk ja kaks korda nädalas käib poebuss.
Tubades on täiesti uus sisustus. On jäetud ka piisavalt ruumi tulija isiklikele asjadele. Ühisruum, kus saab telerit vaadata, on avarate akendega ja terrassiga. Suvel saab maja ümber kasvavate õunapuude alla seada laua ja toolid.
Pansionaadis elavad eakad on väga oodatud Kõpu kooli pidudele ja raamatukogusse. Iga päev käib majast läbi perenaine, kes küsib, kuidas saab aidata, korraldab transpordi, kui on vaja kusagile minna.
“Kui palju on Kärdlas vanureid, kes ütlevad, et neil on rahvas ümber, aga tegelikult ei näe inimesi isegi aknast. Siin aga on aknastki näha õue peal sagivad lapsed, postiljon käib iga päev, poebuss käib kaks korda nädalas ja iga päev külastab perenaine,” kirjeldas Roosimaa pansionaadi plusse.
Kel huvi Kõpu pansionaadi­teenust proovida, saatku avaldus Hiiu valla sotsiaalkeskuse juhatajale Madis Roosimaale aadressil Vabaduse 47 Kärdla 92412. Kes soovib Madisega kokku saada ja enne ehk aru pidada, leiab ta Kärdlast Kõrgessaare mnt 2 teiselt korruselt. Madis Roosimaa meiliaadress on info@sotsiaalkeskus.ee ja telefon 5302 0095.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...