Jälgi meid

Tervis

Apteeker hoiatab: tee puugitest – puukborrelioos on tõsine haigus

repro
Seenelkäimise aeg on käes ja inimesed veedavad rohkem aega metsas. Looduses varitsev puugioht püsib aga lausa kuni külmade saabumiseni ja puugi tõttu haigestub Eestis borrelioosi peaaegu 2000 inimest igal aastal.
Millist ohtu kujutab puukborrelioos inim­organismile?
Puukborrelioos ehk Lyme’I tõbi on põletikuline haigus, mida tekitab Borrelia bakter puugihammustuse kaudu. Puukborrelioosi esmasteks sümptomiteks on enamasti kasvav suur punane sõõr hammustuskoha ümber, liigese- ja lihasvalu ning palavik, kuid need võivad avalduda vaid umbes 60 protsendil nakatunutest.
Diagnoosimata ja ravimata jäänud puukborrelioos võib põhjustada tõsise närvisüsteemi-, südame-, või liigesekahjustuse. Puukborrelioosi võib haigestuda igaüks, hoolimata vanusest, soost, haridusest, elukohast või ametist.
Kuidas haigus areneb?
Haiguse varasemas staadiumis tekivad IgM antikehad, seda ka korduva infektsiooni korral. Hiljem tekivad juurde IgG antikehad, nende olemas­olu organismis viitab kas ägedale või läbipõetud infektsioonile (vt graafikut).
Millal teha puukborrelioosi test ja mida silmas pidada?
• Kindlasti tee puugi­test siis, kui nahal on olnud puuk või kui sul on tekkinud vähemalt üks borrelioosi sümptomitest: nahalööve, väsimus, lihasvalud, kerge palavik, peavalu, iiveldus, kehakaalu langus, valud kätes, jalgades, kuklas või seljas, näonärvi halvatus.
• Sümptomid võivad ilmneda juba teisel päeval pärast puugi avastamist või ka kuni 2–3 nädalat hiljem, peaaegu pooltel juhtudel ei pruugi sümptomeid olla.
• Apteegis tehtava borrelioositestiga on võimalik IgM immunoglobuliine ehk borrelia bakteri vastaseid
antikehi verest määrata alates teisest-kolmandast nädalast peale nakatumist ehk oletatavast puugi­hammustusest.
• Testi ennast iga nelja nädala tagant juunist-­novembrini.
Millised on enimlevinud müüdid ja küsimused puukborrelioosi kohta?
1. Puukborrelioos pole tõsine haigus.
Borrelioos võib väljenduda erinevalt. Mõnel inimesel võib see kulgeda kergelt ja alluda hästi ravile. Kuid on inimesi, kes on selle haiguse tagajärjel aastaid põdenud või koguni invaliidistunud. Mida varem borrelioosi diagnoosid, seda varem saab raviga alustada ja seda väiksem on tüsistuste tekkimise risk. Igal juhul kestab borrelioosiravi antibiootikumidega kaks kuni neli nädalat.
2. Borrelioosi ei saa, kui puuk pole hammustanud.
See ei vasta tõele! On võimalik, et puuk on lihtsalt “jalutanud” üle naha ja jätnud mälestuseks borrelioosi­bakteri, mis naha alla poeb. Kui Sul on borrelioosi meenutavad sümptomid ja need ei ole gripiviirusest, võid südamerahustuseks apteegis borrelioositesti teha.
3. Sügisel borrelioosi ei saa, sest puugid on ohtlikud ainult mais-juunis.
Puugioht püsib kuni külmade saabumiseni. Sama kaua püsib ka risk saada puukborrelioos. Puugid on aktiivsed siis, kui õhutemperatuur on üle +5 kraadi.
4. Miks ma pean end borrelioosi suhtes testima, kui ma olen puugisüsti saanud?
Sa võid olla vaktsineeritud puukentsefaliidi vastu, kuid borrelioosi vastu ei ole võimalik vaktsineerida. Entsefaliidivastane süst ei anna kaitset borrelioosi vastu.

5. Mul oli äsja puuk, kuid ei ole mingeid sümptomeid (klassikalist punast sõõri hammustuse ümber vms). Miks puugitesti teha?
Umbes 50 protsendil juhtumitest ei avaldu klassikalisi esmasümptomeid nagu punane sõõr, gripilaadsed tunnused jm. Seetõttu võib nakkus organismis üsna kaugele pääseda ja palju pahandust teha nagu närvi­süsteemi- või liigese­kahjustused, mälu­probleemid jm. Arst.ee andmetel võib borrelioos ehk Lyme’i tõbi avalduda isegi aasta pärast puugihammustust. Seega, kui oled avastanud oma nahalt puugi, tee ikka umbes kolme nädala möödumisel puugitest.
6. Ma elan linnas, siin puuke ei ole.
Puugi võid saada linnas elades koduaiast, pargist, tervisejooksu tehes või naabri koeralt. Puuk ei ela ainult metsas, võsaveerel või heina­maal! Puuki on saadud ka rannaliival pikutades ja sealt, kus liiguvad hiired, siilid, rebased jt loomad.
7. Ma kasutan alati putukatõrjevahendeid. Kuidas ma puugi sain?
Putukatõrjevahendid annavad kaitse vaid kaheks tunniks ja puugi võid ikkagi saada.
8. Borrelioositesti saab teha ainult arsti juures.
Kuna puukborrelioos on levinud terves Euroopas, on teadlased välja töötanud lihtsa ja mugava borrelioosi­testi, mida saab teha ka apteegis.
9. Kas arstid usuvad apteegis tehtavat borrelioositesti?
Apteegis tehtav borrelioositest kasutab Borrelia burgdorferi bakteri vastaste IgM-antikehade detekteerimise meetodit. See test mõõdab ainult pärast nakatumist ehk kaks kuni kolm nädalat hiljem tekkinud n-ö värskeid antikehasid. Seega pole võimalik end n-ö ülediagnoosida ja asjatult paanikat tekitada.
10. Kas borrelioosi läbipõdemine annab immuunsuse?
Ei anna. Võid borrelioosi korduvalt põdeda, kasvõi igal aastal. Seega testi end apteegis regulaarselt.

Margot Lehari
proviisor

Veel lugemist:

Uudised

Teist aastat ei saa Hiiumaal enam vähki püüda – põhjuseks 2017. ja 2018. aasta põuased suved, mis vähipopulatsioone kahandasid. Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo...

Tervis

Seoses kevade saabumise ja puugihooaja algusega tuletab terviseamet meelde, et puukentsefaliit on tõsine haigus, mille vastu tagab kaitse vaid vaktsineerimine. “Puukborrelioos ja puukentsefaliit on...