Connect with us

Tervis

Apteeker: grippi haigestunu peaks koheselt koju jääma

Euroapteek
Viimastel nädalatel on terviseameti andmetel grippi haigestumine kasvanud järsult. Kuidas säästa enda ja ümbritsevate tervist, selgitab Euroapteegi farmatseut ja taimetark Maret Makko.
Grippi haigestumine on viimastel nädalatel kahjuks kiiresti sagenema hakanud ning seda eriti laste ja eakate hulgas, kelle immuun­süsteem on nõrgem. Gripi vastu antibiootikumide ravi ei aita, seega tuleks gripi sümptomite korral pöörduda kiiresti arsti poole ja alustada ravi.
Gripp algab äkiliselt
Üheks selgeks gripi tunnuseks on haiguse äkiline algus ning kõrge palavik, mis ulatub tavaliselt üle 38°C. Tihti lisandub gripi korral ka valu erinevates kehapiir­kondades ning võib esineda ka kurgu­valu või köha. Gripp on tõsine just seetõttu, et selle korralikult välja ravimata jätmisel võivad tüsistuseks olla kopsupõletik ja ägeneda kroonilised haigused.
Haigestumisel jää koju
Seega grippi haigestumisel on reegel number üks – jää koheselt koju. Haigel tuleb puhata ja püsida kodus, kuni palavik langeb ja haigus­nähud leevenduvad. Just nn püstijalu põdemisest tekkivad sageli tüsistused ning tervisehädad jäävad pikalt kimbutama. Samuti on oluline püsida kodurežiimil ka seetõttu, et mitte nakatada ümbritsevaid.
Alusta koheselt ravi
Teine soovitus on gripikahtluse korral koheselt pöörduda perearsti poole ning alustada ravi. Kindlasti tuleb järgida arsti ettekirjutust ja võtta väljakirjutatud ravimeid. Palavikku ja üleüldist kehva enesetunnet aitab parandada kas paratsetamool ja ibumetiin või ka gripitee. Viimase osas tuleb tähele panna, et ületada ei tohi päevast annust ning seda ei tohi juua liiga suures koguses. Kui palavik on kõrge ja ei allu koheselt tablettidele, siis võiks kombineerida paratsetamooli ja ibumetiini ca kolme-nelja tunniste vahedega.
Tarbi palju vedelikku
Kolmandaks juua haigestudes palju vedelikku. Ükskõik, millise haigusega tuleb palju tarbida kas vett, mahla, taime­teed. Vedelik aitab haigusetekitajad kehast kiiremini väljutada. Kõrge palavikuga võiks meeles pidada, et ka teed tuleks juua jahutatult ning regulaarselt. Lisaks oleks hea süüa c-vitamiini­rikkaid marju, tsitruselisi, mis toetavad kiiremat terveks saamist.
Pese käsi ja tugevda immuunsust
Kokkuvõttes, et grippi haigestumist vältida, tuleks lasta ennast vaktsineerida, tugevdada regulaarselt oma immuunsust, pesta korralikult käsi ning hoida eemale haigestunud inimestest ja gripileviku kõrghooajal rahva­rohketest kohtadest.
Juba haigestununa aga peab jääma koju ning lasta organismil puhata. Samuti ei ole gripi kõrgajal ja selle väga erinevate vormide levikul enam suurt abi vaktsineerimisest. See otsus tuleks igal inimesel langetada koostöös perearstiga ning soovitavalt enne haigusteperioodi algust.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...