Connect with us

Uudised

Algasid igasügisesed lambamurdmised

Illar Tuulik
Eelmisest nädalast algasid Hiiumaal tavapäraseks saanud lammaste murdmised – käekiri, nagu viimastel aastatel ikka, huntide oma.
Laupäeval, 13. septembril jõudis Kärdla elanik Illar Tuulik Mudastes mere ääres jalutades poolsaarele, kus peetakse lambaid. “Jalutamise isu kadus üsna ruttu ära, kuna maas vedelesid surnud lambad ja paistis, et kõrid olid läbi näritud. Ilmselt olid need maha murtud, kas koerte või huntide poolt,” kirjutab Tuulik oma FB kontol.
Hiiu Lehega võttis ühendust lammaste omanik
Henry Laanemäe, kes ütles, et tema karjast murti reedeks 12 lammast, neljale tuli teha hädatapp. Omil jalul oli seitse lammast, seitse lammast oli kadunud. Laanemäe arvas, et need võisid merre pageda ja seal uppuda.
Kokku oli PRIA karjatamiskohustusega poolsaarel, mida kutsutakses Lambasaareks, 30 lammast. Poolsaart eraldas maismaast elektrikarjus, kuid
Laanemäe sõnul tulid hundid seekord läbi mere.
Laanemäe rääkis, et osa murtud lammastest oli ära söödud, sellest andsid märku kolmes kohas maas olnud sisikonnad. Saviselt pinnalt tuvastas Laanemäe, kes on kogenud jahimees, vähemalt kolme hundi jäljed.
Omaniku sõnul oli seekordne murdmispaik sama mis mullugi. Tookord murti enne jaanipäeva kõik poolsaarel olnud lambad, siis ostis omanik poolsaarele uue karja, millest 24 lammast murdsid hundid oktoobri algul.
“Lambaid poolsaarelt päriselt ära viia ei saa, kuna siis jääb täitmata PRIA ees võetud karjatamiskohustus,” selgitas Laanemäe.
Emmastes murti lambaid taluõuelt
Emmaste valla Lepiku külas murdsid hundid 5. septembri öösel talumaja hoovialalt 12 lammast. Peremees Harri Hiis rääkis, et sündmuskohal käinud jahindusspetsialist tegi mullale tambitud rajal kindlaks hundi jäljed.
Nüüd hoiab pererahvas 48 järelejäänud lammast öösiti laudas. “Eelmise aasta kahjusid arvestades pole me tänavu suvel lambaid mere äärde karjamaale julgenud viiagi,” ütles Hiis. “Seda, et hundid külla lammaste järele tulevad ei osanud arvata.”
Emmaste vallavanem Tiit Paulus ütles, et pöördus juba keskkonnaameti jahindusspetsialisti Ivar Marleni poole taotlusega väljastada edasiste kahjustuste vältimiseks hundijahi luba. Ametlikult algab hundijaht alles novembris.
Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni jahinduse spetsialist Ivar Marlen ütles reedel Hiiu Lehele, et tänavu on hundid Hiiumaal lambaid murdnud juba kolmel korral ning korduvate murdmiste korral otsustatakse loa andmine küttimiseks väljaspool jahiaega.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...