Connect with us

Uudised

Ainulaadsed laevamudelid Orjaku külamajas

Saabuva Tuulekala festivali eel, festivali ajal ja mõned päevad ka peale seda on Orjaku külamajas võimalik tutvuda saarlasest kapteni Tiit Jõgi valmistatud laevamudelitega, mida kunagi enne ei ole sellisel moel eksponeeritud. Tegemist on erakogudes asuvate mudelitega, mis spetsiaalselt siinse näituse jaoks Saaremaa pealt kokku kogutud ja nüüd Orjaku saalimajas vaatamiseks välja pandud.
Hiidlased on sama meistri laevamudeleid saanud varem korra vaadata Hiiumaa muuseumis, kuid siis olid eksponeeritud peamiselt Saaremaa Laevakompanii alused, mille kaptenina Tiit Jõgi ise ka pikki aastaid töötas. Kapten Jõgi sõitis aastaid Hiiumaa–Saaremaa liinil ja tema enda sõnul on ta üheks lemmiksadamaks Orjaku.
Näitusel on vaadata 15 laevamudelit, millest enamike omanikeks saarlased Avo Tamm ja Toivo Pära. Pära kogusse kuuluvate laevadega on ta ise ka oma pika ja kireva meremehekarjääri ajal sõitnud.
Näha saab purje-, kala-, kauba-ja puksiirlaevade mudeleid, mis on valminud Tiit Jõgi aktiivse meremeheameti viimase kahekümne aasta vabadel hetkedel. Mudelitest uhkeim on kuulus neljamastiline parklaev Krusenstern, millel Jõgi ka ise kunagi seilanud. Purjekatest on esindatud Eestimaa kauneimaks aluseks peetud Tormilind, mille kohta saab lisainfot juurde külamajas üleval oleva teise näituse “Hiiumaa purjelaevade ajaloost” stendidelt. Mudelitest “värskeim” on purjelaev Luise, mis kannab valmistamisnumbrit 76 ning vajab veel veidi sättimist enne omanikule üleandmist. Muuseas, järjekorranumbrit kannavad ainult suuremad alused, mis meister teinud, väiksemaid paadimudeleid, nagu kalapaadid, kakuamid, jahid pole ta loendanudki.
Näitus Orjaku külamajas on avatud Kassari Kultuurineljapäevadel neljapäeviti kella 15–20ni, muudel aegadel aga võivad huvilised julgesti ühendust võtta allakirjutanuga ja leppida kokku külastusaja, sest praegu veel ei ole külakeskus iga päev avatud.
Kuna tegemist on tõeliselt haruldase näitusega, soovime, et kõik huvilised hiidlased sellest osa saaksid ja näiteks koolidele, kollektiividele, peredele oleme valmis oma võimaluste piires igal ajal uksi avama.
Tuulekala festivali ajal, 31. mail on kohal ka meister ise ja siis saab lisaks vaatamisele temalt veel infot juurde küsida. Näitus läheb maha 6. juunil ja siis reisib see edasi Sõrve säärele eksponeerimiseks sõrvekatele ja saarlastele – seega oleme esimesed, kes sellise näituse vaatamiseks said. Selle eest veelkord suured tänud Orjaku sadama suurele fännile kapten Tiit Jõgile!
Sadamas näeme!

MARGIT KÄÄRAMEES
Orjaku külaseltsi
juhatuse liige

Veel lugemist:

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

Digileht

Hiiu Leht 27.veebruaril Kassari ei saanud saareks tagasi Kaks hobust jäid auto alla Kaheksa kirja Eestile Hiiumaal vaid 5 Venemaa kodanikku

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...