Connect with us

Uudised

Ainulaadsed laevamudelid Orjaku külamajas

Harda Roosna | Hiiu Leht
Saabuva Tuulekala festivali eel, festivali ajal ja mõned päevad ka peale seda on Orjaku külamajas võimalik tutvuda saarlasest kapteni Tiit Jõgi valmistatud laevamudelitega, mida kunagi enne ei ole sellisel moel eksponeeritud. Tegemist on erakogudes asuvate mudelitega, mis spetsiaalselt siinse näituse jaoks Saaremaa pealt kokku kogutud ja nüüd Orjaku saalimajas vaatamiseks välja pandud.
Hiidlased on sama meistri laevamudeleid saanud varem korra vaadata Hiiumaa muuseumis, kuid siis olid eksponeeritud peamiselt Saaremaa Laevakompanii alused, mille kaptenina Tiit Jõgi ise ka pikki aastaid töötas. Kapten Jõgi sõitis aastaid Hiiumaa–Saaremaa liinil ja tema enda sõnul on ta üheks lemmiksadamaks Orjaku.
Näitusel on vaadata 15 laevamudelit, millest enamike omanikeks saarlased Avo Tamm ja Toivo Pära. Pära kogusse kuuluvate laevadega on ta ise ka oma pika ja kireva meremehekarjääri ajal sõitnud.
Näha saab purje-, kala-, kauba-ja puksiirlaevade mudeleid, mis on valminud Tiit Jõgi aktiivse meremeheameti viimase kahekümne aasta vabadel hetkedel. Mudelitest uhkeim on kuulus neljamastiline parklaev Krusenstern, millel Jõgi ka ise kunagi seilanud. Purjekatest on esindatud Eestimaa kauneimaks aluseks peetud Tormilind, mille kohta saab lisainfot juurde külamajas üleval oleva teise näituse “Hiiumaa purjelaevade ajaloost” stendidelt. Mudelitest “värskeim” on purjelaev Luise, mis kannab valmistamisnumbrit 76 ning vajab veel veidi sättimist enne omanikule üleandmist. Muuseas, järjekorranumbrit kannavad ainult suuremad alused, mis meister teinud, väiksemaid paadimudeleid, nagu kalapaadid, kakuamid, jahid pole ta loendanudki.
Näitus Orjaku külamajas on avatud Kassari Kultuurineljapäevadel neljapäeviti kella 15–20ni, muudel aegadel aga võivad huvilised julgesti ühendust võtta allakirjutanuga ja leppida kokku külastusaja, sest praegu veel ei ole külakeskus iga päev avatud.
Kuna tegemist on tõeliselt haruldase näitusega, soovime, et kõik huvilised hiidlased sellest osa saaksid ja näiteks koolidele, kollektiividele, peredele oleme valmis oma võimaluste piires igal ajal uksi avama.
Tuulekala festivali ajal, 31. mail on kohal ka meister ise ja siis saab lisaks vaatamisele temalt veel infot juurde küsida. Näitus läheb maha 6. juunil ja siis reisib see edasi Sõrve säärele eksponeerimiseks sõrvekatele ja saarlastele – seega oleme esimesed, kes sellise näituse vaatamiseks said. Selle eest veelkord suured tänud Orjaku sadama suurele fännile kapten Tiit Jõgile!
Sadamas näeme!

MARGIT KÄÄRAMEES
Orjaku külaseltsi
juhatuse liige

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...