Jälgi meid

UUDISED

Äike andis elektroenergeetikutele näidistunni

Tallinna tehnikaülikooli korraldatud ja elektri kvaliteedile pühendatud konverentsile Kärdlas lisas huvitava näite Hiiumaal möllanud äikesetorm.
Tallinna tehnikaülikooli, uue nimega TalTechi konverents tõi möödunud nädalal Hiiumaale ligi 70 elektroenergeetika valdkonna spetsialisti üle Euroopa. Osalejaid oli ka Hiinast ja Lõuna-Koreast.
Kärdla kultuurikeskuses peeti teisipäeval ja kolmapäeval TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi 11. konverents.
Konverentsi juhataja, Tallinna tehnikaülikooli professor Lauri Kütt märkis, et Hiiumaa oli selle konverentsi pidamiseks lausa eriliselt sobiv koht. “Siin on Eesti elektrivõrgu kõige nõrgem ühendus,” nentis Kütt. “Ei saa nüüd öelda, et midagi katastroofilist oleks, aga kui siin midagi juhtub, siis ilmselt juhtub natuke rohkem, kui mõnes teises Eesti kohas.”
Ka Aalto ülikooli professor Matti Lehtonen, kes konverentsil esines, oli sama meelt: “Elektrikvaliteedi vaatevinklist on Hiiumaa väga huvitav paik, kogesime seda ka hiljutise äikesetormi ajal.” Lehtonen ütles, et kuigi elektrivarustus päriselt ei katkenud, oli palju elektripinge kõikumisi. “See on muidugi äikese ajal väga tavaline olukord, ent näiteks tööstusettevõtete jaoks on tegemist väga tülika nähtusega,” lisas Lehtonen.
Tutvustavad Eestit
Alates 1996. aastast kahe-kolme aastase vahega toimuv konverents peetakse iga kord eri Eesti paigas, seekord siis Hiiumaal. “Vaatame ringi, mis Eestimaal toimub ja tutvustame oma konverentsikülastajaile ka potentsiaalseid reisisihtkohti, kuhu näiteks tulla tagasi oma puhkust veetma,” selgitas Kütt.
“Meie ise ei tunne seda, aga selline keskkond, nagu siin, on paljude jaoks tegelikult midagi eksootilist,” nentis Kütt. Nimelt oli enamik konverentsil osalejaid suurlinnadest, kus side rahuliku ja loodusliku keskkonnaga on Küti hinnangul jäänud nõrgaks.
Lisaks konverentsile tutvusid külalised kolmel Hiiumaal viibimise päeval ka saarega. Iga päev oli erinev programm mõnes Hiiumaa paigas. Algust tehti Kassarist, aga konverentsi külastajaile tutvustati ka Kärdla elektrijaama, ASi Dagöplast Käinas ning ajaloolist Vaemla villavabrikut.
“Neile on siiamaani väga meeldinud ja oleme ka omal nahal kogenud, et Hiiumaal käib aeg teistmoodi,” kinnitas Kütt reedel, Hiiumaa konverentsi viimasel päeval.
Konverents “Electric Power Quality and Supply Reliability with Symposium (PQ2019) of Electrical Engineering and Mechatronics (SEEM2019)” toimus Hiiumaal 12.-14. juunil, 15. juunil külastasid konverentsi osalejad Tallinna tehnikaülikooli. Konverentsist võtsid osa Eesti, Soome, Venemaa, Valgevene, Ukraina, Poola, Saksamaa, Austria, Tšehhi, Türgi, Hiina, Rumeenia, Ungari ja Lõuna-Korea ülikoolide aga ka tööstuste esindajad. Eestist olid kohal nii Elektrilevi kui Eleringi esindus.

Veel lugemist:

UUDISED

Nädalavahetuse keerulised ilmastikuolud tõid kaasa rohkelt puude murdumisi. Päästjad käisid Lääne päästekeskuse haldusalal 69 väljakutsel, mis oli seotud murdunud puudega. Lisaks avastati ohtlikke olukordi...