Connect with us

Ahto ilmajutud

AHTO ILMAJUTUD | Ilm nõuab rehvivahetust

Eile sadas mitmel pool üle Eesti lund, tihedamad olid sajud mereefektist tulnud pilvede all põhja- ja kirderannikul. Mõnel pool mõõdeti lume paksuseks üle 10 cm.

Siin-seal tuli pisut lund ka sisemaa pool, kuid ikkagi vähem kui rannikul. Ka Hiiumaa ei jäänud päris puutumata. Eelolev nädalavahetus tuleb küllaltki jahe ja veidi saab ka sademeid ning tuult.

Täna (20.10.) jääme Skandinaavias pesitseva võimsa kõrgrõhkkonna serva. Ilm on enamasti sajuta, kuid Hiiumaa põhjaserva võib jõuda mõni lumehoog merel tekkivatest pilvedest. Suuremad sajud näivad mööda minevat, kuna õhuvool pöördub rohkem idakaarde.

Tuul puhub idast-kirdest ja päeva peale veidi tugevneb.

Soojakraade on päeval 2…5°C.

Laupäeva (21.10.) öö ja päeva esimene pool on sellesama kõrgrõhkkonna servas sajuta ja üsna selge. Edelast läheneb aga madalrõhulohk, mis tõstab kagutuule juba öösel tugevaks.

Pealelõunal jõuab pärale ka sajuala – esialgu sajab tõenäoliselt lörtsi või lund, õhtu edenedes jõuab kohale soojem õhumass ning sadu läheb tasapisi üle vihmaks.

Kagutuule puhanguid on rannikualadel 20 m/s ümbruses.

Termomeetrinäidud on öösel -1…4°C, päeval 2…5°C.

Pühapäeva (22.10.) öösel sajab veel madalrõhulohu ääremail vihma, kohati ka lörtsi. Hommikuks laussadu lakkab ja madalrõhkkond eemaldub, kuid üksikuid sajuhooge siiski välistada ei saa ka päevasel ajal.

Tuul pöördub lõunakaarde ning kuna madalrõhkkond kaob ilmakaartidelt, siis nõrgeneb ka tuul tuntavalt juba öösel ning päev tuleb üsna rahulik.

Soojakraade on öösel enne sadu veel napilt, vaid 0…3°C, saju saabudes ja ka päeval tõuseb 3…7°C-ni.

Esmaspäeval (23.10.) on idas väheaktiivne madalrõhkkond, samal ajal lõunast üritab läheneda kõrgrõhkkond. Ilma mõttes kipub peale jääma pigem madalrõhkkonna mõju, kuid sajuhooge võib tulla vaid üksikuid ja sel juhul ka vihmana.

Tuul puhub lõunakaarest ja on nõrk.

Soojakraade on öösel 1…6°C, päeval 5…8°C.

Teisipäeval (24.10.) tekib Soome kohal uus külm kõrgrõhkkkond ning avab külmakanalid ka Eesti suunas. Ilm ise on aga üsna päikeseline ja rahulik.

Öösel on õhutemperatuur 3…7°C, päeval jääb üsna samasse vahemikku.

Nädala edenedes näib võimule saavat taas madalrõhkkondade võidukäik, mis toovad sademeid eri faasides – tänastel andmetel võib nädala teises pooles tulla uuesti ka tahkemaid ja talvisemaid sademeid. Arvestades, et esimene lumi on sisuliselt juba ära olnud, siis oleks viimane aeg mõelda rehvivahetusele!

 

Veel lugemist:

Uudised

Viscosa kultuuritehase eestvedajad ostsid neljapäeval Kõrgessaare mõisa viinaköögi ning jätkavad seal majutusasutuse pidamist, lootes samas, et hoonest saab ka kogukonnakeskus. Hotell Utoopia hakkab omanike...