Jälgi meid
Tüür bänner

TERVIS

Viis põhjust, miks teha tõhustusdoos

Erakogu
Jaanuari keskpaigaks oli Eestis vaktsineeritud u 850 000 inimest ja neist tõhustusdoosi saanud üle 340 000 inimese. Hiiu maakonnas oli selleks ajaks vaktsineeritud üle 7000 inimese ja tõhustusdoosi saanud peaaegu 4000.
Tartu Ülikooli funktsionaalse genoomika teadur ERIK ABNER toob välja viis põhjust, miks teha tõhustusdoos:
1. Tõhustusdoos annab parima kaitse omikroni vastu
Praeguseks on ilmnenud, et uus koroonaviiruse omikroni tüvi levib märkimisväärselt kiiremini kui delta tüvi ja parim kaitse omikroniga nakatumise vastu on inimestel, kes on saanud tõhustusdoosi või kes on COVID-19 läbi põdenud ning saanud lisaks ka vaktsiinidoosi. Ülejäänutel on märkimisväärselt kõrgem risk omikroniga nakatuda.
2. Tõhustusdoos vähendab kordades raske haigestumise riski
Professor Krista Fischeri analüüsist selgub, et tõhustus­doosi saanud inimesed satuvad COVID-19 tõttu haiglaravile 25 korda harvemini kui vaktsineerimata inimesed ja 4 korda harvemini kui kahe doosiga vaktsineeritud.
3. Tõhustusdoos tuletab immuunsüsteemile ohtu meelde
Tõhustusdoosi ülesanne on meie immuunsüsteemile meelde tuletada, et oht veel eksisteerib. Sellega ajame oma immuunsüsteemi ärkvele, toodame uue hulga kiiresti toimivaid antikehi ja oleme paremini valmis uue tüve vastu reageerima.
4. Tõhustusdoosiga vähendame ka teiste inimeste nakatamise riski
Kui me suudame tõhustus­doosiga juba eos enda haigestumist ära hoida, siis väldime ka ümbritsevate inimeste nakatamist.
5. Uutel tüvedel on raske tekkida ühis­kondades, mis on vaktsineeritud
Uued koroonaviiruse tüved tekivad enamasti madala vaktsineeritusega piirkondades, aga ohustavad meid kõiki – omikron ei jää viimaseks. Aasta vaktsineerimist on meile aga näidanud, et viirusel on märkimis­väärselt raskem luua uusi tüvesid kõrgelt vaktsineeritud ühiskondades. Senised tüved on tekkinud kas enne laialdase vaktsineerimise algust või siis madala vaktsineerituse tasemega ühiskondades ja omikron ei ole siin erand.
Millist vaktsiini valida?
Vaktsiinide kombineerimine annab parima kaitse. Praeguseks on kogunenud juba usaldus­väärne hulk uuringuid, mis kinnitavad, et vaktsiinide kombineerimine annab isegi tugevama immuunkaitse kui tõhustusdoosi tegemine sama vaktsiiniga.
Eestis saab hetkel tõhustus­doosiks valida Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty või Moderna vaktsiini Spikevax sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur. Esialgsetel andmetel tekitab kõige tugevama kaitse vektor (Janssen, AstraZeneca) ja mRNA (Pfizer, Moderna) vaktsiinide kombineerimine.

Toimetaja
HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

JUHTKIRI

Eile hoiatas peaminister Kaja Kallas Eesti avalikkust, et oodata on omikroni hiidlainet. Aastaid Soomes praktiseerinud ja nüüd Saaremaal elav arst Anti Kukkela leiab, et...

TERVIS

Haigekassa andmetel on kolmapäevase seisuga Hiiumaal saanud lisa- või tõhustusdoosi 622 soovijat, näiteks kolmapäeval tehti neid 120. “Kõigil, kes soovivad, on võimalus vaktsiini saada,”...

JUHTKIRI

Kärdla perearstikeskus on tõhustusdoosi soovijad pannud teadmata ajaks ootele. Hiiu Lehel on info viie inimese kohta, kes on nn kolmanda süsti saajate sihtgrupis. Nad...