Connect with us

Uudised

Võidupüha väikesel Hiiu saarel lõi kõik rekordid

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaal toimunud võidupüha paraad tõi saarele rekordarvu külalisi, paraadile plaanitust enam marssijaid ja heategevuskontserdile üle kahe korra rohkem kuulajaid kui korraldajad eeldasid.
Esmaspäeval Kärdla jahihallis kõlanud Carolin Illenzeeri fondi heategevuskontsert ületas korraldajate kõik ootused.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja rääkis, et algselt kavatsesid kontserdi korraldajad jahihalli üles seada vaid 400 istekohta, kuna umbes sellises suurusjärgus on varasematel kontsertidel kuulajaid olnud.
Hiiumaa poolsed korraldajad soovitasid siiski saali istekohti täis panna ja Hiiu vallavanem Georg Linkov ütles, et arvestada tuleks tuhande kuulajaga.
Lõpuks seati halli 800 istekohta ja tulemuseks oli, et paarsada kuulajat pidi veel püstigi seisma.
Fondi tegevjuht Marge Paas ütles, et rahvast oli tõesti poole rohkem, kui kontserdi korraldajad  oodata oskasid: “Nii suurelt pole kontsert “Laulud sõdurile” kunagi olnud,” kinnitas Paas.
12 000 saabujat
Maavanem teatas, et algselt kavandatud 790 marssija asemel osales paraadil lõpuks üle 900 inimese. Veel tsiteeris ta Eiki Nestorit, kes ütles, et kui hommikuse Võidutule süütamisel eelmisel aastal Valgas oli kohal käputäis inimesi, siis Kärdlas olid ka seda tseremooniat jälgimas “massid”.
Keskväljak oli nii tihedasti paraadi vaatama tulnud rahvast täis, et mitmed Kärdla elanikud ruttasid hoopis koju, et paraadi telerist vaadata. “Kümme rida inimesi oli minu ees ja ma ei näinud midagi, aga teleris oli kogu paraad nagu peo peal,” ütles Jane Pähn.
Väinamere Liinide teatel võttis teekonna mandrilt Hiiumaale viie päeva jooksul, 19.–23. juunini ette 3886 sõidukit 12 091 reisijaga. Reisijaid oli mullusest jaaniajast 3 protsenti rohkem ja sellega püstitati Heltermaa–Rohuküla laevaliini uus rekord.
Kuigi sõidukite arv jäi mullusele aastale omakorda 3 protsendiga alla, oli sõidukite üleveomaht siiski Hiiumaa liini kõigi aegade suurim, sest tavapärasest oluliselt rohkem oli suuri busse ja kaubikuid.
Kas Ashton Carter tuli?
“Arvan, et hiidlased peaks paraadiga väga rahule jääma – kõik läks täpselt nii nagu plaanisime ja ilmaga isegi veidike paremini kui kartsime,” ütles maavanem Villalaos korraldatud vastuvõtu järel. “Mõtlesime, et ajakava läheb liiga tihedaks, aga jõudsime igale poole ja olime väga täpsed. Mul on väga helge ja rõõmus tunne – usun, et kõik said väga toreda elamuse.”
Maavanem selgitas ka seda, miks U.S.A. Kaitseminister Ashton Carter Hiiumaale ei tulnud. “Meil oli kaitseministri Hiiumaale tulekust juttu küll, kuid tema äärmiselt suure kaaskonna tõttu oleks see olnud väga ebamõistlik,” selgitas maavanem. “See olnuks liiga suur risk ja kulu.”
Paraadi austasid oma kohaolekuga President Arnold Rüütel koos abikaasa Ingridiga, lisaks eri riikide kaitseliitude/rahvuskaartide ülemad Soomest, Gruusiast, Lätist, Leedust, Taanist, U.S.A.st ja mujalt. “Ma ei tea, kas viisakusest, aga kõik tänased külalised on kiitnud paraadi korraldust ja ka Hiiu saart, mida nad näha said,” kinnitas maavanem.
President Arnold Rüütel ütles, et talle teeb rõõmu, et paraad Hiiumaal korraldati. “Paraad toimus väga hästi organiseeritult ja jättis väga hea mulje,” kiitis Rüütel. Ta meenutas Saaremaa võidupüha paraadi, mis oli korraldatud mereparaadina ja sellisena päris unikaalne. Rüütel meenutas aega, mil võidupüha paraade korraldama hakati ja juba siis öeldi välja, et kõikidest maakondades, eelkõige Hiiumaal ja Saaremaal pole võimalik paraadi korraldada kuna ei ole tingimusi. “Meie jäime seisukohale, et tingimata on kõikides maakondades vaja teha – see on põhimõtteline küsimus,” ütles President.
Presidendiga vestelnud Tarmo Mänd meenutas aega, mil ta töötas kaitseministeeriumi kantslerina ja hiljem presidendi kantseleis. “Ka siis püüdsime paraadi korduvalt Hiiumaale tuua, aga ikka leiti, et liiga kauge, praamiliiklus segab ja pole väljakut, kuhu paraadi panna.”
Maavanem Riho Rahuoja ütles, et kui kaitseväe juhataja Riho Terras mullu Hiiumaal käis, esitlesid hiidlased talle väga tungivalt oma soovi paraad maakonda tuua. “Puikles ta mis puikles, et president otsustab paraadikoha, aga mina ütlesin, et keegi ju annab presidendile nõu. Usun, et sellest lobitööst oli kasu.”

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...