Connect with us

Uudised

Võidupüha paraadide näitus

Kärdla kirikus
on veel üleval fotonäitus võidupüha paraadidest.
Näitus jõudis Hiiumaale koos juunikuise paraadiga ning kohal oli ka näituse algataja ja koostaja Jüri Trei Eesti lipu seltsist. Trei, kes oli Eesti taasiseseisvumise järel üheksa esimese võidupüha paraadi korraldaja ja nüüd nõustaja rollis, rääkis, et paraadi stsenaariumi, sh tuletseremoonia mõtles välja ja kirjutas tema ise. “90ndad oli omapärane aeg – ei raha, ei tõrvikuid, ei bensiini – aga tollane president Lennart Meri ütles, et paraad tuleb korraldada,” meenutas Trei.
Nii tehtigi esimesed kaks tuletseremooniat, 1993. ja 1994. aastal, takust keeratud tõrvikutega, kuid nendega oli igavene häda – põlesid liiga ruttu.
Praegused gaasiballooniga tõrvikud ja tormilaternad, millega tuli edasi maakondadesse viiakse, on kasutusel 1995. aastast. Tõrvikud soetati välismaalt ja kogutud annetuste eest ning on muutumatuna püsinud siiani. Sel aastal vahetati vaid senised rasked gaasiballoonid välja kergemate vastu.
Ka tuletseremoonia on samasugune siiani – 15 maakonna esindajad sammuvad rivist paraadi juhi, Eesti Vabariigi Presidendi juurde, süütavad nn presidendi tõrvikust oma maakonna tõrviku ja presidendi soovi “Viige see tuli … maakonda!” saatel sammuvad rivisse tagasi.
Kui kõik 15 maakonna tõrvikud on süttinud Toris Eesti sõjameeste mälestuskirikus süüdatud mälestustulest, asuvad esindajad teele oma maakonna poole, et jagada seal võidutuli jaanilõkete süütamiseks.
Fotonäitus rändab Eesti linnades ja jõuab ka Lätimaale Võnnu (Cesis), kus Eesti väed koos lätlastega 23. juunil 1919 lõid taganema baltisakslaste Landeswehri.
Ja ehkki Vabadussõda peeti Nõukogude Venemaaga, sai just sellest võidust eestlaste rahvuspüha – võidupüha, mille auks Kaitseliit, kaitseministeeriumi valitsemisalas tegutsev vabatahtlik sõjaväeliselt korraldatud relvi valdav ja sõjaväeliste harjutustega tegelev riigikaitseorganisatsioon, võidupüha paraadi korraldab.

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...