Connect with us

Uudised

Võidupüha paraadide näitus

Kärdla kirikus
on veel üleval fotonäitus võidupüha paraadidest.
Näitus jõudis Hiiumaale koos juunikuise paraadiga ning kohal oli ka näituse algataja ja koostaja Jüri Trei Eesti lipu seltsist. Trei, kes oli Eesti taasiseseisvumise järel üheksa esimese võidupüha paraadi korraldaja ja nüüd nõustaja rollis, rääkis, et paraadi stsenaariumi, sh tuletseremoonia mõtles välja ja kirjutas tema ise. “90ndad oli omapärane aeg – ei raha, ei tõrvikuid, ei bensiini – aga tollane president Lennart Meri ütles, et paraad tuleb korraldada,” meenutas Trei.
Nii tehtigi esimesed kaks tuletseremooniat, 1993. ja 1994. aastal, takust keeratud tõrvikutega, kuid nendega oli igavene häda – põlesid liiga ruttu.
Praegused gaasiballooniga tõrvikud ja tormilaternad, millega tuli edasi maakondadesse viiakse, on kasutusel 1995. aastast. Tõrvikud soetati välismaalt ja kogutud annetuste eest ning on muutumatuna püsinud siiani. Sel aastal vahetati vaid senised rasked gaasiballoonid välja kergemate vastu.
Ka tuletseremoonia on samasugune siiani – 15 maakonna esindajad sammuvad rivist paraadi juhi, Eesti Vabariigi Presidendi juurde, süütavad nn presidendi tõrvikust oma maakonna tõrviku ja presidendi soovi “Viige see tuli … maakonda!” saatel sammuvad rivisse tagasi.
Kui kõik 15 maakonna tõrvikud on süttinud Toris Eesti sõjameeste mälestuskirikus süüdatud mälestustulest, asuvad esindajad teele oma maakonna poole, et jagada seal võidutuli jaanilõkete süütamiseks.
Fotonäitus rändab Eesti linnades ja jõuab ka Lätimaale Võnnu (Cesis), kus Eesti väed koos lätlastega 23. juunil 1919 lõid taganema baltisakslaste Landeswehri.
Ja ehkki Vabadussõda peeti Nõukogude Venemaaga, sai just sellest võidust eestlaste rahvuspüha – võidupüha, mille auks Kaitseliit, kaitseministeeriumi valitsemisalas tegutsev vabatahtlik sõjaväeliselt korraldatud relvi valdav ja sõjaväeliste harjutustega tegelev riigikaitseorganisatsioon, võidupüha paraadi korraldab.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...