Hiiumaal on viimase kolme aasta vargusterohkeim kuu olnud juuli, vastavalt 15 süütegu 2010. aastal, 16 süütegu 2011. aastal ja mullu üheksa registreeritud sündmust, mis kvalifitseeruvad varavastase süüteona väheväärtusliku asja või varalise õiguse vastu, võõra vallasasja äravõtmisena omastamise eesmärgil või omavolilise sissetungina. Järgneb juuni vastavalt 12, 10 ja 5 süüteoga. Üle kümne süüteo sai kirja ka 2010. a oktoobris – 13, 2011. a jaanuaris – 10 ja 2012. a septembris – 13.
Kärdla politseijaoskonna konstaabel Helle-Triin Nisumaa tõdes, et kõik aastad on olnud erinevad, siiski iseloomustab neid suveperioodi süütegude arvu kasv. “Varastatud on rahakotte, mis on sisaldanud ka dokumente ja kliendikaarte – tihti juhtuvad need avalikes kohtades, kus asjad on jäetud järelvalveta nt ööklubis või rannas, teiste inimeste asju on veel võetud ka autost, mille uksed lukustamata ja telkidest,” loetles Nisumaa.
Konstaabel lisas, et suvekuudel on suureks probleemiks ka jalgrataste kadumine/varastamine. On esinenud juhtumeid, et ratas on võetud ka ekslikult, ajades oma ratta segamini kellegi teise rattaga. Reeglina on jalgrattad, mida varastatakse, lukustamata ja järelvalveta.
Tihti jäetakse oma isiklikud esemed järelvalveta suurürituste ajal, kui inimesi liigub rohkem ja asjade omanikudki on alkoholiga liialdanud. Sellisel juhul on võõrastel kerge neid asju ka omastada.
Suvemajadesse sissetungimisi on suvel vähem, need jäävad aega, kui suvilaomanikud on juba lahkunud ehk siis talve- ja sügiskuudele. “Esineb neid siiski Hiiumaal suhteliselt harva,” nentis konstaabel.
HR
Loe lisaks Lääne prefektuuri suvekampaaniast paberkandjal “Kes valvab sinu asju?”.