Connect with us

Uudised

Vallajuhid said parima häältesaagi

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kümne hiidlastest kandidaadi seast kogus riigikogu valimistel kõige enam hääli Hiiumaa vallavanem Reili Rand, tihedalt kannul oli volikogu esimees Aivar Viidik.
Vallavanem Reili Ranna toetuseks antud 918 häält oli ringkonnas kümnes tulemus. Sellega edestas Rand isegi sotsiaaldemokraatide ringkonna esinumbrit, Saaremaa vallavanemat Madis Kallast, kuid lootust riigikogusse pääseda pole.
“Kõik mu toredad juhtkonna liikmed saatsid juba hommikul sõnumeid: rõõmus uudis on see – sa ei lähe mitte kuhugi,” jagas vallavanem eile hommikul muljeid.
Rand tänas kõiki, kes talle oma hääle andsid: “See näitas, et hiidlased usaldavad mind – see on mulle suur au ja lisab vastutust. Loomulikult ma ei varja, et ootused olid suuremad ja lootsime, et sotsiaaldemokraadid meie ringkonnast mandaadi saavad.”
Selle kohta, et vallavanem ja volikogu esimees said hiidlastest kõige rohkem hääli, ütles Rand, et ta tahaks loota – see on rahva hinnang nende tublile tööle.
Kogu Eesti valimis­tulemuste kohta ütles Rand, et rahvas on oma valiku teinud ja meil tuleb seda aktsepteerida.
Võib saada riigikogusse
Vallavanemast vaid veidi vähem hääli, 893 sai Hiiumaa vallavolikogu esimees Aivar Viidik, kes riigikogu valimistel osales esimest korda ja sai ringkonnas 11. tulemuse.
Viidik ütles, et on saadud häältega väga rahul, kuna kandideeris esimest korda ega seadnud mingeid eesmärke. “Eriti hea meel on, et sellega anti hinnang ka volikogu heale tööle – järelikult oleme õigel kursil,” ütles Viidik.
Samas tõdes ta, et kui Reformi­erakonna võit viiendas ringkonnas oli oodatud, siis nii suur võit Keskerakonna üle kogu Eestis tuli talle üllatusena. “See oli väga tore üllatus – eks rahvas sai otsustada, milline kurss on õige,” sedastas Viidik.
Tänu Reformierakonna ülisuurele võidule on Viidikul lootus riigikogusse pääseda niipea, kui Kalle Laanet või Urve Tiidus peaks kohast riigikogus loobuma näiteks ministrikohale asumise tõttu.
EKRE kandidaat Agnes Pulk sai 653, Keskerakonna kandidaat, Hiiumaa valla­volikogu liige Antti Leigri 426, SDE kandidaat, Emmaste osavallavanem Hergo Tasuja 209, Erakond Isamaa kandidaat Georg Linkov 140 ja sama erakonna kandidaat Tiit Harjak 90 häält, Vabaerakonna kandidaat Elge Härma 89, Eesti200 kandidaat Keith Siilats 89, Elurikkuse Erakonna kandidaat Silja Reemet 31 ja Eesti Ühinenud Vasakpartei kandidaat Diana Koor 13 häält.
Reformierakonna võit
5. valimisringkonnas sai enim hääli, 9146 Reformierakond. Võrreldes 2015. aasta riigikogu valimistega, kaotas 5. valimisringkonnas kõige rohkem hääli Vabaerakond ja kõige rohkem sai juurde Eesti Konservatiivne Rahva­erakond.
Mandaadi riigikogusse said hiidlastelt, läänlastelt ja saar­lastelt reformierakondlane Kalle Laanet (3344 häält), ekrelane Helle-Moonika Helme (3199 häält), reformierakondlane Urve Tiidus (2615 häält) ja keskerakondlased Enn Eesmaa (1806 häält) ja Jaanus Kari­laid (1656 häält): Reformierakondlaste hea hoog vedas riigikogusse kaasa ka Heiki Kranichi, kes sai vaid 390 häält.
Kogu Eestis käis hääletamas 63,1 protsenti valijatest ehk vähem kui  2015. aasta riigikogu valimistel. Hiiumaal tegi oma valiku 62,7 protsenti valimisõiguslikest kodanikest, seega oli hiidlaste valimisaktiivsus suurem kui 2015. aasta riigi­kogu valimistel, mil see oli 62,4 protsenti.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...