Piret Eesmaa ja Hector Otero otsustasid viis aastat tagasi, et rajavad oma kodu Pühalepa kõrtsi varemetesse, kus lapse- ja nooruspõlves oli elanud Pireti vanaema.
“Oleme täiesti teadlikud ning viimase nelja aastaga omal nahal ka kogenud, et see nõuab pikka, väga pikka meelt,“ ütles Eesmaa pärast teenetemedali saamist. Ta lisas, et ei sea Hectoriga endale illusioone, nagu saaksid nad varsti kolida valmis majja ja võtavad seda rohkem nagu elutööd, mis alles algamas.
Hoone arhitekt on Hector. Talle meeldivad projektid, mis on keerukad ja piiratud ning kus tuleb põnevaid lahendusi leida.
Oma kodu rajamisel on Piret ja Hector kohanud ka küsimust, et miks te niisugusesse kohta, autotee lähedal, elama tahate minna. “Aga meil on siin ajalugu. Pole suvaline krunt ja maalapp, kuhu tuleb majakarp. Kodukoht on. Pole üldse tähtis, kas on autotee,“ rääkis Eesmaa maja kohta, mis kõigile Heltermaa suunal liikujatele kindlasti silma on hakanud.
Lisaks viltuvaatajatele, on Pireti ja Hectori majaehitusel poolehoidjaid ja kaasaelajaid. “Hästi lahe on, et muinsuskaitse inimesed on olnud algusest peale kõige suuremad poolehoidjad ja kaasaelajad. Polnud küsimust, kas lubame, kohe öeldi, et muidugi, palun!“ ütles Eesmaa.
Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi juhatuse liige Dan Lukas ütles, et saarel on varemeid üles ehitatud, on ajutiselt katustatud ja on ka konserveeritud, aga sellisel tasemel uue ja vana sidumist pole Hiiumaal teada. “Varemete konserveerimine ei olegi nii harv nähtus. Suuremõisa kõrtsi varemetega on valitud sootuks haruldasem lahendus, kus varemed on konserveeritud autentsel kujul ja uus hooneosa paigutab need sisuliselt näitusele,“ rääkis Dan. Ta lisas, et uus hoone markeerib kunagist hoonemahtu ja on ise suuresti läbipaistev. “Sellised lennukad ideed jäävad tihti vaid paberile, aga siin on sündinud haruldane näide. Väga julge arhitekti visioon, laitmatu puutöö puusepp Andres Veeli poolt ning puhas ja korrektne kivitöö, mille tegi OÜ Maakivist,“ tunnustas Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi juhatuse liige.
Lukas alguses ei uskunud, et Pireti ja Hectori idee päriselt teoks saab ja ta on positiivselt üllatunud: “Tagasihoidlikuma elutajuga inimesed soovivad sellistest objektidest vabaneda ega näe kohapärandi kihistuses kasutatavat väärtust. Piret ja Hector tunnetavad ja mõistavad selle objekti kihte ja nende väärtuseid väärtusena. Ma tean, mis tunne see on. Austan ja tunnustan.“
