Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Tõnis Paltsu valitsuse vastuseis ei heiduta

Riigikogu liikme Tõnis Paltsu mõte keelata Eestimaa saartel püstitada suuri elektri­tuulikuid, ei leidnud valitsuse toetust, kuid seaduse­muudatuse algataja usub, et eelnõu saab seaduseks veel sel aastal.
Valitsus otsustas neljapäeval Paltsu algatust mitte toetada.
Peaministri ülesannetes kaitseminister Urmas Reinsalu rääkis pressikonverentsil, et tuuleparkide arendamine toob kõikjal Eestis, mitte ainult saartel, paratamatult kaasa mõjud ümbritsevale keskkonnale. Ta rääkis, et seepärast peaks pigem olema selgem elektrituulikute planeerimist ja ehitamist suunav regulatsioon ja seda tuleks teha planeerimisõiguse käigus.
Vastuseis ei heiduta
Palts ütles, et eelnõu on juba riigikogu menetluses ning valitsuse vastuseis teda ei heiduta: “Vabariigi valitsus ei võta vastu seadusi, ikka riigikogu teeb seda. “
Ka keskkonnaministeerium Paltsu algatust ei toetanud. Põhjenduseks, et seaduse­muudatuseks ei ole praegu piisavalt looduskaitselisi argumente, mis vajaksid riigi tasandil regulatsiooni.
“Keskkonnaministeeriumi seisukoht on parimal juhul Reformierakonna seisukoht – olgugi, et arvan, et ka paljud reformierakondlased toetavad saalis hääletamisel eelnõud,” pareeris Palts.
Palts ütles Hiiu Lehele, et usutavasti võtab riigikogu suurte tuugenite rajamist saartele piirava seaduseelnõu seadusena vastu veel sel aastal ja seda vaatamata Reformierakonna vastuseisule.
Vastuseis ja toetus
Eelnõud ei toetanud ka majandus- ja kommunikatsiooni­ministeerium. Põhjenduseks toodi, et ettepanek on vastuolus planeerimisseaduses sätestatuga.
Samas avaldas regionaalminister Siim Kiisler Paltsu algatatud eelnõule põhimõttelist toetust, ent märkis, et eelnõu seletuskirjas ei ole põhjendatud, miks on suurte elektrituulikute rajamine välistatud vaid eelnõus välja toodud saartel.
Häirivad turismi
Palts algatas seaduseelnõu, millega keelataks Saaremaale, Hiiumaale, Muhu ja Vormsi saarele elektrituulikute rajamine, mis on maapinnast kõrgemad kui 30 meetrit ja võimsamad kui 20 kW.
Eelnõu esitamist põhjendades märkis Palts, et Eesti saarte rikkus on puutumata loodus ja ajaloolised pärandkooslused, kuid hiigelsuured tuulegeneraatorid on häirivad tehisobjektid, mis paistavad kaugele ning mõjuvad looduses ebameeldiva võõrkehana.
“Eesti saarte suurim majandusharu on turism ning maailma kogemus näitab, et tuuleparkide püstitamine peletab turistid eemale. Seepärast tuleb kehtestada seadus, mis jätab need unikaalsed alad tuuleparkidega risustamata ning võimaldab nii saarte kohalikel elanikel kui külalistel ka edaspidi meie looduse rikkalikku ilu nautida,” rääkis Palts.
Tema sõnul on kõige loogilisem teha vastav muudatus looduskaitseseadusse.
Vajadusest tuuleparkide rajamist reguleerida on Palts kirjutanud ka varem. Paltsu sõnul on Eesti energia­vajadus ning energeetika sõltumatus naaberriikidest loomulikult olulised teemad, kuid praegune kaootiline tuulikute püstitamine neid küsimusi ei lahenda.
“Küll aga võib praegu mõtlematult rajatud tuulepark rikkuda mõne piirkonna elukeskkonna aastakümneteks. Elektrituulik ei ole ainult selle küla või valla probleem, kuhu ta püstitatakse, oma suuruse tõttu mõjutab tuule­generaator maastikku ja vaadet ka naabervaldades, näiteks merele paistavad tuulikud väga kaugele. Me ei tohi ohverdada oma mere­saarte unikaalset loodust väikse huvi- ja lobbygrupi hetkekasu nimel,” selgitas Palts seadusemuudatuse vajalikkust.

Veel lugemist: