Jälgi meid
Hiiumaa Glögikohvikute Päev 23.11-07.12

ELU

Sajandi tegu toetub treenerite õlgadele

Foto: Harda Roosna. Ülari Kaibald (paremal) oma võrkpallipoiste Kertjan Noveki ja Silvester Ilumetsaga.
Hiiumaa võrkpalli­sajandi peol pälvis auhinna „Sajandi tegu“ võrkpallitreener Ülari Kaibald, kelle esimene treener oli Ene Mänd, kelle esimene treener oli Lembit Sauer.

Trenni läks Ülari oma vendade eeskujul kas neljandas või viiendas klassis. „Ma teen Enele suure kummarduse,“ tänas Ülari Kaibald oma esimest ja ainsat võrkpallitreenerit. „Ta oli treenerina alati rahulik, kuid siiski nõudlik. Ene arendas meid mitmekülgseteks mängijateks, kes oskasid platsil erinevaid positsioone mängida – sama olen proovinud oma õpilastele edasi anda.“
Ene Mänd ütles Kaibaldi panuse kohta, et tema meeskond oli üleüldse esimene Hiiumaa sportmängude võistkond, kes võitis Eesti meistri tiitli. Lisaks tõid nad hiljem meistritiitli koju ka teist korda. Üksikuid Hiiumaa mängijaid teistes võistkondades oli Eesti meistriks tulnud juba varemgi ja hiidlasi oli olnud ka Eesti koondises, aga meistritiitlini jõudis Kaibaldi meeskond esimesena.

Õpilastele tänulik
Tunnustust nimetas Kaibald väga uhkeks ja ütles, et sellist poleks osanud oodata. „Olen tänulik kõikidele oma õpilastele, eriti ühe, nii-öelda kuldse aastakäigu poistele, kellel on suur osa selles, et tunnustatud sain,“ lisas ta.
Kaibald rääkis, kuidas algul tahtis poistele lihtsalt võrkpalli õpetada, aga kohe esimestel võistlustel nägi, et see tuleb neil päris hästi välja. „Poiste kasvades õppisin ja kasvasin treenerina isegi ja edasine, nagu öeldakse, on juba ajalugu,“ lisas ta.
Eesti meistri tiitlini jõudnud U-14 meeskonnas mängisid Stefan Kaibald, Markus Uuskari, Robin Valting, Lauri Tõkke, Allar Rehepapp ja Karl Meldorf, U-16 meistritiitli ajaks lisandusid koosseisu Gregor Kiin ja Norman Ilumets.
„Nende poistega võitsime kaks Eesti meistritiitlit ja kolm hõbedat, lisaks muid tiitleid ja karikaid ja neid esimesi tiitleid hindan tagantjärele isegi rohkem. Sain ka toona aru, et pallimängu võistkonnad pole Hiiumaal varem midagi sellist saavutanud, aga praegu mõistan, et midagi sarnast korrata on ülimalt keeruline.“
Treener tõdes, et neid poisse polnudki vaja eriti motiveerida ja nad olid usinad treenijad.
„Kui kokku saavad töökus ja andekus, siis tulevad ka tulemused. Head meelt teeb see, et nad on kõik rohkem või vähem endiselt võrkpalli mängimas. Ma ikka ütlen poistele, et võrkpall on mäng kogu eluks.“

Treener Ene Mändi kallistab tema õpilane Jaana Üksik.

Saueri elutöö
Nende saavutuste taga ilmneb üks kindel seos ja järjepidevus: Ülari Kaibaldi esimene treener oli Ene Mänd, tema omakorda alustas võrkpallitreeninguid Lembit Saueri käe all.
Võrkpallisajandi peol anti 88aastasele Lembit Sauerile üle Eesti võrkpalliliidu elutöö tänumeene ning loeti üles tema teeneid. Sauer oli edukas võrkpallitreener, mullu 65. verstapostini jõudnud Hiiumaa võrkpalliturniiri üks algatajatest, ligi pool sajandit turniiri peakohtunik-­peakorraldaja, samuti tunnustatud võrkpallikohtunik. Valla aukodanik Lembit Sauer on Hiiumaa spordiajaloo jäädvustaja ja tähistaja – ka võrkpalli juubeliürituse idee tuli temalt.
„Tegite nii suurt rõõmu, et pisar tuleb silma,“ vabandas Sauer oma emotsionaalset reaktsiooni ning jagas kiidusõnu nii võrkpallimängule kui kodusaarele.
Ene Männi sõnul oli Sauer üldse esimene, kes Kärdla keskkooli poisse organiseeritult treenima hakkas. „Varem oli nii, et lihtsalt aeti kamp kokku ja hakati mängima, nii nagu keegi oskas,“ rääkis Mänd. Mängu algtõed kehalise kasvatuse tundides küll omandati, aga regulaarsed treeningud algasid alles siis, kui Lembit kooli õpetajaks tuli.

Mõlemal pool võrku
Võrkpalli juubelinäituse jaoks koondas Mänd info Hiiumaa võrkpalluritest, kes hiljem omandasid treeneri kutse. Sellest loetelust selgub, et võrkpallitreeneriks on saanud seitse Saueri ja kuus Männi õpilast, lisaks kolm Siiri Sülla ja kaks Luule Leigri õpilast ning üks Helve Rakkaselja õpilane.
Juubelipeo näidismängudel jagus Hiiumaa võrkpallureid mõlemale poole võrku. Naiskondadest olid vastamisi „Marge+tüdrukud“ ja „Naised“ ning kuigi Marge Vähteri tüdrukud võitlesid väga südikalt, jäi naiste suurem mängukogemus peale.
Meeskondi tuli „lavale“ kolm. Neist noorimad „Ülari endised õpilased“, siis „Natuke vanemad mehed“ ja „Natuke veel vanemad mehed“, kes läksid vastamisi esimese mängu võitjaga. Mõlemad mängud võitis „Ülari endised õpilased“, milles mängis kaasa ka 2014. aasta Eesti parim noortetreener Ülari Kaibald ise.
Hiiumaa spordikeskuses oli juubelipeolisi saja ringis. „Tore oli jälgida taaskohtumiste südamlikku rõõmu kohaletulnute hulgas,“ ütles sündmuse peakorraldaja Eda Tärk.
Spordikeskuses peo ajaks üles seatud võrkpalli ajaloo näitus kolib Kärdla kultuurikeskusesse – avamine on 6. märtsil kell 13 ja näitus jääb sinna üles kuu lõpuni.

Veel lugemist:

PÄÄSTE

Päästjad reageerisid pühapäeval teatele, et Kassari all on metssead läbi jää vajunud. Vaatamata päästjate pingutustele hukkus suurem osa loomi.

ULGUHIIDLANE

Nelja poja ja abikaasaga elab Kanepis, väikeses Põlvamaa alevis hiidlane Maarja Lihten. Pere ei teadnud enne kolimist Kanepi kohta suurt midagi. Nüüd, kolm aastat...

TOIT

Kilu on praegu ilus, suur ja värske ning kohe kutsub kokkama. Ene Reidma juhendamisel valmistame klassikat, mida pole palju nimetada üheks hiidlaste rahvusroaks. Pahlakilu...

KÜLALUGU

Kui Tahkuna ots ja tuletorn on vaieldamatult Hiiumaa üks tuntumaid paiku, siis poolsaare alguses leiab aga kesk metsa külasid, kus vaid mõni elanik.